Jesteś tu:  Psychologia i seks » Psychologia » Związek » Twoja zazdrość - zwykłe uczucie czy obsesja?

Twoja zazdrość - zwykłe uczucie czy obsesja?

Związek | 14.08.2012

Zapewne dobrze znasz powiedzenie, które mówi że „bez zazdrości nie ma miłości”. Jest w nim sporo prawdy, która głosi, że zazdrość o drugą osobę świadczy o prawdziwości i intensywności uczucia występującego między dwojgiem ludzi. Lekka nutka zazdrości potrafi przywołać wiele uśmiechu i połechtać uczucia partnera. Problem zaczyna się wtedy, gdy zamiast umiarkowanych i pozytywnych uczuć pojawia się podejrzliwość, chęć kontrolowania, strach o wierność partnera a sama zazdrość przeradza się w obsesję…

Zazdrość to powszechne uczucie, nieobce wielu z nas, będącym w związku. Powodów pojawienia się uczucia zazdrości jest mnóstwo, na przykład momenty rozmowy partnera z inną kobietą, czas jego wyjazdów, otrzymywanie przez niego korespondencji od nieznanych ci osób… Ogół tego typu sytuacji sprowadza się do odczuwania niezadowolenia spowodowanego relacjami twojego partnera z innymi osobami, głównie kobietami.

Jeśli w takich sytuacjach odczuwasz lekką zazdrość, która przybiera formę zaciekawienia, ale nie sprawia ci żadnej przykrości, ani też nie wywołuje strachu o wasz związek – jest ona rzeczą absolutnie normalną i wynika tylko i wyłącznie z poczucia miłości i darzenia partnera głębokim uczuciem. Zaufanie do kochanej osoby sprawia, że nie odczuwasz powodów, by podczas kontaktów partnera z innymi czuć się zagrożoną, oszukiwaną i zdradzaną. Jeśli twój partner myśli podobnie – możecie być pewni, że wasz związek bazuje na zaufaniu, a wy nie musicie bać się o samych siebie.

Problem z uczuciem zazdrości zazwyczaj zaczyna się w momencie utraty zaufania – niekoniecznie z przyczyn zależnych od partnera, a często z własnych wyobrażeń o jego nieodpowiednim zachowaniu. Zazdrosna kobieta zaczyna być podejrzliwa, niespokojna, pragnie kontrolować swojego partnera i często w sposób wręcz ostentacyjny okazuje mu złość z powodu swojej zazdrości, do której często nie ma najmniejszych powodów. Podejrzliwość może zrodzić się wraz ze wspomnianym już brakiem zaufania, zupełnie bez przyczyny, może być także skutkiem obserwowania nasilających się relacji partnera z inną kobietą. Relacje te, jakiekolwiek by były u zazdrosnej kobiety powodują strach przed odrzuceniem przez partnera, czy lęk przed zdradą.

I właśnie w tym lęku powinno doszukiwać się przyczyny zazdrości - świadczy on niestety często o niskiej samoocenie kobiety. Niepewna swojej atrakcyjności i szczerych intencji partnera, zaczyna doszukiwać się w nim kłamstwa, oszustw i niewierności. Dodatkowo wiele obsesyjnie zazdrosnych kobiet ma z zwyczaju porównywać znajome partnera z samą sobą, oczywiście na swoją niekorzyść, co pogłębia w nich brak akceptacji samej siebie i prowadzi do przygnębienia, pogłębiając tym samym zazdrość. Argumenty partnera zapewniającego o swojej miłości, szczerości i zaufaniu są odrzucane i traktowane jako kłamstwo – co sprawia, że błędne koło zatacza się, a związek między dwojgiem ludzi zaczyna słabnąć.

Na początku każdego związku zazdrość zwykle jest traktowana, jako miły objaw zainteresowania drugiej osoby. Niestety, gdy przeradza się ona w obsesyjne uczucie, potrafi uprzykrzyć wspólne życie partnerom. Zazdrosna kobieta skupia swoje myśli na zachowaniu partnera, doszukuje się oszustw i niejednokrotnie objawów zdrady, a partner, czując się osaczony zaczyna oddalać się od kobiety, w której przestaje widzieć oparcie, a jedynie źródło kontroli, braku zaufania i wyrzutów. W takich sytuacjach sprawa jest jasna – problem zazdrości tkwi w kobiecie i to zarówno od niej, jak i od partnera zależy, czy jest ona się w stanie jej wyzbyć.

Wyzbycie się uczucia zazdrości nie jest sprawą łatwą i na pewno może być znacznie utrudnione, jeśli kobieta została już kiedyś zraniona, a tym bardziej - zdradzona. Fakt taki działa niezwykle mocno na psychikę, powodując spadek samoakceptacji i pewności siebie. Jeśli taka sytuacja przydarzyła się tobie, musisz pamiętać, że obecny partner nie jest tą samą osobą, co poprzedni i co za tym idzie, nie jest powiedziane, że będzie się on podobnie do niego zachowywać. Nie porównuj go do innych, nie oceniaj przez pryzmat poprzednich znajomości i uwierz, że skoro jesteście razem – to właśnie ty jesteś tą kobietą, z którą on chce być.

Wszystkie swoje wątpliwości staraj się rozwiązywać za pomocą spokojnych rozmów. Nie oskarżaj partnera, gdy nie masz ku temu żadnych podstaw, nie staraj się go kontrolować, nie doszukuj się w jego słowach kłamstw i oszustw. Pamiętaj, że każdy szczęśliwy związek musi być budowany na zaufaniu – jeśli pozbędziesz się swojej obsesyjnej zazdrości, zarówno ty jak i partner odzyskacie spokój i zamiast myśleć o potencjalnych zdradach zajmiecie się swoim związkiem i własnym szczęściem.

 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player