Jesteś tu:  Dziecko » Ciąża od A - Z » Ciąża tydzień po tygodniu » Nastolatki w ciąży… coraz częstsze zjawisko

Nastolatki w ciąży… coraz częstsze zjawisko

Brak odpowiedniej wiedzy, coraz szybszy wiek dojrzewania, a może zwykła bezmyślność? Co sprawia, że coraz więcej młodych dziewczyn musi sobie radzić z niechcianą ciąża? Czy winę za taki stan rzeczy ponoszą nieodpowiedzialni rodzice, zły system nauczania, a może wina stoi jedynie po stronie młodzieży, która coraz wcześniej decyduje się na seks?

Widok bardzo młodej dziewczyny w ciąży zawsze budzi pewne kontrowersje, choć przecież liczba młodych matek rośnie z roku na rok. Lekarze, nauczyciele i rodzice starają się szukać winy tego stanu wśród złego systemu nauczania, złego towarzystwa swojej córki, a także nieodpowiedzialnego zachowania jej partnera. Prawda jest jednak taka, że nastoletnia ciąża to konsekwencja szeregu zdarzeń, które miały miejsce w życiu młodej dziewczyny.

DLACZEGO NASTOLATKI DECYDUJĄ SIĘ NA SEKS?

Problem ciąży to jedno, a problem zbyt wczesnego rozpoczynania życia seksualnego, to całkiem inne zagadnienie. Obecnie granica rozpoczęcia współżycia przez młode osoby stale się zmniejsza - dziś pierwszy raz mają za sobą już nawet dwunastolatkowie. Z pewnością za taki stan rzeczy odpowiada środowisko, w którym obraca się młodzież, a które narzuca dostosowanie się do wzorców z zachodu i znanym z telewizji i internetu. Chęć dostosowania się do otoczenia, zyskania sobie uznania wśród innych oraz chęć spróbowania czym jest ten wszechobecny seks, skłania tak młode osoby do współżycia. Niestety, rozpoczęcie współżycia, a przy tym nikła wiedza na temat własnej seksualności i antykoncepcji mogą doprowadzać do najgorszego - niechcianej ciąży.

CZY MOJA CÓRKA JUŻ "TO" ROBI?

Oczywiście można spytać całkiem bezpośrednio własne dziecko o to, czy uprawia już seks. Niestety trudno liczyć na prawdziwą i szczerą odpowiedź - nastolatków tego typu pytania zwykle bardzo krępują. Organizowanie własnego śledztwa, wypytywanie znajomych dziecka oraz jego sympatii również z pewnością nie przyniesie dobrych efektów. Najlepszym sposobem, by dowiedzieć się prawdy i uświadomić swoje nastoletnie dziecko, do czego może doprowadzić nieuważny seks, jest szczera, spokojna rozmowa. Nie powinna ona jednak odbywać się na zasadzie pytania „tak, czy nie”. Lepiej podsunąć córce pomysł na wizytę u ginekologa lub rozmowy na temat antykoncepcji. Obdarzenie zaufaniem dziecka z pewnością skłoni je do większej szczerości.

JAK UCHRONIĆ CÓRKĘ PRZED NIECHCIANĄ CIĄŻĄ?

Prawda jest taka, że jeśli nasze nastoletnie dziecko będzie chciało coś zrobić - zrobi to. Ważne jest więc, by nie zakazywać mu wszystkiego i ograniczać z każdej, możliwej strony. Najważniejszym działaniem mającym na celu uchronienie dziecka od ewentualnego, nieprzemyślanego seksu jest rozmawianie z nim i uświadamianie. Najistotniejsze jest to, by dziecko zdało sobie sprawę z tego, że jego nieodpowiedzialne decyzje mogą zaważyć na całym jego życiu. Seks z nieodpowiednią osobą może zniechęcić je do własnej intymności i zamiast pięknych wspomnień, przynieść jedynie nieprzyjemne momenty.

Jakikolwiek jednak stosunek ma nasze dziecko do spraw seksu, należy je także uświadomić, czym jest antykoncepcja i jak bardzo jest ważna. Sprawy te są wprawdzie omawiane w szkole, ale niestety mało która młoda osoba wynosi coś z zajęć uświadamiających. Tymczasem podarowanie dziecku prezerwatywy lub zaprowadzenie na wizytę do ginekologa, może mieć zupełnie inną i większą siłę ochronną od zabraniania mu tego, czego tak naprawdę nie zna.

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player