Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Antykoncepcja » Wkładka domaciczna - czy warto?

Wkładka domaciczna - czy warto?

Antykoncepcja | 15.11.2010

Wkładka domaciczna to metoda antykoncepcji, która zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wiele kobiet jednak obawia się jej założenia, obawiając się, że ciało obce w obszarze macicy nie jest bezpieczne dla ich zdrowia. U ginekologa Polki zadają więc wiele pytań dotyczących spirali. Jakie są najczęstsze z nich? Czym jest wkładka domaciczna?

Jest to mechaniczny środek antykoncepcyjny, przeznaczony dla kobiet, zwany inaczej spiralką domaciczną (spiralą). Ma kształt podłużny, przypominający literę T i może być wykonana z różnego rodzaju materiału (plastiku, srebra), zazwyczaj jednak spotyka się te miedziane, które mają działanie dodatkowo zwiększające skuteczność. Wkładka jest na tyle elastyczna, ze dopasowuje się kształtem do wnętrza macicy. Wkładkę może umieścić w macicy wyłącznie ginekolog.  Okres w jakim wkładka znajduje się w macicy waha się od 3 do 7 lat (w zależności od modelu). W tym czasie chroni ona skutecznie przed niechcianą ciążą – wskaźnik Pearla dla wkładki domacicznej wynosi 0,2 – 1, co sprawia, ze jest ona najbardziej skutecznym środkiem antykoncepcyjnym. Cena założenia wkładki waha się od 200 do nawet 1500 złotych i jest zależna od jakości samej wkładki, jak i lekarza, który ją zakłada.

Jak działa wkładka?

Zdjęcie: http://www.ginekolog.net.pl/antykoncepcja-ginekolog-anna-zygler-przysucha/item/wkladka-hormonalna-mirena-ginekolog

Głównym działaniem wkładki jest zatamowanie drogi plemnikom i utrudnienie ich dalszego przemieszczania się. Możliwe jest to dzięki samej obecności spirali, ale także dzięki jej właściwościom zagęszczającym śluz. W przypadku miedzianych wkładek plemniki są unieruchamiane dzięki plemnikobójczej właściwości miedzi. Najnowsze spirale, które są wzbogacone o pojemniczki z hormonem dodatkowo spowalniają ruch plemników. Te wspólne działania uniemożliwiają ruch nasienia, a co za tym idzie – zapłodnienia.

Jakie są zalety stosowania wkładki?

Największą zaletą tej metody antykoncepcji jest jej wysoka, niemalże stuprocentowa skuteczność. Dodatkowo metoda ta nie opiera się na działaniu hormonów (w przypadku wkładki miedzianej), co jest korzystniejsze dla zdrowia. Inną, ważną zaletą jest znaczne obniżenie obfitości krwawienia miesiączkowego, a także bolesności miesiączek podczas kolejnych miesięcy od założenia wkładki.

Czy wkładka ma jakieś wady?

Wkładka domaciczna nie powinna być zakłada kobietom, które nie urodziły jak dotąd dzieci – zakładanie jej może sprawiać pewne trudności, łącznie z niepowodzeniem zabiegu. Podczas pierwszych miesięcy od założenia spirali mogą wystąpić także bóle w okolicach podbrzusza, pojedyncze plamienia, a w niektórych przypadkach całkowity zanik miesiączki. Dodatkową wadą może być wysoka cena zabiegu, choć jeśli uznać, że wkładka będzie noszona kilka lat – przypuszczalnie koszt tabletek antykoncepcyjnych byłby podobny lub nawet wyższy.

Dość powszechnym problemem kobiet, które boją się zdecydować na wkładkę jest lęk przed „instalowaniem” ciała obcego w jamie macicy. Dla niektórych pań widok wkładki oraz samo wyobrażenie, że coś jest w nich na stałe – sprawia, że nie podejmują takiego kroku.

Komu zaleca się wkładkę oraz czy warto zdecydować się na tą metodę?

Na to pytanie powinna odpowiedzieć sobie kobieta decydująca się na tą metodę antykoncepcji, uprzednio zapoznając się dokładnie z wszystkimi zaletami, wadami i przeciwwskazaniami tej metody. Niezbędny przed dokonanym wyborem jest kontakt z lekarzem, który pomoże podjąć ewentualną decyzję, uprzedzając o wszelkich możliwych komplikacjach. Zazwyczaj ginekolodzy sami sugerują najodpowiedniejszą metodę antykoncepcji.

Ogólnie wkładkę domaciczną zaleca się kobietom w wieku dojrzałym, które nie chcą decydować się na kolejne dziecko. Jej wysoka skuteczność pozwala na kilka lat zupełnie zapomnieć o antykoncepcji, zapewniając, jak żaden inny środek, dużą swobodę.

 

Anna Jany

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player