Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » Jak odciągnąć go od komputera?

Jak odciągnąć go od komputera?

Dla ciebie najprzyjemniejszy sposób spędzania wolnego czasu to chwile z twoim ukochanym. Niestety dla niego – chwile spędzane przy komputerze… Tobie ciężko jest zrozumieć, jak można przekładać życie osobiste dla internetu czy gier, on ma pretensje do ciebie, że próbujesz go ograniczyć. Jak rozwiązać problem, który choć niepozorny, może niszczyć waszą relacje? Jak odciągnąć mężczyznę od komputera?

Kto w dzisiejszych czasach zupełnie nie korzysta z komputera? Chyba nikt. W internecie sprawdzamy mnóstwo informacji, takich jak prognoza pogody, czy wiadomości, piszemy, sprawdzamy maile, kupujemy. Nie ma w tym nic złego, dopóki korzystanie z komputera nie staje się nałogiem. A kiedy jest mowa o nałogu? Gdy czas spędzany z bliskimi, rozmowy, czy nawet życie towarzyskie staje się mniej istotne od internetowego świata, a także gier komputerowych.

Na zgubny wpływ korzystania z komputera jest narażony w zasadzie każdy. Jak się jednak okazuje, to głównie mężczyźni mają problem z dzieleniem swojego czasu na życie osobiste i życie w sieci, które z czasem zabiera coraz więcej czasu. A oprócz czasu, odbiera również wiele więcej – przede wszystkim kontaktu z bliskimi.

Niepokojące objawy

Tego, jak łatwo jest się zatracić w świecie internetu lub gier, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Niestety, oderwanie się od tego świata jest duże trudniejsze, niż wejście do niego. O tym, jak uzależnienie od komputera może niszczyć relację między partnerami, wie na pewno każda kobieta, które nie raz zastanawiała się, co dla jej mężczyzny jest ważniejsze – świat komputera, czy związek.

Dlatego, jeśli i ty masz obawy, że twój ukochany zbyt wiele czasu spędza przed komputerem, nigdy nie bagatelizuj niepokojących sygnałów. Oto, co powinno zwrócić twoją uwagę:

 • Komputer towarzyszy twojemu mężczyźnie niemal cały dzień – rano, w pracy, po pracy. Nawet, gdy wyjeżdżacie z domu, on nie potrafi się z nim rozstać.
 • Jeśli nie ma dostępu do komputera, stara się znaleźć inne sposoby na korzystanie z internetu lub granie, np. nadmiernie korzysta z telefonu komórkowego.
 • Wiele razy zdarzyło się, że twój partner rezygnował z wyjścia ze znajomymi lub randki z tobą, bo miał do „załatwienia” coś przy komputerze, w twoim mniemaniu mało istotnego, dla niego bardzo ważnego.
 • Twojemu partnerowi zdarza się przy komputerze nawet jeść – w danej chwili nie potrafi się od niego oderwać, więc pozostaje przy nim nawet podczas jedzenia obiadu.
 • Zauważyłaś, że twój partner jest przemęczony, miewa gorsze samopoczucie, nie wysypia się. Mimo tego, nie potrafi zrezygnować z siedzenia przed komputerem, na rzecz wypoczynku.

Objawy, których nie wolno ci bagatelizować

Nadmierne korzystanie z komputera może przynosić różnorakie efekty – przede wszystkim odbija się na psychice osoby, która się od niego uzależnia. Cybernetyczny świat staje się drugim życiem, prawdziwe życie zaczyna schodzić na dalszy plan, wasze relacje znacznie na tym cierpią… Jest to oczywiście kolejny etap uzależnienia od komputera, ten, z którym twój partner prawdopodobnie nie będzie sobie w stanie sam poradzić. W takich sytuacjach potrzebny będzie prawdziwy „odwyk” od komputera, bardzo pomocna może być tu terapia z psychologiem.

 • Zauważyłaś, że odkąd twój partner spędza zbyt wiele czasu przed komputerem, zmienił się, trudniej jest ci się z nim komunikować, czasem odzywa się lub zachowuje w sposób agresywny.
 • Na twoje prośby, by odszedł od komputera i poświęcił ci czas reaguje złością.
 • Zdarzało ci się grozić partnerowi, że np. odłączysz mu internet. Na takie informacje reaguje bardzo agresywnie.
 • Zauważyłaś, że twój partner nie przesypia nocy, jest ciągle przemęczony, rezygnuje nawet z jedzenia, bo nie jest w stanie oderwać się na dłużej od komputera.
 • Jego nadmierne korzystanie z komputera odbija się na waszym związku, czujesz się zaniedbywana, trudniej jest wam się porozumiewać.

Jak radzić sobie z tym problemem?

Jeśli czujesz, że twój partner ma bardzo duży problem z kontrolowaniem swojego czasu spędzanego przed komputerem i podejrzewasz go o uzależnienie, prawdopodobnie może być tu niezbędna pomoc psychologa. Do każdej uzależnionej osoby ciężko jest dotrzeć, gdyż wypiera ona fakt, że może mieć problem ze swoim nałogiem.

Najprościej jednak jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też, jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj, tylko działaj. W końcu chodzi tutaj o twój związek, a bez twojej pomocy i zaangażowania, twojemu mężczyźnie może być ciężko ze zrozumieniem, że jego uwielbienie do komputera, może niszczyć wasz związek.

 • Przede wszystkim porozmawiaj szczerze, ze swoim partnerem. Być może on nawet nie przypuszcza, że może mieć problem z nadmiernym korzystaniem z komputera. Podejdź do tej rozmowy spokojnie, nie atakuj go, ale powiedz co czujesz, że czujesz się zaniedbywana. Pamiętaj, że rozmowa to powinna odbyć się wtedy, gdy macie dla siebie czas, absolutnie unikaj sytuacji do rozmowy, kiedy on jest w trakcie korzystania z komputera- prawdopodobnie i tak byłby zbyt rozproszony nim, by zrozumieć, co masz na myśli.
 • Podczas rozmowy, postarajcie się wyznaczyć mu pewne granice korzystania z komputera. Nie zakazuj mu niczego, ale staraj się dać mu do zrozumienia, że przesadza i że odbija się to na waszym związku. Na początek możecie umówić się w ten sposób, że dajesz mu np. godzinę wieczorem dziennie czasy na korzystanie z komputera. Ty ten czas poświęcaj dla siebie – obejrzyj ulubiony serial, weź kąpiel. Po tym czasie twój partner powinien poświęcać czas tobie.
 • Być może twój partner spędza tak wiele czasu przed komputerem…z nudów. Nie pozwól, by monotonia rządziła waszym związkiem – organizuj wam czas, umawiaj ze znajomymi, proponuj spacery. A w domu zajmuj go na przykład rozmową, pyszną kolacją przy świecach, oglądaniem jego ulubionego filmu, czy wspólną kąpielą.StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

  Get Adobe Flash player