Jesteś tu:  Dziecko » Poród » Porod i powrot do formy » Powrót ze szpitala…czyli pierwsze chwile z maleństwem w domu

Powrót ze szpitala…czyli pierwsze chwile z maleństwem w domu

Nosząc w swoim brzuchu maleństwo, często zastanawiasz się jak będzie wyglądało, do kogo będzie podobne, kim będzie jak dorośnie. Próbujesz wyobrażać sobie jego dorastanie, karmienie piersią i pierwsze nieprzespane noce. Tymczasem największe wyzwanie, jakie cię czeka, ma miejsce tuż po wyjściu ze szpitala – to wasze pierwsze wspólne chwile w domu. Jak się do nich przygotować?

Przygotowanie się do pierwszych chwil z maleństwem w domu jest jednym z ważniejszych momentów twojego macierzyństwa. By te pierwsze chwile w sposób szczególny utkwiły ci w pamięci zadbaj o wszystkie detale tego ważnego dla was dnia.

Powinnaś przygotować się w sposób zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Pamiętając o niezbędnych akcesoriach potrzebnych maleństwu oraz całej jego wyprawce, nie zapomnij również o swoich uczuciach. Tego dnia bowiem nadejdzie moment, w którym cała wasza rodzina będzie już ze sobą – to chwile niezwykle piękne i wzruszające, zarówno dla ciebie, jak i taty maluszka.

Przygotowanie mieszkania na przyjazd maleństwa

Niezbędnym elementem przygotowań na przyjazd maluszka jest zgromadzenie odpowiedniej wyprawki. Powinnaś mieć wszystko, co tylko potrzebne jest mamie, a więc łóżeczko, ubranka, przewijak i wiele innych akcesoriów. Ważne, by ojciec maleństwa zadbał o porządek w mieszkaniu i odpowiednią temperaturę (około 22 stopni). Pamiętaj, że powrót ze szpitala to ogromne przeżycie dla każdego rodzica, ale też czas na twój odpoczynek. Zadbajcie więc o to, by wszystko było na swoim miejscu, maleństwo miało przygotowane łóżeczko, lub kocyk do położenia się przy tobie. Czeka cię wiele pięknych, choć męczących chwil, ważne więc byś wypoczęła i porządnie się wyspała. Gdy wypoczniesz skorzystaj z pomocy męża i zadbaj o siebie – wykąp się, ubierz w ulubione ubranie i zjedz coś pożywnego.

Pierwsza podróż malucha

Wyjścia ze szpitala to rozpoczęcie pierwszej podróży twojego maleństwa – sprawcie więc, by była dla niego jak najmniej stresująca i wygodna.  Niezbędny jest wam samochód ze specjalnym fotelikiem dla noworodka, w którym bezpiecznie przewieziecie maleństwo. Jeśli nie macie możliwości pojechania własnym autem, poproście o pomoc znajomych lub zamówcie taksówkę. Pamiętaj, że maleństwo musi przebywać w foteliku – trzymanie go na rękach w czasie jazdy jest zabronione i bardzo niebezpieczne!

Bardzo prawdopodobne jest, że dziecko podczas podróży do domu będzie smacznie spało. Mimo tego, bądź stale przy nim, głaskaj go i mów do niego spokojnym głosem. Jeśli tylko się przebudzi, twoja obecność natychmiast go uspokoi.

W razie jakichkolwiek wątpliwości o wszystko możesz pytać położną, która udzieli ci odpowiedzi na każde pytanie. Wykorzystaj ostatnie chwile z doświadczonym personelem i pytaj o wszystko, co tylko dotyczy twojego maleństwa.

Rodzina w komplecie – radość z bycia razem

Mało która mama w pierwszych momentach życia maleństwa wie dokładnie jak z nim postępować, jak brać go na ręce i nosić. W szpitali niezwykle pomocna okazuje się pomoc położnych i innych mam na sali, tymczasem w domu młoda mama często zostaje sama ze swoimi obawami. Staraj się postępować tak, jak uczono cię w szkole rodzenia i bazując na wiedzy, którą nabyłaś w czasie ciąży. Przede wszystkich chwytaj malucha delikatnie, spokojnymi i czułymi ruchami. Jeśli boisz się, że sama nie poradzisz sobie w pierwszych dniach, poproś mamę, ciocię, przyjaciółkę lub siostrę by przyjechała do ciebie i była z tobą w tych początkowych, trudnych chwilach. Ojciec maleństwa również może wykazać się pomocą, nie jest jednak tajemnicą, że doświadczone kobiety, które wychowały już dziecko, wiedzą jak obchodzić się z takim maluszkiem.

Z pewnością przekonacie się, że z każdym nowym dniem wasze rodzicielstwo jest bardziej świadome, a wy jako rodzice czujecie się coraz pewniej trzymając maleństwo na rękach. Kolejne dni to mnóstwo pięknych chwil, podczas których będziecie poznawać coraz bardziej swoje dziecko, uczyć się jego zachowania i nawyków. Przede wszystkim jednak poczujecie, jak wspaniale jest być rodzicami i jak bardzo warto było czekać te 9 miesięcy na przyjście maleństwa na świat.schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player