Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » Były - wspomnienia, które niszczą teraźniejszość

Były - wspomnienia, które niszczą teraźniejszość

Związek | 24.01.2011

Jesteście pozornie szczęśliwą i dobraną parą, planujecie wspólne życie, snujecie wspólne plany. Jednak ty nie potrafisz cieszyć się waszym związkiem w pełni, wspomnieniami wracasz do chwil, które spędziłaś… z kimś innym. Były partner - bo o nim tu mowa - może być zmorą, która niszczy twój aktualny związek. Jak pozbyć się na zawsze myśli o przeszłości i co zrobić, by nie miała ona wpływu na obecne uczucie?

Wiele z nas, zanim poznało swojego obecnego partnera ma za sobą bardziej lub mniej udane związki, które w pewien sposób zapadły nam w pamięć. Poprzednie znajomości i uczucia, którymi darzyłyśmy naszych byłych mają istotny wpływ na formowanie się naszego stosunku do związków, zaufania do mężczyzn, czy preferencji odnośnie partnerów. Z poprzednich związków można wyciągnąć zawsze wiele wniosków oraz nauk, dzięki którym staramy się nie popełniać ponownie tych samych błędów, uczymy się partnerstwa na nowo i tym samym czynimy nowe związki dojrzalszymi.

Silne uczucie i relacja, która łączyła cię z byłym partnerem ma prawo odbijać się na twojej znajomości z nowym mężczyzną. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynasz zdawać sobie sprawę, że nowa więź nie daje ci tego samego, co poprzednia, a nowy partner nie zapewnia ci tego szczęścia, które miałaś u boku innego. Z czego to wynika?

Niektóre kobiety decydują się na nowe związki, zanim jeszcze do końca zdążą ochłonąć po poprzednim – często jedynie dla wypełnienia pustki i uniknięcia samotności. Przyczyną może być także chęć szybkiego zapomnienia o byłym, a nawet zrobienia mu na złość, pokazując się z nowym partnerem. W tej sytuacji krzywdzimy nie tylko siebie, ale też osoby wokół – zarówno nowego, jak i poprzedniego partnera. Jeśli ten problem dotyczy ciebie, spróbuj dać sobie czas, przeanalizuj sytuację w której się znalazłaś, a na przyszłość pamiętaj, że to czas, a nie nagła, nowa znajomość jest w stanie ukoić twój ból po stracie jedynej, ukochanej osoby.

Botoks - sposób na młodość, czy nienaturalna ingerencja?

 Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której kobieta mimo, że tworzy szczęśliwy związek z obecnym partnerem, nie potrafi zapomnieć o poprzednim. Chociaż jest zakochana i pozornie niczego jej nie brakuje, podświadomie wraca myślami do przeszłości i do minionych chwil. Dlaczego się tak dzieje? Często po długich, intensywnych związkach nie do końca potrafimy poradzić sobie z ich końcem. Nawet po długim czasie i po poznaniu nowego partnera mamy tendencję do porównywań, rozpamiętywania i wspominania minionych czasów. Co gorsza, zdarza nam się porównywać obecnego partnera do byłego, także na głos – wyobrażasz sobie, jak nieprzyjemne musi być takie porównanie?

Chciałabyś usłyszeć od swojego mężczyzny, że twoja poprzedniczka była w czymś lepsza od ciebie? Postaw się na miejscu drugiej osoby – on doskonale czuje, że momentami jesteś nieobecna i rozpamiętujesz przyszłość. Może to wystawiać nowy związek na dużą próbę, bowiem nie każdy partner potrafi sobie poradzić z myślą, że jest stale porównywany do kogoś, a co gorsza mimo twoich uczuć, stawiany wciąż na drugim miejscu.

Przede wszystkim, by poradzić sobie z tym problemem i na zawsze zapomnieć o przeszłości trzeba podjąć radykalne środki. Najważniejsza jest decyzja – albo jesteś z obecnym mężczyzną i to z nim chcesz budować silny i szczęśliwy związek, albo jesteś sama i zajmujesz się rozpamiętywaniem minionych lat. Takie kumulowanie w sobie wspomnień może jedynie wywołać w tobie ból i chęć do powrotu, do czegoś co już minęło.

Choć zapomnienie o poprzednim związku może wydawać ci się trudne, masz teraz najlepszą ku temu okazję. Przede wszystkim skup się na swojej obecnej miłości – nie czyniąc żadnych porównań z byłym. Usuń wszystkie pamiątki, które po nim masz, a więc wasze wspólne zdjęcia, pamiątki, w razie możliwości wykasuj jego numer i maila. Jeśli macie konta na którymś z portali społecznościowych zablokuj je, bądź również usuń. Choć to pozornie mało znaczące czynności, zobaczysz, że pozwolą ci oczyścić swój świat ze wspomnień i tęsknoty.

Masz prawo rozpamiętywać swoją przeszłość, tęsknić, ale zastanów się czy warto – poprzedni związek zakończył się, być może wcale nie był tak idealny jak ci się teraz wydaje. Nowy partner daje ci szansę na nowe uczucia i zbudowanie całkiem odmiennego od poprzedniego związku. Wykorzystaj ją i ciesz się obecną chwilą – dawne wspomnienia nie są ci do tego potrzebne.

 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.pl

 

Zobacz także:schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player