Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » Miłość w sieci - czy można zakochać się przez internet?

Miłość w sieci - czy można zakochać się przez internet?

Psychologia i seks, Związek |11.06.2012

Rozmawiacie o wszystkim, zwierzacie się ze swoich sekretów, stajecie się sobie coraz bliżsi...Czujesz, że w końcu odnalazłaś swoją bratnią duszę. Jest tylko jeden problem – ze swoim ukochanym spotykasz się wirtualnie, bo…  nie znacie się w życiu realnym, lecz przez internet. Jakie szanse mają takie znajomości? Czy można pokochać kogoś znając go jedynie wirtualnie?

Nie od dziś wiadomo, jakie korzyści płyną z posiadania internetu. Oprócz fantastycznego źródła wiedzy i informacji, internet daje także możliwość kontaktowania się z ludźmi oraz poznawania nowych osób, także i osób, z którymi z czasem łączy nie tylko internetowa znajomość, ale i coś znacznie więcej.

Portale społecznościowe, serwisy randkowe, chaty oraz inne, tego typu podobne portale są niemal idealnym miejscem do prostego i szybkiego poznania nowej osoby. Wystarczy jedynie zalogować się, rozpocząć rozmowę, czasem też wysłać rozmówcy swoje zdjęcie i… i już mamy możliwość flirtowania, randkowania, a gdy trafimy na bratnią duszę – zakochania się.

I tu pojawia się zasadnicze pytanie – czy można zakochać się przez internet? Czy długie rozmowy, odkrywanie siebie przed drugą osobą, bez kontaktu fizycznego z nią, a nawet zwykłego zobaczenia jej na żywo są wystarczające, by naprawdę poczuć do niej miłość? Jest to sprawa indywidualna i wszystko zależy od tego, jak mocno obydwie osoby angażują się w tę znajomość. Należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie – jaka w związku dwojga osób powinna być rola internetu, a także gdzie powinna się kończyć.

Mowa tu o tym, że bez wątpienia internet może stanowić wspaniałe źródło kontaktowania się z drugą osobą, daje także możliwość częstych, wirtualnych spotkań. W momencie jednak, gdy obydwie osoby zdają sobie sprawę, że znaczą dla siebie coś więcej, niemal naturalnym jest to, że dążą do spotkania w rzeczywistym świecie i poznania siebie z tej realnej, prawdziwej strony.

Niestety, nie w każdej internetowej znajomości jest to takie proste – jak wiele jest osób, które nie mogą się spotkać (np. przeszkodą jest tu odległość od miejsca zamieszkania dwojga osób) lub po prostu do tego spotkania nie dążą (bo wystarczają im wirtualne spotkania).

Jak się okazuje, takich „związków” jest wiele, a układ w nich panujący jest bardzo prosty. Spotkania i rozmowy przez internet zastępują te prawdziwe spotkania, rozmowy telefoniczne lub przez smsy muszą zastąpić normalne rozmowy w cztery oczy. Czy w tej sytuacji można czuć do drugiej osoby coś więcej? Owszem, zakochać się w ten sposób nie jest niczym trudnym. Pytanie tylko czy warto poświęcać swój czas i angażować w znajomość, która istnieje tylko w internetowym świecie, a poza nim po prostu nie ma racji bytu. Taki związek może istnieć, a przynajmniej istnieć w wyobraźni dwojga osób, które się na niego decydują, ale i tu trzeba zadać sobie pytanie, czy coś tak nierealnego ma szansę przetrwać. Jak długo dwojgu osób mają wystarczyć wirtualne spotkania, które zastępują prawdziwe randki, prawdziwą bliskość, a w końcu i prawdziwe uczucia, których nie da się wyrazić jedynie przez internet, a które potrzebują prawdziwego kontaktu.

Z związku z tym, to tematu internetowych znajomości radzimy podchodzić ze szczególną ostrożnością. Owszem, szczęśliwe związki, które swój początek miały w wirtualnym świecie, jak najbardziej istnieją, ale tylko wtedy, gdy obydwoje ludzi poznało się w nim na tyle, że postanowiło swoją znajomość przenieść także do realnego życia. To, co istnieje między dwojgiem osób, które nigdy się nie widziały, lecz jedynie spotykają się w wirtualnym świecie bez wątpienia może być piękne i wyjątkowe, lecz najzwyczajniej…nieprawdziwe. Co możemy bowiem wiedzieć o drugiej osobie, nie widząc jej wyrazu twarzy, uśmiechu, mimiki i gestów? Możemy ufać jej, zwierzać się i z czasem poczuć coś więcej, warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile te uczucia są prawdziwe, a na ile opierają się tylko na naszych wyobrażeniach o drugiej osobie.

 

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player