Jesteś tu:  Podróże » Podróżuj po Polsce » Tatry i Zakopane » Odkryj urok Zakopanego i Tatr

Odkryj urok Zakopanego i Tatr

OPIS:

Urzekające widoki, niepowtarzalny krajobraz, wspaniałe  romantyczne zakątki, szlaki turystyczne i stoki, które w zimie są niebywałą atrakcją dla każdego miłośnika zimowego szaleństwa. To i wiele innych atrakcji odnajdziemy w przepięknych polskich Tatrach.

Polska część Tatr dzieli się na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Granica między obu obszarami przebiega wzdłuż Doliny Suchej Wody Gąsienicowej i biegnie aż do Przełęczy Liliowe. Tatry to niesamowita kraina będąca idealnym miejscem na zimowe szaleństwa. Ogrom wyciągów i tras narciarskich jakie czekają tu na nas z pewnością zaspokoją nawet najbardziej wybrednego narciarza. Tatry to również urokliwe Zakopane, malownicze Krupówki, Kasprowy z którego roztacza się niebywały widok na Giewont oraz urzekające Parki Narodowe kryjące fascynujące okazy fauny oraz flory. Miejsce to sobie ukochali nie tylko wędrowcy ale i pary, które chcą spędzić niesamowite chwile w otoczeniu wspaniałego polskiego krajobrazu.

POGODA:

Tatry oraz Zakopane znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego. Idealnym okresem na przyjazd w to wspaniałe miejsce to nie tylko okres letni ale również praktycznie cały rok kalendarzowy, gdyż w każdą porę roku Bieszczady mają do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji.


 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

Tatry to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Polsce. Zachwycają przepięknym krajobrazem, malowniczymi parkami narodowymi, wspaniałymi trasami przystosowanymi do pieszych wędrówek po górach a w okresie zimowym jedno z najlepszych miejsc na zimowe szaleństwo.

ZAKOPANE

To zdecydowanie największy w Polsce ośrodek turystyczny i sportów zimowych. Położone u stóp masywu Tatr jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Zwane jest stolicą zimową Polski. Zachowała się zabytkowa zabudowa XIX-wieczna.  Znajdują się tu m.in.: zabytkowy cmentarz z grobami wybitnych osobistości związanych z Tatrami i Zakopanem, Muzeum Tatrzańskie, muzea biograficzne K. Szymanowskiego, J. Kasprowicza i K. Makuszyńskiego. Corocznie odbywają się Festiwale Folkloru Ziem Górskich, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, ogólnopolskie salony sztuki, festiwal filmów o sztuce, a także liczne imprezy sportowe o randze międzynarodowej.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW

Występują tu malownicze polodowcowe stawy, od nich też wzięła się nazwa doliny. krajobraz jaki roztacza siew dolinie sprawia, że miejsce to jest niezwykle popularne wśród turystów. Już w XIX wieku dolina była miejscem wielu wypraw turystycznych. Wytyczono wówczas tędy sieć szlaków turystycznych umożliwiającym łatwiejsze dotarcie turystom w najpiękniejsze zakątki gór.
 
DOLINA KOŚCIELISKA

Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych w Tatrach. Ma 9 km długości. Po drodze znajduje się udostępniona dla turystów Jaskinia Mroźna. Na wysokości 1100 m n.p.m. usytuowane jest schronisko Ornak, pozwalające na odpoczynek po długiej wędrówce.
 
 

DOLINA ROZTOKI

To niezwykle urokliwa U-kształtna dolina. Posiadająca długość około 4,5 km oraz stanowi odgałęzienie Doliny Białki i przedłużenie Doliny Pięciu Stawów. Wejście do Doliny Roztoki otwiera wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza, natomiast zamykam wodospad Siklawa.

 

CZARNY STAW

Malownicze tatrzańskie jezioro położone w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku. Cienie rzucane przez szczyty oraz występująca w wodzie sinica Pleurocapsa polonica nadają jezioru ciemny, nieomal czarny kolor, stąd też pochodzi jego nazwa. Droga znad Czarnego Stawu prowadzi wprost na Rysy.
 
DOLINA CHOCHOŁOWKSA

Najdłuższa dolina  w Tatrach, liczy ok. 10 km. Trud marszu wynagrodzą nam wspaniałe otaczające krajobrazy. Wielką atrakcją jest fioletowy dywan krokusów usytuowany na Polanie Chochołowskiej.

MORSKIE OKO    

Największe jezioro w całych Tatrach ma około 35 ha powierzchni, 860 m długości i 566 m szerokości, 50,8 m głębokości. Droga do jeziora to około 8,5 km , pieszo w jedną stronę idzie się mniej więcej 2 godziny.
 
KASPROWY WIERCH

To bez wątpienia najbardziej znana, zatłoczona, ale i najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Na szczyt Kasprowego z Kuźnic wyjeżdża kolej linowa, gdzie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a 30 m poniżej – wspaniałe restauracje  i tarasy widokowe.  Z wierzchołka Kasprowego Wierchu roztacza się przepiękna panorama.
  
GIEWONT

To najpopularniejszy szczyt obok Kasprowego Wierchu  w Tatrach, który od strony Zakopanego przypomina leżącego rycerza.  Ten pozornie łatwy do zdobycia szczyt należy do najbardziej niebezpiecznych w Tatrach.GUBAŁÓWKA

Jedna z najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Na jej szczyt można dostać się popularną kolejką-liniową. Można z jej szczytów podziwiać piękną panoramę Tatr roztaczającą się ze szczytu.  Z Gubałówki rozchodzą się również liczne szlaki rowerowe .
 
KRUPÓWKI

Bez wątpienia jest to najsłynniejszy deptak w Polsce, pełen popularnych pubów i karczm oraz sklepów, gdzie każdy przybysz do Zakopanego spędza wieczory, przy wspaniałym regionalnym jadle.

ZOBACZ DALEJ PRAKTYCZNE INFORMACJE
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player