Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Antykoncepcja » Antykoncepcja hormonalna - prawdy i mity

Antykoncepcja hormonalna - prawdy i mity

Antykoncepcja | 20.11.2010

Na pewno wiesz, czym jest antykoncepcja hormonalna, ale być może nie wiesz jaki ma wpływ na twój organizm i jakie są jej rodzaje. Żeby ułatwić ci sprawę zebrałyśmy 10 najważniejszych pytań na jej temat.

1. Czy tabletki to jedyna metoda antykoncepcji hormonalnej?

NIE.  Alternatywą dla różnych typów i rodzajów tabletek są plastry antykoncepcyjne. Działanie plastrów jest zbliżone do tabletek – każdego dnia, podobnie jak pigułki, uwalniają one hormony, z tą różnicą że stosuje się je rzadziej – podczas całego cyklu należy zmienić plaster jedynie 3 razy.  Plastry nie wymagają, zatem tak dużej systematyczności jak tabletki, są także łagodniejsze dla układu pokarmowego.

2. Czy istnieje tylko jeden rodzaj tabletek hormonalnych?

NIE. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych – jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Pigułki jednoskładnikowe posiadają tylko jeden hormon (gestagen) i nie mają tak silnego wpływu na hamowanie owulacji, jak pigułki dwuskładnikowe, zawierające większą liczbę hormonów. Pigułki dwuskładnikowe są zatem znacznie bardziej skuteczne, co za tym idzie częściej przepisywane przez lekarzy.

3. Czy przy antykoncepcji hormonalnej ważna jest dokładność i regularność?

TAK. To najważniejsza zasada przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oraz stosowania plastrów. Pigułki należy przyjmować codziennie, przez 21 kolejnych dni, najlepiej w podobnych godzinach. Każde spore przesunięcie czasowe, bądź co gorsza pominięcie tabletki ma niekorzystny wpływ na skuteczność antykoncepcji i wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

4.  Czy można brać dowolne tabletki?

NIE. Środki antykoncepcji hormonalnej powinny być przepisane tylko i wyłącznie przez lekarza ginekologa. Pamiętaj, że hormony, które przyjmujesz powinny być odpowiednio do ciebie dopasowane pod wieloma względami – do wieku, masy ciała, czy aktywności seksualnej. Gdy pigułki przepisane przez lekarza nie sprawdzają się (czujesz się po nich źle, masz plamienia) masz prawo zmienić je na inne i dopasować środki najlepsze dla siebie.

5. Czy tabletki to jedne z najskuteczniejszych środków antykoncepcji?

TAK. Wszystkie hormonalne metody antykoncepcji (wraz z hormonalną wkładką domaciczną i plastrami) wyróżniają się najwyższą skutecznością. Jest to oczywiście zależne od przestrzegania zasad stosowania – przyjmuje się, że skuteczność antykoncepcji przy regularnym, prawidłowym stosowaniu jest praktycznie 100%.

6. Czy tabletki hormonalne mogą wywoływać choroby nowotworowe?

NIE. Nowoczesne pigułki hormonalne zawierają niewysokie stężenie hormonów, są zatem na tyle delikatne, że nie mogą mieć wpływu na rozwój nowotworów. Przyjmuje się jednak, że osoby które przeszły / przechodzą chorobę nowotworową (rak piersi, rak szyjki macicy) bezwzględnie nie powinny przyjmować środków hormonalnych.  

7. Czy antykoncepcja hormonalna reguluje miesiączkę?

TAK. W znacznej większości przypadków pigułki hormonalne mają bardzo korzystny wpływ na menstruację. Sprawiają, że bóle związane z miesiączką stają się dużo mniej uciążliwe, bądź zupełnie zanikają. Zmniejsza się także ilość wydzieliny menstruacyjnej, a cały cykl jest regularny i mniej uciążliwy. 

8. Czy antykoncepcja hormonalna zmniejsza libido?

TAK I NIE. Jest to zazwyczaj zależne od rodzaju tabletek, ale też od osobistych odczuć każdej kobiety. Mówi się, że hormony działając na organizm powodują obniżenie jej popędu seksualnego, ale jeszcze nikt nie udowodnił tego naukowo. Należy zatem odnieść się do tych koncepcji z pewnym dystansem. 

9. Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa otyłość?

TAK I NIE. Wpływ pigułek na wagę to podobna kwestia, jak ich wpływ na libido. Zależny jest od indywidualnych skłonności kobiety do tycia, jej sposobu odżywiania i innych czynników. Pomimo, że istnieje taki pogląd, że tabletki powodują tycie, należy odnieść się do niego z podobnym dystansem.

10. Czy tabletki antykoncepcyjne pozwalają sobie zaplanować miesiączkę?

TAK. Odpowiedź twierdząca jest oczywiście zupełnie teoretyczna – jest taka możliwość, można z niej skorzystać, jednak należy odnosić się do niej jak do ostateczności. W specyficznych sytuacjach, jak na przykład wyjazd wakacyjny, można wydłużyć czas przyjmowania pigułek o tydzień – wtedy czas menstruacji także jest automatycznie „przeniesiony”. Nie powinno jednak korzystać się z tego rozwiązania często – zaburza on cykl menstruacyjny i rozstraja gospodarkę hormonalną organizmu.

 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player