Jesteś tu:  Dziecko » Ciąża od A - Z » Kalendarz ciąży

TWOJE SAMOPOCZUCIE I OBJAWY

W twoim organizmie nie dzieje się nic poza trwającą lub właśnie kończącą się miesiączką. Na tym etapie dopiero planujesz poczęcie dziecka – jednak jest on bardzo ważny, nawet jeśli dopiero myślisz o ciąży.  W tym okresie dbaj o siebie – zażywaj kwas foliowy, zdrowo się odżywiaj. Przygotowanie do ciąży jest bardzo ważne – dlatego już teraz nie pij alkoholu, spróbuj ograniczyć albo rzucić palenie.

Wiadomość o zajściu w ciąże może początkowo być dla ciebie szokiem, nawet, jeśli bardzo na nią czekałaś. Musisz wiedzieć, że za pewien czas czekają cię pewne zmiany w twoim wyglądzie oraz funkcjonowaniu organizmu, takie jak większa wrażliwość piersi, zmęczenie, drażliwość oraz mdłości i wymioty.

ROZWÓJ DZIECKA

Pierwsze dni życia płodu są bardzo istotne – a w czasie pierwszych kilku tygodni będą kształtować się jego najważniejsze narządy oraz układ nerwowy. Pomimo, że używki w tym czasie nie szkodzą bezpośrednio dziecku – dołóż wszelkich starań aby zawczasu oczyścić organizm z pozostałości wszelkich toksyn. Na tym między innymi polega planowanie ciąży – i przygotowanie organizmu do tego aby stanowił dla płodu właściwe i bezpieczne miejsce na rozwój.


Bardzo ważne jest abyś zapamiętała, kiedy rozpoczął się ten cykl – a więc zapisała pierwszy dzień miesiączki (pamiętaj – ten dzień to dzień normalnego krwawienia – a nie plamienia, które wlicza się do poprzedniego cyklu). Na podstawie tego dnia lekarz obliczy termin porodu i określi, w którym tygodniu i dniu ciąży jesteś.

CIEKAWOSTKI

Na całym świecie wieku ciąży nie liczy się od momentu zapłodnienia, a od daty ostatniej miesiączki. USG weryfikuje często termin porodu – jednak obie te daty w diagnostyce wzajemnie się uzupełniają. Liczenie wieku ciąży od daty OM jest bardzo proste – jeśli termin OM wypadł np. w czwartek 5 listopada, kobieta wg tych obliczeń będzie rodzić też w czwartek, dokładnie 40 tygodni od tej daty.


Get Adobe Flash player