Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » „Kobieta mnie bije…”– czyli o agresji kobiet

„Kobieta mnie bije…”– czyli o agresji kobiet

Psychologia, zwiazek | 02.07.2012

Gdy słyszymy gdzieś o przemocy w rodzinie lub przemocy względem partnerów, najczęstsza pierwsza myśl jest taka, że to mężczyzna przejawia agresję, wobec słabszej od niego kobiety. Tymczasem okazuje się, że coraz częściej sytuacja jest odwrotna. Skąd w kobietach tyle agresji? Dlaczego kobiety stosują przemoc wobec swoich partnerów i co chcą tym osiągnąć?

Przemoc i agresja wobec drugiej osoby w związku świadczy o tym, że między dwojgiem osób brak jest partnerstwa i zrozumienia. Inaczej nie da się wytłumaczyć faktu, dla którego jeden z partnerów podnosi rękę na drugiego i w ten sposób stara się wyładować swoje emocje, postawić na swoim, ukarać partnera za zachowanie, które mu nie odpowiada. Powodów do stosowania agresji wobec drugiej osoby jak się okazuje jest mnóstwo – a każdy z nich jest po prostu zły, bowiem coś takiego, jak uderzenie drugiej osoby, między dwojgiem kochających się osób jest całkowicie niedopuszczalne.

Powszechnie przyjęło się myśleć, że to kobiety najczęściej padają ofiarami przemocy ze strony swoich partnerów. Tymczasem problem ten dotyczy coraz częściej także mężczyzn, którzy muszą walczyć z agresją swoich partnerek. Dlaczego o tym problemie mówi się wciąż tak rzadko? Przede wszystkim przez stereotypy i niechęć mężczyzn do wyjawiania tego, dla wielu z nich bardzo wstydliwego problemu. Sprawa jest oczywista – milczenie ze strony bitego mężczyzny jest jednoznaczne z pozwoleniem na dalszą agresję ze strony kobiety, z kolei jego milczenie bierze się ze wstydu. Mało, który mężczyzna przyzna się bowiem, że kobieta jest od niego silniejsza, bardziej zdecydowana i że stosuje wobec niego przemoc. A to jedynie napędza jego strach, a tym samym jej poczucie władzy – czyli sedno tego problemu.

Dlaczego kobieta podnosi rękę na partnera?

Przede wszystkim problem ten dotyczy kobiet, które nie radzą sobie z wyrażaniem własnych emocji w spokojny sposób. Agresja ma tutaj być silnym argumentem, wzbudzeniem w partnerze strachu, ale z drugiej strony może być również objawem bezsilności i nieradzenia sobie z własnymi emocjami. Niekoniecznie również sam partner jest źródłem złości kobiety, w niektórych przypadkach może być tak, że jest on po prostu jedynie odbiorcą negatywnych emocji kobiety, takim „workiem treningowym”, na którym można się wyżyć.

Co może zrobić mężczyzna, gdy kobieta go uderzy?

Przede wszystkim – nie oddawać, czyli nie odpłacać się agresją za agresję. Z drugiej jednak strony najgorsze, co można zrobić to poddać się, pokazać swoją bezsilność, czyli zezwolić na ataki ze strony partnerki. W takiej sytuacji najlepsze wyjście to zdecydowany opór ze strony mężczyzny, czyli powstrzymanie partnerki, a następnie uspokojenie jej i jasne danie do zrozumienia, że takie zachowanie jest absolutnie niedopuszczalne. Należy jednak pamiętać, że im wcześniej mężczyzna jasno da kobiecie do zrozumienia, że nie będzie tolerował takiego zachowania, tym lepiej. Każdy kolejny atak ze strony kobiety będzie tu działał na jego niekorzyść.

Agresja to poważny problem, w sytuacji, gdy pojawia się z związku, niszczy go, a między dwojgiem ludzi stawia mur. Dlatego żadnych objawów agresji ze strony partnera, czy partnerki nigdy nie wolno bagatelizować. Nie należy także ufać, że jednorazowy taki wybryk można załagodzić przeprosinami, nawet najbardziej szczerymi. Jeśli ktoś bowiem uderzył raz i zostanie mu to wybaczone, w każdej chwili może zrobić to ponownie.

W tej sytuacji mężczyznom, którzy borykają się z tym problemem radzimy przede wszystkim porzucić męską dumę i bez wstydu zgłosić się o pomoc. W takich sytuacjach nie powinno być miejsca na wstyd, bowiem przecież to nie mężczyzna ma problem z agresją, lecz jego partnerka. Jeśli sprawy zachodzą zbyt daleko, a on sam ma poczucie, że nie zdoła sam pomóc jej z tym problemem, niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. On bowiem pozwoli wskazać kobiecie, co jest źródłem jej agresji (partner lub zupełnie inny powód), a to już pierwszy krok do radzenia sobie z nią. Terapia pozwoli mężczyźnie z kolei podbudować poczucie własnej wartości, a obydwóm partnerom pokaże, czego w ich związku brakowało, co robili źle, dlaczego w pewnych sytuacjach jedynym rozwiązaniem była przemoc.

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

  • Najlepszym rozwią...
    Najlepszym rozwiązaniem będzie rozstanie się na dłuższy czas tak,aby zmusić agresor a/kę do przemyślenia swoich błędów,a jak to nie odniesie żadnego skutku,rozstać się całkowicie
    11-08-2013 01:45:54
    ~Expertodpowiedz »zgłoś »


Get Adobe Flash player