Jesteś tu:  Podróże » Podróżuj po Polsce » Bieszczady » Czego nie robić niedźwiedziowi?

Czego nie robić niedźwiedziowi?

Zbliża się długi majowy weekend. Wiele osób wybierze się po raz pierwszy w tym roku na górskie szlaki, na których może dojść do spotkania z niedźwiedziem. WWF Polska apeluje do wycieczkowiczów, aby pamiętali, że wędrując przez góry są gośćmi w krainie tych drapieżników i powinni odpowiednio się zachowywać.

Niedźwiedzie po zimowym odpoczynku zaczynają być aktywne – mówi Natalia Kryt z WWF Polska. – W rejonach ich występowania, w pasie od Bieszczad po Beskid Żywiecki, istnieje prawdopodobieństwo spotkania z tym dużym drapieżnikiem. Musimy pamiętać, że w przypadku takiego zdarzenia powinniśmy zachować spokój i pod żadnym pozorem nie podchodzić do zwierzęcia, powoli wycofując się do tyłu, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Niedopuszczalne jest też zatrzymywanie się w pobliżu niedźwiedzia w celu zrobienia mu zdjęcia i wyrzucanie w jego kierunku pokarmu. Niedźwiedź jest dzikim zwierzęciem i pożywienie powinien znajdować w naturze.

W czasie górskiej wędrówki powinniśmy też trzymać się oznakowanych szlaków. Poza nimi istnieje bowiem ryzyko spotkania niedźwiedzia, który zaskoczony nagłym pojawieniem się człowieka może zaatakować w swojej obronie. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy trafimy na niedźwiedzicę z młodymi lub odpoczywającego niedźwiedzia. Zwierzę nie zaatakuje człowieka bez powodu.

Naturalnym odruchem niedźwiedzia będzie obrona – dodaje Kryt z WWF –  Odnotowane zdarzenia z ostatnich kilku lat dowodzą, że w większości przypadków do poturbowania ludzi przez niedźwiedzia dochodziło w wyniku zaskoczenia zwierząt, na przykład we mgle albo młodniku, a także nieodpowiedzialnego zachowania człowieka.

Nieodpowiedzialne zachowanie na szlaku to nie tylko sytuacje związane z bezpośrednim spotkaniem z niedźwiedziem. Człowiek może zaszkodzić tym drapieżnikom porzucając śmieci na górskim szlaku. W ten sposób przyczynia się do demoralizacji niedźwiedzi. Przyzwyczajają się one do pozyskiwania resztek pokarmu pozostawianych przez ludzi, zmieniając sposób żerowania. Taki „zdemoralizowany” osobnik, nazywany też osobnikiem problemowym, zaczyna coraz śmielej pojawiać się w pobliżu ludzi, a z czasem domagać od nich pożywienia. Na tym etapie niedźwiedzia czeka tragiczny finał. Najczęściej musi być odłowiony i resztę życia spędzić w niewoli.

Jednym z największych zagrożeń dla przetrwania niedźwiedzi w Polsce są ludzie – konkluduje Natalia Kryt z WWF – Przykład niedźwiadka zabitego kilka lat temu w rezultacie nieodpowiedzialnego zachowania grupy turystów w Tatrach, powinien służyć za przykład niewłaściwego postępowania. Pamiętajmy o tym, że w Polsce żyje zaledwie 90 niedźwiedzi i ich los zależeć będzie również od tego, jak zachowamy się w czasie długiej majówki.


Więcej informacji:
Paweł Średziński, WWF Polska, psredzinski@wwf.pl, kom. 604 631 633

Informacja prasowa WWF

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player