Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Antykoncepcja » Metoda termiczna antykoncepcji - co powinnaś wiedzieć?

Metoda termiczna antykoncepcji - co powinnaś wiedzieć?

Antykoncepcja | 29.09.2012
Obserwowanie swojego cyklu miesiączkowego, pozwala dowiedzieć się wiele o własnym organizmie i jego zdolności do zajścia w ciążę, dzięki określeniu dniu płodnych i niepłodnych. Jedną z metod jest obserwacja temperatury ciała. Dowiedz się, w jaki sposób interpretować zmiany termiki swojego organizmu.

Naturalne metody antykoncepcji polegają na bacznej obserwacji zmian zachodzących w organizmie podczas cyklu miesiączkowego. Jednym z elementów, który zmienia się podczas cyklu jest temperatura ciała, która pozwala na określenie, czy organizm znajduje się w fazie przed rozpoczęciem owulacji, czy też po niej, co jest konieczne do określenia dni płodnych lub niepłodnych.

Jak każda naturalna metoda planowania rodziny, metoda termicznej obserwacji wymaga sporej skrupulatności. Temperaturę należy mierzyć zawsze o tej samej porze dnia (najlepiej tuż po wstaniu), tym samym termometrem, w podobnych warunkach, po co najmniej kilku godzinach snu. Należy wykonywać pomiar temperatury pod językiem lub w pochwie.

Pomiary należy nanosić na wykres (kalendarzyk menstruacyjny) bardzo dokładnie, uwzględniając pomiar z dokładnością do jednej dziesiętnej. Zaobserwować można, że podczas cyklu temperatura stopniowo wzrasta tuż po zakończeniu miesiączki, osiągając najwyższy poziom w dniu owulacji.

Temperatura ciała podwyższa się wraz z nadejściem owulacji, co spowodowane jest zwiększoną ilością produkcji progesteronu, który odpowiada za utrzymanie ciąży i tym samym za podnoszenie się ciepłoty organizmu. Wyznaczanie dnia owulacji odbywa się zatem przez zaobserwowanie nagłego zwiększenia się termiki nawet o kilka dziesiętnych stopnia (zwykle ok 0,4⁰C – 0,5⁰C). Temperatura zaczyna rosnąć w niewielkim stopniu na kilka dni przed owulacją, w dzień jajeczkowania jest najwyższa, następnie stopniowo spada. Rozkład w czasie okresu podwyższonej temperatury, który jest także okresem najbardziej płodnym występuje na około 3 dni przed owulacją oraz około 6 dni po niej.

Metoda termiczna pozwala wyznaczyć więc na podstawie badania zmiany termiki organizmu dzień owulacji oraz dni niepłodne, które następują około 4 dni po niej i cechują się znacznym spadkiem temperatury ciała. Metoda ta nie pozwala jednak stwierdzić, kiedy podczas dni przed wystąpieniem owulacji występuje okres niepłodny, gdyż wtedy temperatura nie wskazuje tego jednoznacznie. Dlatego też metodą termiczną stosuje się jedynie do wyznaczania dni niepłodnych po owulacji i wtedy też stosujące ją osoby mogą decydować się na współżycie.

Zalety i wady termicznej metody antykoncepcji

Największą zaletą tej metody jest to, że jest dla organizmu w pełni neutralna i naturalna. Wiele osób ceni sobie także jej prostotę, gdyż polega w zasadzie tylko na mierzeniu temperatury i konstruowaniu wykresu. Jej skuteczność jest stosunkowo wysoka, ale tylko przy założeniu, że stosuje się ją bardzo skrupulatnie, a organizm nie jest narażony na częste zmiany klimatu, czy chorobę, która fałszowała by wynik termiczny badań.

Największą wadą metody termicznej jest to, że pozwala ona stwierdzać jedynie dni niepłodne, które następują po owulacji, natomiast nie umożliwia bezpośredniego wskazania dni niepłodnych przed jej wystąpieniem. Dlatego też najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest łączenie tej metody antykoncepcji z innymi naturalnymi metodami, na przykład jednoczesną obserwacją śluzu bądź prowadzeniem kalendarzyka małżeńskiego, w oparciu o regularny cykl (jest to tak zwana metoda objawowo – termiczna, która łączy w sobie kilka metod naturalnego planowania rodziny).

Naturalnie im większa wprawa i czas badanych cykli, tym łatwiej jest interpretować wyniki tej metody. Początkowo jednak należy podchodzić do niej bardzo ostrożnie. Dlatego też tą metodą polecamy jedynie kobietom, które prowadzą uregulowany tryb życia, nie podróżują zbyt częstą i nie chorują.


StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

 • A co myslicie o p...
  A co myslicie o prezerwatywach dla kobiet? http://kobiecosc.info/poznaj-swoje-cialo/zdrowie-intymne/mechaniczne-metody-antykoncepcji/ Warto?
  18-09-2013 09:09:04
  ~hasaodpowiedz »zgłoś »


 • jakos wczesniej n...
  jakos wczesniej nie myslałam o takiej metodzie. Wydaje mi sie dziwna...
  19-09-2013 08:55:30
  ~warka odpowiedz »zgłoś »


Get Adobe Flash player