Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Antykoncepcja » Antykoncepcja - wybierz najlepszą dla siebie

Antykoncepcja - wybierz najlepszą dla siebie

Antykoncepcja | 20.11.2010

Obojętne, jaki jest twój stosunek do seksu, powinnaś zawsze pamiętać o antykoncepcji – to nie tylko ochrona przed niechcianą ciążą, ale i środek chroniący twoje zdrowie intymne i własne sumienie. Prezentujemy przegląd dostępnych na polskim rynku metod antykoncepcji.

Antykoncepcja naturalna

 Metody naturalnej antykoncepcji polegają na regularnym obserwowaniu i analizowaniu własnego cyklu, w celu wyznaczenia dni niepłodnych, w których niemożliwe jest zajście w ciąże. Najpopularniejszą metodą tego typu jest prowadzenie tak zwanego kalendarzyka małżeńskiego, w którym wyznaczane są dni niepłodne w oparciu o kolejne dni cyklu miesiączkowego. Inne naturalne metody opierają się na obserwacji śluzu oraz codziennym mierzeniu temperatury ciała. We wszystkich naturalnych sposobach zapobiegania ciąży liczy się przede wszystkim skrupulatność i dokładność – bez tego żadnej z metod nie można traktować pewnie.

Zalety: Antykoncepcja naturalna dzięki niestosowaniu żadnych środków nie ma jakiegokolwiek wpływu na organizm kobiety.

Wady: Dokładność i skrupulatność jest dość uciążliwa, poza tym ta metoda antykoncepcji wyklucza wszelką spontaniczność – seks staje się sprawą dostępną tylko w „te dni”.

Antykoncepcja mechaniczna

Pod tym hasłem kryją się metody antykoncepcji uniemożliwiające bezpośredni kontakt komórki jajowej z plemnikami – są to popularna prezerwatywa oraz tak zwany kapturek, będący odpowiednikiem prezerwatywy dla kobiet.  Dobra jakość i prawidłowe użycie prezerwatywy gwarantują dość wysoką skuteczność zapobiegania ciąży, a dodatkowo ochrony przed chorobami wenerycznymi.  

Zalety: Prezerwatywa to środek powszechnie dostępny, możliwy do natychmiastowego zastosowania. Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wady: Należy ściśle przestrzegać sposobu użycia i obchodzić się delikatnie z prezerwatywą (można ją uszkodzić, np. paznokciem, co praktycznie całkowicie obniża jej skuteczność). Istnieje możliwość uczulenia na lateks. Za dodatkową wadę uznaje się jej negatywny wpływ na doznania seksualne. 

Antykoncepcja chemiczna

Metody chemiczne opierają się na wprowadzaniu do narządów rodnych kobiety substancji czynnych o działaniu antykoncepcyjnych – pianek, kremów oraz globulek. Substancje te mają w sobie składniki, które działają osłabiająco na plemniki. Aplikacja pianki, kremu lub globulki powinna odbyć się na jakiś czas przed stosunkiem (od 10 do około 20 minut). Ten rodzaj antykoncepcji jest możliwy do stosowania wraz z prezerwatywą.

Zalety:  Środki antykoncepcji chemicznej są dość łatwo dostępne (w każdej aptece). Sprawdzają się dla osób, które nie preferują antykoncepcji mechanicznej, a cenią sobie spontaniczność.

Wady: Użycie środków musi być przestrzegane bardzo dokładnie, zgodnie z sposobem użycia, inaczej antykoncepcja może nie zadziałać. Za dużą wadę można uznać możliwość podrażnienia błony śluzowej narządów.

Antykoncepcja hormonalna

Ten sposób antykoncepcji jest uznawany za najpewniejszy i jest też na pewno najwygodniejszy. Polega na przyjmowaniu tabletek, w których obecny jest jeden, lub dwa hormony (co jest zależne od rodzaju środka). Tabletki przepisywane są na receptę, a ich rodzaj jest dokładnie dobierany przez lekarza ginekologa.

Najpopularniejsze środki należy zażywać przez 21 dni (bez przerwy), a po tym okresie zrobić 7 dniową przerwę, podczas której występuje miesiączka. 

Zalety: Największą zaletą antykoncepcji hormonalnej jest jej bardzo wysoka skuteczność (uzależniona jednak od systematyczności stosowania). Można ją także łączyć z innymi środkami zabezpieczającymi. Dodatkowa zaleta to uregulowanie miesiączek i z reguły zmniejszenie dolegliwości z nimi związanymi.

Wady:  Za wadę można uznać dostępność na receptę i konieczność codziennego stosowania, co może być problemem dla osób zapominalskich.

Innym typem antykoncepcji hormonalnej jest plaster antykoncepcyjny. Jego działanie przypomina sposób działania tabletek, z tą różnicą, że plaster przykleja się raz na tydzień (czyli w ciągu całego cyklu stosuje się 3 plastry i tygodniową przerwę).

Wkładka domaciczna

Specyficzny rodzaj antykoncepcji polegający na wprowadzeniu do macicy kobiety wkładki na okres kilku lat. Środek jest bardzo skuteczny, polecany jest jednak kobietom dojrzałym, nie planującym potomstwa przez kolejne kilka lat.

Zalety:  Bardzo wysoka skuteczność oraz długotrwały okres działania to duże zalety wkładki.

Wady: Ten rodzaj antykoncepcji wymaga zdecydowania – jest stosowany na długi okres. Podczas używania wkładki należy liczyć się z częstymi wizytami u lekarza oraz możliwością plamień i boleści. Dodatkową wadą może być także wysoka cena.

 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player