Jesteś tu:  Dziecko » Mama » Ciąża, dziecko, praca » Trudy i radości samotnego macierzyństwa

Trudy i radości samotnego macierzyństwa

Być samotną matką… jakie to trudne, wie każda mama, która musiała radzić sobie z trudami wychowania dziecka w pojedynkę. Choć zajmowanie się maluchem samemu jest obarczone wieloma ciężkimi chwilami, może być także źródłem ogromnej radości i wielkiej satysfakcji, którą czuje mama.

Wiele jest powodów, dla których kobiety w ciąży, bądź wychowujące dziecko zostają z nim same. Przyczyną może być rozstanie z wielu różnych powodów z partnerem, jego daleki wyjazd i tym podobne. Cokolwiek ma wpływ na to, że młoda mama pozostają sama ze swoim dzieckiem, zadanie to z pewnością jest trudne, pełne zarówno cięższych, jak i pięknych chwil.

Trudy wychowania dziecka samej

Myśl o tym, że czeka nas samotne wychowywanie dziecka jest niełatwa i pełna zwątpień. Mało, która kobieta od razu jest w zupełnie pewna tego, że da radę całkowicie samodzielnie prowadzić przez życie swoje dziecko. Wątpliwości trwają od samego rozpoczęcia ciąży, przez poród, aż po chwile, gdy dziecko dorasta. Sporadyczne kontakty z ojcem dziecka lub alimenty, które dla niego przesyła nie zastępują dziecku posiadania taty. Dlatego też nasza w tym rola, by w jak najlepszy sposób wychować dziecko i stanowić dla niego takie oparcie, jakie stanowi dwoje rodziców w każdej innej rodzinie.

Samotne macierzyństwo nie jest łatwe z najprostszego względu – bo kobieta zostaje sama z ogromną odpowiedzialnością za dziecko. We dwójkę z partnerem łatwiej jest dzielić się obowiązkami, swoim czasem i energią, którą w pełni można dać swojemu maluchowi. Gdy kobieta pozostaje z dzieckiem sama wiele swojego czasu musi przełożyć tylko nie i na jego wychowanie. Trudno jest wytłumaczyć dziecku, zwłaszcza temu małemu, że taty nie ma obok, tak jak to jest w innych domach. Dzieci nie są w stanie zrozumieć takich rzeczy, co dla każdej samotnej matki stwarza dodatkowy trud.

Tata - wciąż obecny w życiu dziecka

Pamiętaj o tym, że gdy twoje dziecko będzie już duże z pewnością zapyta o swojego tatę. Twoim obowiązkiem jest powiedzieć mu prawdę i fakty dotyczące ojca, zgodne z rzeczywistością. Jeśli będzie o niego dopytywać – odpowiadaj cierpliwie na wszystkie jego pytania. Choć wiele z nich może być dla ciebie trudne i kłopotliwe, wiedz, że twoje dziecko powinno znać prawdę na tak ważny dla niego temat.

Mimo tego, że samotna mama sama musi radzić sobie z macierzyństwem, ważne by pozwalała dziecku na kontakty z jego tatą, jeśli oczywiście jest taka możliwość. Jakikolwiek byłby ojciec i jego kontakty z matką, powinni oni dążyć do tego, by dziecku czuło, że ma obydwoje rodziców. Rola bliskiej rodziny także jest bardzo istotna dla każdej samotnej mamy – kontakty z wujostwem i dziadkami pozwalają dziecku uczyć się towarzystwa innych osób i stanowią dla niego wielką radość.  

Samotne macierzyństwo - satysfakcja i radość

Ty, jako samotna mama pamiętaj o tym, że wychowując swoje dziecko samotnie, udowodniłaś wszystkim, jak bardzo silną kobietą jesteś. Cały twój zapał i czas, który poświęciłaś swojemu dziecku z pewnością zwraca ci się w postaci ogromnej miłości twojego dziecka. Pamiętaj jednak, by w byciu samotną mamą znaleźć też czas dla siebie. Rozwijaj się, spełniaj swoje marzenia, realizuj się na każdym możliwym stopniu. Dla twojego dziecka ważne jest bowiem nie tylko to, co dla niego robisz, lecz to co robisz dla siebie, by być szczęśliwą, choć samotną mamą.


StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player