Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » Gdy podjęłaś decyzję: „to koniec…”

Gdy podjęłaś decyzję: „to koniec…”

Związek | 23.10.2010

Byliście ze sobą szczęśliwi, planowaliście wspólną przyszłość…To jednak minęło, a ty czujesz, że nie ma już nadziei dla waszego związku. Podjęłaś decyzję o rozstaniu…

Taka decyzja nigdy nie przychodzi łatwo i nie jest też łatwa do wykonania. Nie tylko dlatego, że musisz zakończyć związek, ale także ponieważ kończysz w swoim życiu pewien etap. Mówi się, że im jest się z kimś dłużej, tym rozstanie jest trudniejsze – to nie do końca prawda, ponieważ to nasze zaangażowanie i uczucie jakim darzymy (darzyłyśmy) partnera ma największy wpływ na decyzję i skutki rozstania.

Pamiętaj, że zakończenie związku to poważna decyzja – nigdy nie podejmuj jej pod wpływem emocji, nigdy też nie zrywaj z partnerem, tylko dlatego, że chcesz go zranić. Traktuj rozstanie, jako ostateczny wybór, gdy nie widzisz już dalszych szans dla tego związku i wiesz, że skończenie go to prawidłowy wybór. Jak utwierdzić się w przekonaniu, że decyzja ta jest słuszna?

Postaw sobie kilka prostych pytań:

  • czy kochasz partnera?
  • Czy jesteś z nim szczęśliwa? 
  • Czy widzisz swoją przyszłość właśnie z nim?
  • Czy ufasz partnerowi?

Jeśli te pytania wywołują w tobie jeszcze większe wątpliwości, co do rozstania – nie śpiesz się z tą decyzją. Daj sobie czas na przemyślenia, daj także czas partnerowi – być może jeszcze da się wszystko naprawić?

Bardzo ważne jest, by wybór, jaki podejmujesz był tylko i wyłącznie twoim wyborem. Pamiętaj – jesteś jedną z osób, która rozpoczęła związek, masz też więc prawo go skończyć. Nie sugeruj się opiniami osób, nawet tych bliskich, które mówią ci wprost: „zakończ ten związek”. Jeśli ktoś naprawdę będzie chciał ci pomóc – porozmawia, podpowie ci rozwiązanie, oceni partnera – nigdy nie będzie chciał decydować za ciebie.

Partner także może mieć wpływ na twoje decyzje – zapewne z początku, gdy oznajmisz mu, że to koniec będzie chciał wywołać w tobie litość i zażegnać spór. Pamiętaj – nigdy, ale to nigdy nie pozwól, by ktoś zmienił twoją decyzję litością – jeśli ją podjęłaś miałaś zapewne ku temu powód i dokładnie ją przemyślałaś.
Nie daj się także zaszantażować  - wiele osób ze strachu postanowiło pozostać przy partnerze, jest to jednak najgorsze z możliwych wyjść – na takiej bazie nigdy nie da się zbudować żadnej zdrowej, pełnej zaufania relacji.

Podjęcie decyzji to tylko niewielka część tego, co jest przed tobą. Przede wszystkim zadbaj by to partner pierwszy dowiedział się, że chcesz zakończyć wasz związek – nie chciałabyś przecież, by poinformował go ktoś inny, komu o tym wspomniałaś?

Kolejna ważna sprawa – bez względu na to ile trwała wasza znajomość nigdy nie kończ jej poprzez internet, bądź telefon. Szanuj partnera także po związku i zawsze tak ważne rozmowy przeprowadzaj osobiście. Przygotuj się na to, że z jego strony mogą pojawić się łzy i prośby – pociesz go, jeśli ma to pomóc, nigdy jednak nie wywołuj w partnerze nadziei na powrót, jeśli wiesz, że jest on niemożliwy. Bądź gotowa także na agresywną reakcję z jego strony – staraj się go uspokoić i rozmawiać spokojnie, nie wdając się w kłótnie.

Po skończeniu związku zaczyna się nowy, kolejny etap w twoim życiu. Sprzyja on odnowieniu starych przyjaźni, zawieraniu nowych oraz spędzaniu większej ilości czasu z rodziną. Unikaj jednak przelotnych, krótkich znajomości – nie przyniosą ci one wiele szczęścia, a jedynie krótkotrwałe zastąpienie partnera.

Czy warto utrzymywać kontakty z byłym partnerem? Warto, jeśli wasza znajomość będzie się opierała na szczerości i jednej bardzo ważnej zasadzie – tylko przyjaźń. Nie spotykaj się z nim tylko, dlatego, że on tęskni, bądź dlatego, że zostałaś sama i nie masz się z kim spotkać. Takie zachowanie może wywołać w nim niepotrzebną nadzieję na coś więcej. Gdy wasze emocje ochłoną i nie będziecie darzyć się żalem, czy złością możecie kontynuować znajomość – w końcu był taki czas w waszym życiu, kiedy przyjaźniliście się i czuliście się ze sobą dobrze.

Cokolwiek zrobisz i jakąkolwiek decyzję podejmiesz – pamiętaj, by robić to z szacunkiem wobec drugiej osoby i jej uczuć. Nawet, gdy partner sprawił ci wiele przykrości i masz do niego żal – nie traktuj go tak, jak sama nie chciałabyś być traktowana.

 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player