Jesteś tu:  Dziecko » Chcę być mamą » Starania o dziecko » Kwas foliowy - również dla twojego mężczyzny

Kwas foliowy - również dla twojego mężczyzny

Planowanie dziecka | 06.07.2012

Kwas foliowy to substancja, która wspomaga rozwój organizmu dziecka w trakcie ciąży, a także chroni go przed ewentualnymi wadami wrodzonymi. Okazuje się, że kwas powinien być stosowany nie tylko przez kobiety, bowiem działa on dobroczynnie także na męskie nasienie. Dlaczego mężczyzna powinien zażywać kwas foliowy?

Kwas foliowy (witamina B9) to substancja znana dobrze wszystkim kobietom w ciąży oraz tym, które planują poczęcie dziecka. Ma on bowiem dobroczynne działanie na wzrost i rozwój płodu, sprzyja tworzeniu się nowych komórek oraz organów w ciele dziecka. Udowodniono także, że wśród matek, które przyjmowały witaminę B9 przed i w trakcie ciąży mniejsze jest prawdopodobieństwo przyjścia na świat dziecka z wadami wrodzonymi.

Dlatego też lekarze zalecają, by kwas foliowy przyjmować w wieku rozrodczym, na wszelki wypadek, przed zajściem w ciążę (w dawce 200mg). W trakcie ciąży oraz na kilka miesięcy przed nią, jeśli jest planowana, warto zwiększyć tą dawkę podwójnie.

Kwas foliowy, ciąża, a… mężczyzna

Nawyk zażywania kwasu foliowego przed planowaną ciążą oraz w trakcie niej warto zaszczepić również swojemu partnerowi. Jako, że witamina B9 bierze aktywny udział w tworzeniu się nowych komórek oraz pobudza je do rozwoju, substancja ta poprawia znacząco jakość męskiego nasienia. Zalety z zażywania kwasu foliowego przez mężczyzny są więc głównie dwie – poprawa ogólnego samopoczucia mężczyzny oraz przede wszystkim poprawa jego nasienia.

W okresie planowania dziecka, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinno więc przyjmować kwas foliowy, w podobnych ilościach – w dawce 400mg.

Kwas foliowy dla dziecka i nie tylko

O tym, że zażywanie kwasy foliowego przed zajściem w ciąże jest korzystne, nie trzeba już nikogo przekonywać. Substancja ta nie działa jednak pozytywnie jedynie na dziecko, ale sprzyja również zdrowiu jego rodziców. To kolejny argument, według którego warto spożywać kwas foliowy – i tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Witamina B9 wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, sprzyja rozrostowi komórek, sprzyja pracy układu pokarmowemu, poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego…

Uważa się także, że kwas foliowy ma decydujący wpływ na ogólne dobre samopoczucie.  
Niedobór kwasu foliowego jest dla organizmu bardzo niekorzystny, powoduje m.in. niedokrwistość, zahamowanie odbudowy komórek, zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Niedobory witaminy B9 mogą także przyczyniać się do pogorszenia ogólnej kondycji organizmu, być źródłem stresu, problemów z sennością i koncentracją.

Dieta bogata w kwas foliowy…

Jeśli twój mężczyzna jest sceptycznie nastawiony do zażywania kwasu foliowego w formie kapsułek, możesz wzbogacić o niego jego dietę w inny sposób. Kwas foliowy występuje bowiem w wielu produktach spożywczych, głównie w liściastych, zielonych warzywach – np. szpinaku, sałacie, kapuście, brokułach i brukselce. Sporo jest go także w innych warzywach, np. pomidorach, fasoli, burakach oraz niektórych owocach (np. bananach, kiwi, pomarańczach).

Pełnowartościowe warzywa powinny być stałym elementem waszego menu. Oprócz tego jednak, na jakość nasienia twojego mężczyzny wpływają także inne czynniki. Z pewnością nie sprzyjają mu używki (papierosy, alkohol, kawa) oraz czynniki zewnętrzne, takie jak stres i przemęczenie. Wniosek jest zatem prosty – im bardziej zdrowy tryb życia będzie prowadził twój ukochany i lepiej się odżywiał, tym lepiej dla ciąży, którą planujecie. Dobroczynne działanie kwasu foliowego także jest tu więc wskazane – to tak niewiele, a dla waszego przyszłego dziecka może zdziałać sporo, warto więc spróbować.

 

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player