Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » Czy warto wrócić do swojego eks?

Czy warto wrócić do swojego eks?

Związek | 15.10.2012
Mało który związek kończy się jednoznacznie, tak, że dwie osoby zgodnie zamykają za sobą całkowicie wspólny etap życia. Powroty, spotkania, próby ratowania związku nie są niczym dziwnym, gdy dwie osoby wciąż się kochają, lecz nie potrafią poradzić sobie z kryzysem, który je dopadł. Ale czy warto jest próbować i starać się, gdy czujesz, że to już nie jest to, co kiedyś?

Rozstanie z partnerem to niezwykle trudny moment życia, podczas którego albo ranimy albo sami zostajemy zranieni. Rzadko kiedy dwie osoby są w stanie rozstać się w sposób bezbolesny i przyjacielski, zwykle rozstaniom towarzyszy ogromny ból i uczucie pustki. I nie ma większego znaczenia, ile było się ze sobą, ile łączy spraw, lecz to, jak mocno było się zaangażowanym w związek. A jak wiadomo, im bardziej człowiek się w coś angażuje i wkłada serca, tym bardziej bolesne jest rozczarowanie, jakie niesie zakończenie takiej relacji.

Ale rozmowa kończąca związek i podjęcie decyzji o odejściu nie zawsze jest jednoznaczne z całkowitym i nieodwracalnym zakończeniem związku. Wszystko zależy od tego, jakie relacje panują między dwoma partnerami i czy rozpad związku jest decyzją nagłą, czy przemyślaną i ustaloną zgodnie.
Prawdziwie trudną decyzją jest decyzja o powrocie do byłego partnera lub partnerki. Zarówno wtedy, gdy związek zakończył się burzliwie, a jego rozpad związany był na przykład z kłamstwem czy zdradą, jak i wtedy gdy rozstanie było wynikiem znudzenia się sobą i rutyny. Może nawet w tym pierwszym przypadku jest łatwiej, kiedy między dwojgiem ludzi są silne emocje. Gorzej jeśli powrót do siebie ma być lekiem na nudę, samotność lub spełnieniem oczekiwań innych osób.

Czy więc warto wracać do swojego partnera i zaczynać wszystko od nowa?

To bardzo indywidualne pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto tylko jest w takiej sytuacji. Powrót oznacza akceptację tego, że na związku jest jakaś rysa, którą trzeba odbudować wspólnie, przebaczając tym samym wiele rzeczy i starając się by nigdy nie dopuścić do podobnych zdarzeń. Z rozstania warto również wyciągnąć wnioski i nie traktować go jedynie jako chwilowego kryzysu. Bo jeśli zdecydowaliście się, że nie chcecie już ze sobą być, coś musiało być tego powodem, jakiś zawód, kłótnia, a może znudzenie się sobą. I te właśnie przyczyny powinny być kluczem do zrozumienia, co między wami było nie tak, co musicie naprawić, jeśli chcecie ponownie spróbować walczyć o wspólne szczęście.

Jeśli wahasz się, bo nie wiesz czy warto ryzykować, daj sobie czas. Powrót do partnera powinien być dokładnie przemyślaną decyzją, którą podejmuje się wspólnie, ustalając pewne zasady. Pełny entuzjazmu powrót partnerów po wielkiej kłótni może być bardzo ekscytujący, pytanie tylko, czy rozwiąże dotychczasowe problemy, jeśli nie zostały wyjaśnione, lecz zmiecione pod dywan dla świętego spokoju. A decyzja o powrocie potrzebuje czasu i nie powinny w niej odgrywać głównej roli wspomnienia czy nakłanianie osób trzecich. To indywidualna decyzja, którą warto podjąć mądrze, stawiając sobie pytanie, czy jest w stanie zaakceptować ponownie swojego partnera, podjąć walkę o związek, wiele przebaczyć i ponownie zaufać.

A co ze związkami, w których rozstania i powroty są na porządku dziennym?

W których pełne miłości dni przeplatają się z szeregiem awantur, krzyku i wzajemnych pretensji? W takich związkach jeszcze trudniej podejmuje się decyzję, bo nie ma w nich zwykle szansy na wytchnienie, nabranie dystansu i obojętności do całej sytuacji. W takim związku albo się jest i akceptuje się jego burzliwość albo kończy się go bezpowrotnie, nie dając szans na kolejny powrót. Jedyną szansą dla takiego związku jest powrót na zupełnie nowych zasadach, w tym jednej bardzo jasnej – albo rozstajemy się na zawsze albo próbujemy od nowa, zupełnie inaczej być ze sobą już na stałe.

W praktyce takie właśnie związku ciągną się najdłużej, dostarczając partnerom ogromu emocji, tych pozytywnych i negatywnych. Każdy wkraczając w niego powinien zadać sobie jedno, zasadnicze pytanie – czy warto. Jeśli miłość jest w stanie przezwyciężyć negatywne emocje i zamienić je na spokojną harmonię to warto. Jeśli jednak związek jest jedynie źródłem cierpienia i przynosi dwóm osobom jedynie ból i wykańcza emocjonalnie, warto odciąć się od niego i zacząć nowe życie.

Czy warto wracać do eks?

Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań.

 • Wyobraź sobie swoje życie za kilka lat. Czy widzisz obok siebie swojego partera?
 • Czy kochasz swojego partnera, tak mocno jak kochałaś go kiedyś?
 • Czy rozpad waszego związku nie był spowodowany obecnością osoby trzeciej między wami? 
 • Czy twoja rodzina i przyjaciele namawiają cię na powrót do partnera?
 • Czy jesteś w stanie wybaczyć swojemu partnerowi to, że kiedyś cię zawiódł? 
 • Czy oprócz uczucia, łączą was inne wspólne sprawy, pasje, osoby? 
 • Czy nie wyobrażasz sobie, że mogłabyś zacząć życie obok nowego partnera?
 • Czy aktualne rozstanie jest waszym pierwszym?
 • Czy nie boisz się samotności?

Jeśli na większość odpowiedziałaś „nie”, chyba nie powinnaś mieć złudzeń, że wasz wspólny etap życia dobiegł końca. Jeśli jednak odpowiedziałaś na większość „tak”, jest przed wami szansa na naprawę związku, jeśli tylko oboje będziecie o niego walczyć.

 

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

  Get Adobe Flash player