Jesteś tu:  Praca i rozwój » Praca i kariera » Szukam pracy » Piszesz CV? Wystrzegaj się tych błędów!

Piszesz CV? Wystrzegaj się tych błędów!

Dla twojego przyszłego pracodawcy twoje CV to twoja wizytówka. Coś, co musi zachęcić go do tego, by zechciał nawiązać z tobą współpracę i by zaprosił cię na rozmowę kwalifikacyjną. Popełniając podstawowe błędy w CV z pewnością nie zrobisz na nim wrażenia, a wręcz przeciwnie – zniechęcisz go całkowicie do rozpatrywania twojej kandydatury. Jakich błędów w CV należy się wystrzegać?

CV to najistotniejszy element twoich poszukiwań pracy. Musi być sformułowane tak, by przyciągać potencjalnego pracodawcę, a ciebie przedstawiać, jako doskonały materiał na pracownika – sumiennego, odpowiednio wykształconego i posiadającego świetne kwalifikacje. W pisaniu CV ważne jest jednak nie tylko umiejętne zareklamowanie swoich umiejętności i samego siebie, ale też znalezienie złotego środka – tak, by CV nie zaczynało przypominać broszury reklamowej, lecz prawdziwy obraz osoby odpowiadającej na dane stanowisko pracy.

Pamiętaj, że CV to twoja wizytówka – bardzo ważny dokument, za pomocą, którego przedstawisz siebie, co może przynieść ci w efekcie uzyskanie szansy na otrzymanie wymarzonego stanowiska. Dlatego też poświęć na jego pisanie możliwie jak najwięcej czasu, tak by nie pominąć w nim żadnego istotnego szczegółu twojego wykształcenia i kwalifikacji i by poprawić ewentualne błędy i niedociągnięcia, które się w nim znajdą. W miarę możliwości poproś kogoś bliskiego o sprawdzenie i ewentualne zasugerowanie poprawek w swoim CV – idealnie, jeśli będzie to osoba (np. znajomy na stanowisku szefa), który miał szansę przeglądać wiele CV i wybierać te najlepsze. Kolejna ważna, jeśli nie najważniejsza sprawa – formułuj swoje CV, dbając o każdy, nawet najmniejszy szczegół, zarówno wizualny, jak i dotyczący treści dokumentu. I co najistotniejsze – uważaj na błędy, z pozoru błahe, a w rzeczywistości tak poważne, że mogą zaważyć na rozpatrywaniu twojej przyszłej kandydatury. Przedstawiamy ci najważniejsze z nich, najczęściej popełniane przez potencjalnych pracowników.

Brak staranności w pisaniu CV.

Nie mamy tu na myśli oczywiście staranności w pisaniu samym w sobie (choć jeśli piszesz odręcznie i na to warto zwrócić uwagę!), lecz w treści dokumentu. Czymś absolutnie niezbędnym i oczywistym jest zastosowanie się do wszystkich zasad ortograficznych, interpunkcyjnych oraz stylistycznych – jakikolwiek błąd może zniechęcić do ciebie twojego przyszłego pracodawcę. Dlatego też sugerujemy ci pisanie CV na komputerze, który wyłapie ewentualne błędy i pozwoli ci w sposób estetyczny ułożyć plan całego dokumentu.

Nieodpowiednie zabezpieczenie lub oznaczenie dokumentu.

Jeśli twoim zadaniem jest dostarczenie CV osobiście lub poprzez pocztę, musisz pamiętać o tym, by dokument został odpowiednio zabezpieczony (np. folią i twardą, białą teczką) oraz podpisany – czytelnie twoim imieniem i nazwiskiem, nazwą stanowiska, na które się ubiegasz oraz listą dokumentów, które załączasz w teczce. Podobne zasady funkcjonują w przypadku CV wysyłanego drogą elektroniczną – w tytule maila warto wpisać swoje imię i nazwisko oraz tytuł stanowiska. W jego treści – zachowując wszelkie zasady uprzejmości – wypisać o jego stanowisko się ubiegamy oraz jakie dokumenty załączamy wraz z mailem. Konieczne jest także podpisanie maila swoim imieniem i nazwiskiem oraz podanie numeru kontaktowego. Zależy ci na tym, by wypaść w pełni profesjonalnie? Najlepiej, jeśli nazwa twojego maila będzie składała się z twojego imienia i nazwiska lub skrótu imienia i nazwiska – unikaj w nazwie maila cyfr lub oznaczeń, które dla potencjalnego pracodawcy nie mają nic wspólnego z twoją osobą.

Niezwracanie uwagi na szczegóły.

Szczegóły w CV są niemal tak ważne jak ogólna treść. Zaczynając od samej góry dokumentu – poprawne zdjęcie. Powinno być ono wykonane o profesjonalisty, wyraźne, a ty powinnaś wyglądać na nim schludnie i elegancko. Absolutnie niedopuszczalne jest przesyłanie w CV zdjęć prywatnych. Przechodząc do treści CV warto uważać na to, by wszystkie dane dotyczące naszego wykształcenia i doświadczenia w pracy były uporządkowane chronologicznie, zaczynając od tych najnowszych. Podobnie sprawa ma się z twoimi atutami – zaczynaj od wymieniania tych najważniejszych (np. posiadanie prawa jazdy) do tych mniej istotnych, choć wciąż ważnych (obsługa komputera, itp.) Dokładnie określaj swoje umiejętności oraz ich stopień, np. w przypadku języków nie pisz że potrafisz dwa języki, lecz wymień zgodnie z prawdą, że władasz angielskim w sposób biegły, a niemieckim w sposób podstawowy.

Nieodpowiednie dozowanie informacji.

W CV musi znaleźć się, to co jest ważne dla twojego przyszłego pracodawcy – nic poza tym. Nie zamieszczaj więc zupełnie nieistotnych szczegółów, które choć są twoimi osiągnięciami, nie mają żadnego znaczenia w pracy o którą się ubiegasz (np. informacja o ukończeniu kursu manikiurzystki podczas składania CV o pracę w charakterze księgowej). Z drugiej znów strony absolutnie nie powielaj błędu wielu składających CV, którzy zamieszają w nim informacje nieprawdziwe, zmyślone lub podkolorowane. Twój pracodawca może je łatwo zweryfikować, a wtedy ty wyjdziesz na osobę, która zwyczajnie oszukuje.

Niezatwierdzenie zgody o przetwarzaniu danych osobowych.

Szczegół, który wbrew pozorom zaważa na ważności naszego CV – bez umieszczenia w CV klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych i podpisania jej, twój przyszły pracodawca nie będzie mógł (zgodnie z prawem) nawiązać z tobą kontaktu.

 

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player