Jesteś tu:  Dziecko » Ciąża od A - Z » Zdrowie w ciąży » Chłopiec czy dziewczynka?

Chłopiec czy dziewczynka?

Ciąża od A-Z | 15.10.2012 

To pytanie zadaje sobie większość rodziców. Wielu z nich chce poznać płeć swojej pociechy jeszcze przed narodzinami. Jednak prognozowanie na podstawie zachcianek przyszłej mamy lub kształtu jej brzuszka powinniśmy traktować jako dobrą zabawę. Jedynym sposobem na to, by dowiedzieć się, czy będziemy mieli córkę czy syna są badania prenatalne.

Płeć naszego dziecka jest uwarunkowana już w chwili zapłodnienia. Kobieca komórka rozrodcza zawiera chromosom X, natomiast plemnik – X albo Y. Jeśli nastąpi połączenie XX – będziemy się spodziewać córeczki, natomiast przy kombinacji XY – synka. Jednak stwierdzić to lekarz może dopiero po kilku miesiącach od poczęcia.

Wróżenie z brzuszka
Przyszli rodzice uciekają się więc – zwłaszcza na początku ciąży – do innych metod na określenie płci dziecka.  Panuje wśród nich przekonanie, że można ją stwierdzić na podstawie „objawów” występujących u kobiety w ciąży. Ciocie i babcie często pytają na przykład o to, na jakie smaki mają ochotę przyszłe mamy. Jeśli wybierają słodycze – prognozują, że urodzi się dziewczynka.

Jeśli natomiast ciężarna przyzna, że woli potrawy kwaśne i ostre – wyrokują, że to będzie chłopiec. Innym babcinym sposobem na stwierdzenie płci dziecka jest ocena nastrojów kobiety w ciąży – podobno te, u których w tym czasie występują duże wahania samopoczucia spodziewają się córki.

Istotne jest też ponoć to, jak zmienia się ciało podczas ciąży. Jeśli na przykład w tym czasie rośnie głównie brzuszek, a na biodrach czy udach nie przybywa kilogramów, jest większe prawdopodobieństwo, że urodzi się synek. O tym, że w brzuszku rozwija się chłopiec świadczyć ma także to, że przyszła mama wyjątkowo pięknie wygląda, a jej cera promienieje. Ludowe wierzenia mówią bowiem o tym, że dziewczynka „zabiera urodę”.

Niektóre kobiety są tak ciekawe płci maluszka, że uciekają się nawet do wróżenia z obrączki. Jeśli po zawieszeniu jej na nitce przed brzuszkiem zacznie wykonywać ruch wahadłowy – będzie dziewczynka, a jeśli będzie się kręcić w kółko – chłopiec. Inna wróżba to zabawa w numerologię – podobno płeć dziecka możemy poznać, jeśli doda się do siebie wiek przyszłej mamy w momencie zajścia w ciążę oraz numer miesiąca, w którym to nastąpiło. Nieparzysta liczba ma wskazywać na córeczkę, parzysta – na synka.
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player