Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Antykoncepcja » Antykoncepcja - Wskaźnik Pearla

Antykoncepcja - Wskaźnik Pearla

Antykoncepcja | 23.10.2010

Każdy kto decyduje się na zapobieganie ciąży, powinien wcześniej zastanowić się nad doborem właściwej metody antykoncepcji. Poza wygodą stosowania istotne jest przeanalizowanie, jaka jest skuteczność danej metody. Popularne powiedzenie mówi, że kobieta zabezpiecza się tak bardzo, jak bardzo nie chce mieć dziecka. Dlatego przed podjęciem decyzji o metodzie antykoncepcji warto zapoznać się ze wskaźnikiem Pearla – po to by poznać skuteczność poszczególnych metod.

Wskaźnik Pearla został opracowany dawno temu – bo w 1932 roku. Jego autorem był Raymond Pearl, który stworzył prostą zasadę, polegającą na obliczeniu ile na 100 kobiet po roku stosowania danej metody antykoncepcyjnej zajdzie w ciążę.

Przykładowo – dla prezerwatywy wskaźnik Pearla wynosi ok. 14 – co oznacza że po roku współżycia z prezerwatywą 14 na 100 kobiet zajdzie w ciążę. Wynik dla minipigułki wynosi 5 – co oznacza, że ta metoda jest skuteczniejsza.

Ponieważ wiele osób może źle stosować daną metodę wyróżnia się dwa rodzaje wskaźników – typowe stosowanie oraz idealne stosowanie. Typowe stosowanie to forma stosowania antykoncepcji, która może zawierać błędy (pominięcie tabletki, pęknięcie prezerwatywy etc). Forma idealna to stosowanie danej metody wg zaleceń co powoduje podniesienie jej wartości antykoncepcyjnej.

Legenda kolorów:

 

Pomimo, że metoda w jasny sposób obrazuje skuteczność poszczególnych metod warto zauważyć, że opiera się na statystyce – i to prowadzonej w dość niewielkiej grupie par.

Należy brać pod uwagę również inne czynniki, które mogą fałszować te wyniki. Przede wszystkim ważny jest wiek i płodność badanych par. W grupie 40-latków wskaźnik Pearla dla współżycia bez zabezpieczeń byłby z pewnością dwukrotnie niższy, podczas gdy dla zdrowych 20-latków statystyka 85% okazała by się zbyt niska. Ważna jest też ilość odbytych stosunków – a także to kiedy się odbyły. Jeśli para przypadkowo omijała dni płodne – nawet przy metodzie stosunku przerywanego prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest prawie żadne.

Metoda da jest dobrym obrazem porównawczym metod antykoncepcyjnych jednak jest starym sposobem określania wartości poszczególnej metody, nie odnoszącej się do wielu ważnych czynników. Warto ją poznać, jednak nie należy przyjmować jej jako pewnika.

 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player