Jesteś tu:  Dziecko » Ciąża od A - Z » Zdrowie w ciąży » Ciąża w ramach NFZ

Ciąża w ramach NFZ

Ciąża od A - Z | 29.09.2012
W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza, a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Większość z nich przysługuje jej w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego i jest wykonywana zupełnie bezpłatnie – w  placówkach, które posiadają podpisany kontrakt z NFZ. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakie usługi gwarantuje kobietom w ciąży państwowa służba zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia w oficjalnych dokumentach szczegółowo określa, jak powinna przebiegać każda kolejna wizyta u lekarza ginekologa oraz jakie badania możemy wykonać bezpłatnie na poszczególnych etapach ciąży. Warto się z nimi zapoznać, aby widzieć, na jakie usługi możemy liczyć w ramach państwowego ubezpieczenia.
 
Ciąża pod kontrolą
Opieka lekarska nad kobietą ciężarną gwarantowana jest przez NFZ. Jednak jeśli chcemy, aby zlecane nam przez lekarza konsultacje i testy były bezpłatne przed wyborem ginekologa prowadzącego ciążę musimy sprawdzić, czy gabinet ten ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli tak, śmiało możemy wymagać od lekarza skierowań na wszelkie niezbędne badania. Według wskazań NFZ już w pierwszym trymestrze powinniśmy odwiedzić ginekologa minimum dwa razy. W drugim i trzecim trymestrze liczba wizyt zwiększa się i zależna jest od rozwoju ciąży oraz czasu jej trwania. Podczas tych wizyt lekarz specjalista powinien przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad chorobowy, zapytać o dotychczasowy stan zdrowia, o przebieg obecnej, a także ewentualnych poprzednich ciąż.

Podczas tych dziewięciu miesięcy przysługuje nam kompleksowa opieka lekarska. Między innymi regularne konsultacje i badania ginekologiczne oraz położnicze, cytologia (jeśli nie była wykonywana w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy), badanie piersi, dna miednicy, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar wzrostu, indeksu i masy ciała, szczegółowe badania laboratoryjne krwi i moczu.

W ostatnim trymestrze lekarz powinien także przeprowadzić u nas badanie czynności serca płodu z oceną czynności skurczowej macicy, a także ocenę ruchliwości płodu, badanie jego czynności serca (KTG), badanie ultrasonograficzne z oceną dobrostanu płodu, przepływów i wód płodowych. Wszystko to również gwarantuje nam państwowe ubezpieczeni zdrowotne.

Bezpłatne specjalistyczne badania

W razie potrzeby, lekarz powinien nam również udzielić informacji dotyczącej dodatkowych badań genetycznych, a także skierować na badania prenatalne. – Warto wiedzieć, że NFZ refunduje tego typu testy kobietom z tzw. grupy ryzyka. Znajdują się w niej między innymi. przyszłe mamy, które ukończyły już 35 lat, a także te, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne lub u których lekarz prowadzący podejrzewa pewne nieprawidłowości udokumentowane wynikami aktualnych badań, np. niewidoczna kość nosowa lub zbyt szybka akcja serca płodu – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii.

– Dlatego jeśli spełniamy którykolwiek z powyższych warunków koniecznie udajmy się na badania prenatalne – dodaje. Dzięki temu mama i dziecko zostaną zupełnie kompleksowo i bezpłatnie przebadani za pomocą aparatu USG. Lekarz przeprowadzi również testy z krwi mamy, czyli tak zwany test podwójny (PAPP-A i betaHCG).

Nie obawiajmy się, kiedy lekarz kieruje nas na dodatkowe testy czy konsultacje. Nie oznacza to wcale, że z naszą ciążą dzieje się coś złego. W 90 proc. przypadków badania takie mają wynik prawidłowy. Jeśli jednak diagnoza wykaże podwyższone ryzyko danej choroby, taka wiedza umożliwia szybszą reakcję i leczenie maluszka jeszcze w łonie matki. Dzięki temu wiele schorzeń udaje się wyeliminować jeszcze przed porodem – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Pierwsze badania prenatalne należy wykonać w już między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejne pomiędzy 15. a 20. Ostatnie między 20. a 24. tygodniem ciąży. Po pierwszych testach w razie potrzeby lekarz ginekolog powinien skierować nas na tak zwane inwazyjne badania prenatalne – takie jak amniopunkcja czy kordocenteza.schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player