Jesteś tu:  Praca i rozwój » Praca i kariera » Mam pracę » Wyścig szczurów…

Wyścig szczurów…

Nie jest tajemnicą, że osobom wykształconym, ambitnym i pracowitym żyje się pod względem finansowym łatwiej. Dążenie do kariery jest jednak obarczone mniejszą ilością czasu na swoje sprawy i życie osobiste. Dlaczego wciąż tyle młodych ludzi stawia na karierę, zapominając o tym, co w życiu naprawdę ważne? Czy wyścig szczurów jest ważniejszy od życia osobistego?

Idealną sytuacją jest mieć pieniądze, a przy tym mnóstwo wolnego czasu. Niestety tylko nielicznym się to udaje, a większość tych, którzy marzą o wysokich zarobkach musi sporo pracować na realizację swoich marzeń.

Dlatego też coraz więcej młodych ludzi stawia na karierę i dążenie do bycia jak najbardziej doskonałym. Media i ambicje rodziców, wpajane dzieciom od najmłodszych lat, dodatkowo napędzają chęć bycia jak najlepszym. Już nawet wśród małych dzieci obserwuje się swoisty wyścig szczurów, chorą ambicję i zawiść, gdy ktoś jest od nas lepszy. Później te same dzieci, zwykle zachęcane ze strony rodziców, spędzają swoje dzieciństwo na zajęciach szkolnych i pozalekcyjnych. Jako studenci dzielą swój czas na szkołę i pracę. A później, będąc już dorosłymi dążą do uzyskania jak najlepszej pozycji, czasem kosztem wszystkiego, co tylko staje im na drodze.

Oczywiście nie ma nic złego w kształceniu się, dążeniu do bycia dobrym w swojej dziedzinie i zdobywaniu nowej wiedzy. Problem nie bierze się z bycia pracowitym i ambitnym, lecz z dążenia do swoich celów po trupach, zapominając, że życie to nie tylko kariera i pieniądze.

Dążenie do perfekcji i ciągła rywalizacja jest nie tylko obarczona ciągłym stresem, ale jest też dla każdego z nas bardzo męcząca. Na domiar złego uczestniczenie w takich wyścigu szczurów pochłania mnóstwo czasu i powoduje, że kariera staje na pierwszym miejscu. Życie osobiste, rodzina i znajomi są w tym wypadku odkładane na drugi plan…

Co zatem skłania młodych ludzi do tak silnego dążenia do kariery? Dlaczego niektórzy są w stanie zrezygnować z własnego życia na rzecz pracy i sukcesów? Zwykle bierze się to z nadmiernych wręcz ambicji, nie tylko młodych ludzi, lecz także ich rodziców. Wpajane od najmłodszych lat zasady dążenia do sukcesu często mają swoje odbicie w dorosłym życiu.

Czy jest jakiś sposób, by przewartościować swoje życie i zastanowić się, co jest więcej warte, czy kariera, czy życie osobiste? Każdy z nas, którego dotyczy ten problem sam musi postawić przed sobą takie pytanie i przemyśleć, którą drogę warto wybrać. Czy tą, w której dominuje kariera, czy tą w której największą wartością jest własny czas, swoje życie i bliscy. Warto pamiętać, że realizować można się w różny sposób, niekoniecznie dążąc do perfekcji, wyższego stanowiska i pensji.schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player