Jesteś tu:  Dziecko » Dziecko » Niemowlę » Mam za mało pokarmu…

Mam za mało pokarmu…

Twój maluszek kilkakrotnie w ciągu dnia przystawia się do twojej piersi, chcąc być karmionym. Niestety nie jesteś w stanie zapewnić mu dostatecznej ilości pokarmu i wiesz, że masz go po prostu zbyt mało. Co jest tego przyczyną? Co zrobić, gdy twoje dziecko chce być karmione, a ty nie możesz zapewnić mu odpowiedniej ilości mleka z piersi?

Na ilość pokarmu karmiącej mamy ma wpływ wiele czynników, takich jak jej tryb życia czy sposób odżywania. Produkty, które mają negatywny wpływ na jakość i ilość pokarmu to między innymi alkohol, dania smażone, napoje gazowane oraz czosnek, którego większość dzieci nie toleruje w mleku matki. Na zahamowanie laktacji działają także napary z szałwii oraz mięty – ograniczają one produkcję mleka. Jednak czynnikiem, który w największy sposób decyduje o ilości mleka jest tak naprawdę intensywność laktacji. A ta, uzależniona jest od ilości karmień w ciągu dnia oraz od tego, ile mleka dziecko pije.

Im więcej razy w ciągu dnia mama karmi maluszka, tym intensywniej zachodzi u niej laktacja. Początkowo, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, procesy laktacji mogą być jednak zaburzone, a młoda mama może mieć problemy z karmieniem dostateczną ilością pokarmu. Na szczęście dla mam i ich dzieci produkcję pokarmu można regulować i zwiększać. Zwiększaniu intensywności laktacji służą przede wszystkim preparaty specjalistyczne wspomagające proces produkcji mleka, herbatki ziołowe (np. z anyżku, bazylii), a także soki owocowe (oprócz soków cytrusowych). Dobrym środkiem na poprawienie laktacji jest także siemię lniane – wystarczy zalać je wrzątkiem i wypijać raz dziennie.

W procesie prawidłowego karmienia dziecka piersią, bardzo ważne jest to, by maluch miał szansę wypijać możliwie jak najwięcej mleka matki. Szczególnie mleka, które tworzy się pod koniec dnia – jest ono najbardziej tłuste, a więc najbardziej wartościowe dla rozwijającego się maluszka. Dla karmiącej mamy także bardzo ważne jest, by mogła „opróżniać” swoje piersi z mleka i nie magazynować w nich pokarmu. Gdy jednak tak się stanie, powinna ona odciągnąć mleko za pomocą laktatora i podać je później dziecku. Odciąganie pokarmu ma wiele zalet, między innymi może stanowić pokarm dla dziecka z butelki (np. po jego przebudzeniu), a także pozwala piersiom na dalszą, zwiększoną produkcję mleka.

Podczas kontroli pediatrycznych maluszka może okazać się, że ilość mleka, którym go karmisz nie jest dla niego wystarczająca, a dziecko nie przybiera na wadze tyle, ile powinno. Wtedy też lekarz na pewno zaleci ci jedno z dwóch wyjść – albo zaleci ci zwiększyć laktację, albo zaproponuje karmienie maluszka mlekiem modyfikowanym. Te drugie rozwiązanie może okazać się trafne, nawet wtedy, gdy uda ci się zwiększyć ilość produkowanego pokarmu. Twój maluch rośnie, a więc wymaga coraz większej ilości mleka – podając mu sprawdzone i zalecane przez pediatrę mleko modyfikowane, możesz mieć pewność, że będzie rosło zdrowo i prawidłowo.

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player