Jesteś tu:  Dziecko » Chcę być mamą » Starania o dziecko » Jakie zagrożenia niesie późna ciąża?

Jakie zagrożenia niesie późna ciąża?

Różne są powody, dla których kobiety w późnym wieku decydują się na dziecko. Czasem jest to brak możliwości finansowych, brak czasu spowodowany karierą, czasem też brak odpowiedniego partnera. Jakikolwiek nie byłby powód zdecydowania się na dziecko i radość z myśli o jego posiadaniu, warto zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które niesie późna ciąża.

Za najbardziej optymalny wiek kobiety do rodzenia dziecka uznaje się wiek 20 – 25 lat. Po przekroczeniu tego wieku, płodność kobiety i jej szansę na posiadanie dziecka nie są oczywiście mniejsze, ale im wyższy jest wiek kobiety – tym niestety zagrożenia związane z ciążą zwiększają się. Za późny wiek w przypadku ciąży, uznaje się moment, gdy kobieta osiąga około 35 – 40 lat.

Dla wielu kobiet życie po przekroczeniu trzydziestki, dopiero się zaczyna. To czas większej świadomości, spełnienia w pracy, dojrzałości związku i wspólnych decyzji z partnerem. To także moment, w którym wiele kobiet uświadamia sobie, że dla siebie zrobiły już wystarczająco wiele i od tego czasu chcą podzielić się życiem z kimś jeszcze -  z dzieckiem. I choć mówi się, że płodność  kobiety i możliwości zajścia w ciąże w tym wieku nie są już tak dobre, jak wtedy gdy ma 20-25 lat, trudno dziwić się tak wielu kobietom, że właśnie wtedy odczuwają instynkt macierzyński i pragną dziecka.

Za dolną granicę optymalnego wieku zachodzenia w ciąże uznaje się wiek około 35 lat. Nie oznacza on jednak, że jest to czas, kiedy drastycznie wzrasta ryzyko związane z ciążą i zdrowiem dziecka – statystycznie jednak, to właśnie w tym wieku pojawia się więcej powikłań związanych z ciążą. Oczywiście wiele zależy również od stanu zdrowia potencjalnej matki oraz jej trybu życia. Zdrowe, regularnie badające się kobiety, cieszące się dobrym samopoczuciem i brakiem stresu nie powinny borykać się z większymi problemami w trakcie ciąży.

Nie zmienia to jednak faktu, że każda przyszła mama, a szczególna ta która planuje macierzyństwo w późniejszym wieku, powinna przed zajściem w ciąże skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem. Szczególnie, jeśli boryka się lub borykała z pewnymi schorzeniami, które mogą wpłynąć na przebieg ciąży i dziecko. Są to między innymi cukrzyca, wada serca, nadciśnienie. Po opieką specjalisty powinna znaleźć się też każda przyszła mama, która posiada wadę wzroku – ciąża i poród mogą dodatkowo wpłynąć na jego pogorszenie.

Jakie zagrożenia niesie późna ciąża?

Każda kobieta powyżej 35 roku życia, która zachodzi w ciążę, powinna szczególnie się o nią troszczyć  i częściej wykonywać badania prenatalne. Na szczęście dla kobiet po tym granicznym roku życia badania te są bezpłatne, co tym samym umożliwia szybsze wykrywanie nieprawidłowości, chorób płodu i zagrożeń związanych życiem i zdrowiem dziecka oraz jego matki. 

Regularne i dokładne badania prenatalne są niezwykle ważne w przypadku późnych ciąż, pozwalają bowiem nie tylko na wykrywanie ewentualnych chorób i wad wrodzonych płodu, ale także na jego leczenie, jeszcze w łonie matki, dzięki któremu dziecko ma szanse przyjść na świat zdrowe.

Późna ciąża zwiększa ryzyko na dziecko z wadami genetycznymi – w przypadku 40 letniej kobiety ryzyko to wynosi aż 1% wszystkich urodzeń w tej grupie wiekowej kobiet, wśród kobiet 50 letnich ryzyko to wynosi około 33% porodów. Najczęstszą wadą genetyczną, która występuje wśród dzieci urodzonych z późnych ciąż jest zespół Downa, nieco rzadziej występują zespół Edwardsa, Turnera, Klinefeltera.

Późne ciąże cechują się także większym odsetkiem poronień oraz przedwczesnych porodów, wiek matki wpływa także znacząco na sam przebieg porodu, który może być obarczony większymi komplikacjami, niż u młodej matki.

Nim podejmiesz decyzję…

Nie mniej jednak należy pamiętać, że wszystko na co się w swoim życiu decydujemy, jest obarczone ryzykiem. Także i ciąża – żadna matka nie ma przed urodzeniem dziecka gwarancji na jego zdrowie i brak komplikacji związanych z ciążą i porodem.  Późne macierzyństwo, mimo ryzyka, które jest z nim związane, może być jednak naprawdę wspaniałym doświadczeniem i nowym etapem w życiu dla każdej kobiety, która się na nie zdecyduje.

By jednak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu przyszłemu dziecku, sugerujemy każdej przyszłej mamie, która osiągnęła wiek powyżej 30 lat na odpowiednie przygotowania się do roli matki:

  • Bardzo ważna jest dbałość o swój organizm, zdrowy tryb życia (niepalenie, ograniczanie alkoholu, zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne).
  • Warto także spróbować uporządkować swoje życie tak, by nie było w nim miejsca na negatywne emocje, stres, a także zmęczenie i zniechęcenie.
  • Zadbaj o to, by dostarczać swojemu organizmowi substancji pomocniczych – takich jak kwas foliowy, który wspomaga prawidłowy rozwój płodu. Zacznij dostarczać go sobie na kilka miesięcy przed możliwym zajściem w ciąże.
  • Koniecznie znajdź dobrego lekarza ginekologa, który będzie twoim doradcą, opiekunem i przewodnikiem w trakcie ciąży. 
  • Licz się z kosztami dodatkowych badań lekarskich, które będziesz wykonywała w trakcie ciąży. Dobrze, jeśli będziesz miała odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

 

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player