Jesteś tu:  Dziecko » Dziecko » Maluch » Spotkanie malucha ze słońcem

Spotkanie malucha ze słońcem

Dziecko, Maluch | 17.07.2012

Dla każdego maleństwa spotkanie ze słońcem stwarza wspaniałą okazję do zabaw i radosnego przebywania na świeżym powietrzu. By dziecko czerpało z wakacji jedynie przyjemność, pozbawioną nieprzyjemnych efektów oparzeń słonecznych, warto zadbać o jego ochronę.  Jak dbać o malucha przebywającego na słońcu?

Małe dzieci uwielbiają przebywanie na słońcu, zabawę w wodzie i ruch na świeżym powietrzu. My, rodzice, powinniśmy jednak pamiętać, że czas wakacji to okres w którym należy jeszcze bardziej niż zwykle dbać o ochronę dziecka przed promieniami słonecznymi. Długie pozostawanie dziecka na słońcu, szczególnie w godzinach od 11 do 16, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze, może skończyć się oparzeniami skóry lub udarem słonecznym. W związku z tym, że organizm małego dziecka znacznie mniej odpornie reaguje na słońce i ciepło, niż organizm dorosłego, powinniśmy zapewnić mu całkowitą ochronę.

Smaruj malucha kremami z filtrem

Ochrona skóry to najistotniejszy punkt ochrony dziecka przed słońcem – pozwoli mu uniknąć bolesnych oparzeń słonecznych. Moc filtru dobierz sugerując się wiekiem twojego dziecka. Dla niemowląt polecane są bardzo wysokie filtry – 50 i (jeśli to możliwe) całkowite unikanie słońca.

Dzieci w wieku 1-3 lat mogą przebywać na słońcu krótki czas (niecałą godzinę) a smarować można je filtrami 30-50. Z kolei dzieci od 4 roku życia mogą przebywać na słońcu dłużej ochraniając się filtrem 30.

Warto pamiętać o tym, że jednorazowe posmarowanie dziecka kremem nie wystarczy na całodzienną ochronę. Szczególnie, gdy maluch spoci się, wejdzie do wody, lub wytrze krem np. bawiąc się w piasku. Zabieg smarowania całego ciała należy więc powtarzać co około 2 godziny, a w razie potrzeby częściej.

Ubierz dziecko w lekkie, przewiewne ubrania

Podczas upałów naszym dzieciom jest tak samo ciepło, jak i nam. By nie męczyć dziecka ciężkimi, mało przewiewnymi ubraniami, wybierzmy te wykonane z lekkich materiałów, np. bawełny. Chroniąc malucha przed słońcem pamiętajmy jednak, że ubranie powinno zakrywać najbardziej wrażliwą na promienie część ciała dziecka – plecy. Koszulka z krótkim rękawkiem lub body i krótkie spodenki będą najlepszym strojem na upalny, letni dzień.

Ochraniaj głowę dziecka kapeluszem / czapką

Ochrona głowy dziecka pozwala uniknąć przegrzania, udaru słonecznego lub wieczornych bólów głowy spowodowanych zbyt długim przesiadywaniem na słońcu. Jednocześnie nakrycie głowy dziecka powinno być lekkie i przewiewne, tak by nie grzało go w główkę w trakcie upalnego dnia. Najlepiej sprawdzą się ażurowe kapelusze, cienkie czapki z daszkiem lub chustki – wszystkie w jasnych kolorach, nie przyciągających promieni.

Ochraniaj oczy dziecka okularami

Wzrok człowieka jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych. Dlatego dziecku koniecznie należy zapewnić ochronę przed słońcem, chroniąc jego oczy, najlepiej za pomocą okularów z filtrem. Jeśli maluch nie potrafi przekonać się do noszenia ich, załóż mu kapelusz lub czapkę z dużym daszkiem.

Nie pozwól dziecku się odwodnić

Dzieci podobnie jak my podczas upałów pocą się. Dlatego bardzo ważne jest, by chronić dziecko przed odwodnieniem i zapewniać mu dostateczną ilość wypijanych płynów. Niemowlęta można karmić nieco częściej lub podawać im przegotowaną wodę w butelce. Starsze dzieci, powyżej 1 roku życia powinny mieć pod ręką butelkę wody lub herbatki, którą będą mogły popijać w dowolnej chwili.

Zapewnij ochronę po całodniowym przebywaniu na słońcu

Podczas wakacyjnych zabaw nieuniknione jest spędzaniu czasu na słońcu. Nawet bardzo dobrze chronione dziecko może poparzyć sobie skórę lub poczuć się źle po całym dniu spędzonym na upale. Jeśli twój maluch wieczorem zacznie się skarżyć na ból skóry, ból głowy lub dreszcze posmaruj go środkiem z D - pantenolem, który złagodzi podrażnienia skóry. Pozwól mu odpocząć i dłużej pospać, a na drugi dzień zadbaj, by nie narażało się już na działanie słońca i przebywało w cieniu.
 

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player