Jesteś tu:  Dziecko » Dziecko » Niemowlę » Co zrobić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

Masz pokarm i chcesz karmić swoje dziecko piersią, mimo to, gdy przytulasz je do siebie, ono odtrąca pierś rączkami i płacze, zamiast spokojnie ją ssać. Nie wiesz co może być przyczyną jego niechęci do ssania piersi, nie masz też pomysłu jak zachęcić je do takiego sposobu karmienia. Poznaj kilka sposobów, jak je do tego przekonać.

Z pewnością wyobrażałaś sobie, że tuż po porodzie twój maluch ochoczo będzie lgnął do ciebie, tulił się i ssał twoją pierś. Niestety życie zweryfikowało twoje pragnienia, okazało się bowiem, że dziecko nie chce wcale karmić się w ten sposób, a nawet odtrąca cię i reaguje płaczem. Jako, że spożywanie mleka matki tkwi w naszej naturze, z pewnością są pewne przyczyny, które spowodowało, że twoje dziecko jest tak bardzo niechętne twojej piersi.

Na wpływ na jakość i ilość pokarmu karmiącej mamy mają czynniki psychiczne i fizyczne. Wśród tych pierwszych najistotniejsze jest samopoczucie mamy, to czy jest zrelaksowana, czy też może zdenerwowana, czy do karmienia malucha podchodzi w sposób cierpliwy, czy nerwowy. Oczywiście im bardziej jesteś zrelaksowana i spokojna, tym lepiej dla ciebie i twojego dziecka. Nie bez znaczenia jest także to, co jesz – ma to wpływ na smak twojego mleka. Wśród pokarmów, które oddziałują niekorzystnie na twój pokarm są między innymi kawa, herbata, dania smażone, a także alkohol. Palenie papierosów w trakcie karmienia jest dla dziecka wręcz niebezpieczne.

Problem z karmieniem może mieć również przyczyny zewnętrzne. Często mamy, by uspokoić malucha dają mu do ssania smoczek. Dziecko przyzwyczajone do niego nie chcę później ssać mniej wygodnej z jego punktu widzenia piersi. Podobnie jest z podawanym pokarmem – gdy dziecko przyzwyczai się do smaku mleka modyfikowanego lub herbatek, może później odmawiać pokarmu z piersi.

To, że twoje dziecko nie chce ssać jest z pewnością dla ciebie sporym problemem, ale na szczęście to problem, który można rozwiązać. Wystarczy że zastosujesz się do kilku zasad i przyzwyczaisz swoje dziecko do karmienia piersią. Najważniejsza jest cierpliwość i zrozumienie swojego dziecka – z pewnością uda ci się przekonać je do swojego pokarmu.

DBAJ O SWOJĄ DIETĘ

Jak już wspomniano, pokarm zmienia swoje właściwości wraz z spożywanym przez ciebie jedzeniem. Źle oddziałują na niego używki, a także kawa i herbata. W czasie laktacji staraj się jeść delikatne pokarmy, dużo warzyw i owoców oraz mięsa, najlepiej gotowanego na parze. Unikaj pokarmów smażonych, zbyt ciężkich i tłustych.

STARAJ SIĘ UNIKAĆ SMOCZKA

Przyzwyczajone do ssania smoczka i mleka z butelek ze smoczkiem dziecko może odmawiać później ssania piersi mamy. Dlatego postaraj się, chociaż w pierwszych tygodniach życia dziecka ograniczyć używanie smoczka. Gdy dziecko płacze, jest zdenerwowane, uspokajaj je nosząc, zabawiając i podając mu pierś.

NAUCZ SIĘ DOBRZE PRZYSTAWIAĆ DZIECKO DO PIERSI

Problem wielu mam związany z niechęcią ich dzieci do piersi, wiąże się z tym, że nie potrafią dobrze przystawić do niej dziecka. Dziecku, które ma być karmione powinno być wygodnie, powinno w pozycji półleżącej chwycić pierś i samo ją znaleźć. Trochę cierpliwości i twój maluch na pewno się tego nauczy.

NIE PODAWAJ PIERSI ZAWSZE, GDY MALUCH PŁACZE

Wiele kobiet myśli, że podanie piersi powinno od razu uspokoić ich malucha – gdy tak się nie dzieje, starają nerwowo skłonić go do karmienia. Tymczasem dzieci płaczą nie tylko z głodu. Być może twojego malucha coś boli, gorzej się czuje lub po prostu chce byś wzięła go na ręce i przytuliła. Nie staraj się uspokajać go piersią, lecz podawaj mu ją dopiero wtedy, gdy ono samo będzie spokojne.schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player