Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Antykoncepcja » Antykoncepcja - co zrobić, gdy zawiedzie?

Antykoncepcja - co zrobić, gdy zawiedzie?

Antykoncepcja | 07.02.2011

Metod antykoncepcji jest mnóstwo, podobnie jak mnóstwo jest teorii na temat ich skuteczności. Żadna jednak nie daje 100% gwarancji, która zapewni pewne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Czasem jednak, to nie środki zawodzą, a nasza sumienność i dbałość o stosowanie ochrony… Co zrobić, gdy tobie i partnerowi zdarzy się nie zastosować antykoncepcji?

Wśród metod antykoncepcji najczęściej wybieranych przez Polaków pierwsze miejsce zajmują zdecydowanie prezerwatywa oraz tabletki antykoncepcyjne. Są to środki o wysokiej skuteczności zabezpieczenia, jednak jak żadne, nie gwarantują one 100% pewności. Ich działanie dodatkowo może być osłabione różnymi czynnikami, które sprawiają, że ochrona jest dużo mniejsza, bądź minimalna.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z dużą odpowiedzialnością i sumiennością, która potrzebna jest do odpowiedniej regularności. Gdy regularność ta zostanie zakłócona działanie ochronne pigułki drastycznie spada. W przypadku zapomnienia zażycia tabletki, bądź jej zwrócenia w przeciągu około 3 godzin po zażyciu, przestaje nam ona gwarantować ochronę przed ciążą. W sytuacji takiej konieczne jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji – prezerwatywy, bądź globulki dopochwowej.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia, gdy stosowana jest tylko jedna forma antykoncepcji mechanicznej, mianowicie prezerwatywa. Teoretycznie nie jest możliwe, by środek ten zawiódł. Niestety są sytuacje, które znacznie osłabiają jego skuteczność – na przykład kontakt z tłustym środkiem (np. wazeliną), zsunięcie się jej podczas stosunku, oraz mechaniczne uszkodzenie prezerwatywy (pęknięcie, przebicie). W tych sytuacjach ochrona antykoncepcyjna jest znacznie mniejsza i nie zapewnia pewnej ochrony przed ciążą.

Jeśli kiedykolwiek zdarzy ci się sytuacja, w której nie będziesz pewna, czy zastosowana antykoncepcja zapewniła ci pewną ochronę, możesz zastosować tak zwaną „pigułkę po stosunku”. Inaczej nazywana jest antykoncepcją awaryjną, bądź w języku angielskim „after morning pills”. Należy ją zastosować w ciągu 76 godzin od potencjalnego momentu zapłodnienia (im prędzej się ją przyjmie, tym większa jej skuteczność). Pigułka hamuje owulację i uniemożliwia zagnieżdżenie się plemników w komórce jajowej. W przypadku przekroczenia czasu 76 godzin, gdy dojdzie do zapłodnienia tabletka przestaje mieć wpływ na płód, dlatego w metodzie tej niezwykle ważny jest czas.

Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty antykoncepcji awaryjnej – to pigułka Escapelle i Postinor Duo. Tańszą alternatywą jest tak zwana metoda Yuzpe (polega na połknięciu naraz kilku zwykle stosowanych tabletek antykoncepcyjnych). Pigułkę może przepisać każdy lekarz (niekoniecznie ginekolog), zarówno w szpitalu, jak i prywatnym gabinecie.

Warto pamiętać, że antykoncepcja awaryjna nie powinna być stosowana częściej, niż 4 razy w miesiącu – to oznacza, że nie należy traktować jej jako zwykłego środka antykoncepcji, lecz jako metodę, którą wolno stosować tylko w nagłej, specyficznej sytuacji. Mimo, że jest to dość specyficzny lek, żaden lekarz nie ma prawa odmówić ci przepisania go na receptę.

Niestety nie każdy może stosować pigułkę w nagłych sytuacjach – przeciwwskazania dotyczą osób chorych między innymi na niewydolność wątroby, udar mózgu, anemia, choroby żył oraz nowotwory wątroby. Niewskazane jest także używanie jej przez kobiety ciężarne i karmiące piersią (hormon zatrzymuje wydzielanie mleka).

Pigułka ze względu na silną zawartość hormonów może także wywoływać działania niepożądane – takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, krwawienie z dróg rodnych. 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player