Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » Toksyczny związek - czy da się go zakończyć?

Toksyczny związek - czy da się go zakończyć?

Związek | 08.04.2011

Wiesz, że ten związek cię męczy, ale nie potrafisz go zakończyć. Wiesz, że wam obojgu przynosi dużo cierpienia, ale nie potraficie przestać się kochać. Wiesz, że najlepszym rozwiązaniem byłoby odejść… ale między wami jest coś, co nie pozwala wam żyć osobno. Jak żyć w toksycznym związku? Jak i czy w ogóle da się go zakończyć?

Toksyczny związek - co to takiego?

Miłość to uczucie, które łącząc ludzi, odmienia ich życie, uskrzydla, uszczęśliwia. Zwykle każdy związek rozpoczyna się właśnie w taki sposób, wywracając nasze życie do góry nogami, wprawiając nas w cudowny stan zakochania. W szczęśliwych, zdrowych związkach stan taki trwa bez zmiennie, w toksycznych – wręcz przeciwnie. Tym właśnie charakteryzują się toksyczne relacje między partnerami – pozornie są normalne i szczęśliwe, w głębi serca jednak relacja taka sprawia cierpienie, powoduje nieustanny niepokój, a przy tym wszystkim ciężko jest się od niej uwolnić. To właśnie uzależnienie od drugiej osoby sprawia, że toksyczny związek ciężko jest zakończyć, a dwoje ludzi jest ze sobą, mimo bólu, który sobie wzajemnie sprawiają.

Po czym rozpoznać toksyczną relację?

Toksyczny związek to coś więcej, niż tylko relacja między partnerami, która zamiast satysfakcji z bycia razem, przynosi rozczarowanie. Między dwojgiem osób występują silnie emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, które przeplatają się ze sobą. W jednej chwili dochodzi między nimi do namiętności i czułości, w innej do ochłodzenia relacji i nienawiści. Istnieje kilka cech, które charakterystyczne są dla toksycznego związku – ich źródło może tkwić po stronie jednego, bądź obojga partnerów.

 • kłamstwo - częste kłamstwa, oszukiwanie, wykorzystywanie naiwności drugiej osoby… to wszystko sprawia, że relacja między dwojgiem traci najważniejszy filar, jakim jest zaufanie. Brak tej bazy związku powoduje, że między dwojgiem ludzi tworzy się bariera, którą ciężko pokonać, a która wciąż jest na nowo zapełniana nowymi kłamstwami.
 • władza nad drugą osobą – w toksycznych związkach bardzo często dochodzi do sytuacji, w której jedna osoba ma władzę nad drugą, zwykle tą bardziej zaangażowaną. W sytuacjach takich dochodzi do pełnej, obustronnej manipulacji – jedna osoba wykorzystuje uzależnienie od swojej osoby partnera, z kolei druga chwyta się wszystkich metod, by zatrzymać go przy sobie.
 • uzależnienie - partnerom jest trudno żyć ze sobą, ale bez siebie – jeszcze trudniej. Są od siebie uzależnieni, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Żadna próba zakończenia znajomości nie udaje się – partnerzy wciąż wracają do siebie i do łączącej ich relacji.
 • brak konsekwencji - partnerom łatwiej byłoby żyć ze sobą w zgodzie, bądź rozejść się, gdyby potrafili podejmować wspólne decyzje, dotyczące ich związku. Tymczasem w związku pełnym kłamstw i matactw nie jest łatwo dojść do kompromisów, a każda próba rozmowy kończy się zwykle na przystaniu na warunki partnera - bez jakiegokolwiek poszanowanie zdania drugiej osoby.

Czy twój związek jest toksyczny?

Partnerzy, którzy pozostają w toksycznym związku, często zdają sobie sprawę z tego, że ich relacja nie jest normalna, zdrowa i szczęśliwa. Nie robią jednak nic, godząc się na wszystko, byle tylko pozostać przy kochanej osobie. Jeśli boisz się, że ciebie także dotyczy ten problem, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań – każdorazowa odpowiedź TAK może oznaczać, że wasz związek to relacja toksyczna.

 • Czy twój partner nieustannie cię krytykuje i neguje twoje zdanie, także w towarzystwie waszych bliskich?
 • Czy czujesz się przez niego zaniedbywana, a nawet niekochana, mimo tego, że sama otaczasz go ogromną miłością?
 • Czy masz wrażenie, że twój partner cię nie kocha? Mimo tej świadomości pragniesz z nim być i robisz wszystko, by tylko zdobyć jego miłość?
 • Czy twój partner przekłada ponad wasz związek swoje relacje ze znajomymi, kolegami, a nawet inną kobietą?
 • Czy twój partner jest wobec ciebie agresywny (także słownie)? 
 • Czy myślałaś już kiedyś o zakończeniu tego związku? Nie wyobrażasz sobie jednak bycia samotną?
 • Czy zdarza ci się myśleć, a nawet mówić partnerowi o tym, że nie potrafisz bez niego żyć, a nawet szantażować go, jeśli będzie chciał odejść?

Odpowiedź twierdząca na każde z powyższych pytań oznacza, że wasza relacja jest niepokojąca. Przeanalizuj dokładnie dlaczego tak jest i dlaczego tak naprawdę jesteście razem, mimo powyższych oznak.

Czy da się zakończyć toksyczny związek?

Każdy związek teoretycznie da się zakończyć – nawet ten najbardziej toksyczny. Wymaga to oczywiście dużej konsekwencji i zdeterminowania ze strony obojga lub jednego z partnerów. Zakończenie relacji łatwiejsze jest w przypadku, gdy obie strony uznają, że kontynuowanie znajomości nie ma już sensu i że lepiej się rozstać. Gdy decyzja ta jest wyborem tylko jednego z partnerów, może okazać się trudna do realizacji, bowiem druga osoba zwyczajnie może nie pozwolić nam odejść. W takich sytuacjach należy postępować bardzo zasadniczo – jeśli decydujemy się zakończyć związek postępujmy konsekwentnie, trzymając się własnego zdania.

Toksyczne relacje trudno jest skończyć, ponieważ albo oboje partnerów wciąż próbuje do siebie wracać, albo jeden z nich nie pozwala na odejście drugiemu. Tu zasada jest prosta – jeśli decydujemy się odejść, musimy zniknąć z życia drugiej osoby. Kontaktowanie się, a co gorsza dawanie drugiej osobie nawet złudnej nadziei doprowadza do ciągłych powrotów i odnawiania relacji. Jeśli chcesz od kogoś odejść – zrób to, bardzo subtelnie, ale również konsekwentnie. Nigdy nie powinnaś być w związku, który cię unieszczęśliwia. Pamiętaj – lepiej być samemu, niż tkwić w relacji, które łamie serce, sprawia ból, marnuje nasz czas, a przede wszystkim przekreśla szansę na poznanie lepszej, właściwszej osoby.

 

Beata Łuniewska

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

  Get Adobe Flash player