Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Poradnik erotyczny » Problem z libido - co zrobić, by zwiększyć pożądanie?

Problem z libido - co zrobić, by zwiększyć pożądanie?

Udany, satysfakcjonujący seks to coś, co podtrzymuje chemię między dwojgiem ludzi i sprawia, że do ich związku nie wkrada się monotonia, ani rutyna. Niestety na udane życie seksualne wpływ ma wiele czynników – wśród nich najważniejszym jest libido, które wpływa na jakość i ilość stosunków z partnerem. Co zrobić, gdy libido spada, pożądanie znika, a seks przestaje już cieszyć?

Libido, czyli popęd seksualny stymulowany jest przez wiele czynników. Zarówno, w przypadku kobiet, jak i mężczyzn wpływają na niego między innymi relacje między partnerami, zaangażowanie emocjonalne w związek, indywidualne podejście do spraw seksu, kondycja organizmu, tryb życia i wiele innych. Według pewnych teorii za libido odpowiada także i wiek danej osoby i tak przyjmuje się, że kobiety są najbardziej aktywne seksualnie po około 40 roku życia, z kolei mężczyźni dużo wcześniej – około 20 roku życia.

Jak się okazuje, spadek libido to problem naprawdę wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powody są różne, skutek jeden – zawsze jest to utrata dotychczasowej satysfakcji czerpanej z seksu, który z czasem przeradza się nawet w pogorszenie relacji z partnerem. Tu warto uświadomić sobie, że problem z libido to nie tylko kłopot jednego partnera, lecz dwóch osób. Dla jednej osoby brak ochoty na seks, jest tak samo trudny, jak dla drugiej proszenie się o niego, wymuszanie, współżycie bez obustronnej radości i zaangażowania.

Co wpływa na spadek libido?

Czynniki decydujące o spadku libido można podzielić na dwie grupy – te, które wiążą się ze sferą emocjonalną i te, które tyczą się trybu życia i zdrowia.

Stres i przemęczenie.

Sporadyczne zmęczenie, które skutkuje brakiem chęci na współżycie nie jest oczywiście niczym niepokojącym. Jednak, gdy stres i przemęczenie jest ciągłe i powoduje, że seks schodzi na drugi plan, należy poważnie zastanowić się, jak rozwiązać ten problem. Tak emocjonalna przyczyna spadku libido wpływa nie tylko na życie seksualne, ale i na relacje między partnerami.

Złe relacje z partnerem – brak zaufania, brak zaangażowania w związek, brak więzi emocjonalnej itp. Mówiąc wprost – by mieć ochotę na seks z partnerem, potrzebne jest poczucie więzi emocjonalnej. Gdy jej nie ma, libido maleje, a ochota na współżycie nieodwracanie odchodzi. Dlatego też, bardzo częstą przyczyną (o czym czasem sami partnerzy nawet początkowo mogą nie zdawać sobie sprawy) są zaburzenia w relacjach między nimi. Czy poprawa libido pomoże poprawić te relacje? Raczej na odwrót – podstawą do tego, by seks znów zaczął cieszyć, musi być powrót zaufania, zaangażowania, uczuć.

Kompleksy.

To, jak postrzegamy sami siebie, ma znaczący wpływ na jakość życia seksualnego. Niepewny siebie partner, który pełen jest kompleksów i wstydu nigdy nie będzie potrafił otworzyć się na drugą osobę i oddać się przyjemności związanej z seksem w pełni. Spadek libido może być więc związany silnie z brakiem poczucia własnej wartości i braku pewności siebie.                                                                                                                                       

Czynniki hormonalne. Gospodarka hormonalna kobiecego organizmu znacząco wpływa na stosunek kobiety do spraw seksu. A konkretnie, wpływa na to poziom estrogenu, który stymuluje popęd seksualny oraz wpływa na odczuwanie przez kobietę przyjemności podczas współżycia. Dlatego też, szczególnie często problem spadku libido związany z nieprawidłowym poziomem estrogenu dotyka kobiety, które właśnie urodziły oraz kobiety w trakcie menopauzy. Wpływ na poziom hormonów skutkujący spadkiem popędu seksualnego ma także przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych.

Choroby. Wśród chorób, które znacząco wpływają na spadek libido wymienia się m.in. stwardnienie rozsiane, choroby układu moczowego, cukrzycę, nadciśnienie oraz choroby układu pokarmowego. Wpływ na spadek libido może mieć także dieta (szczególnie ciężka, kaloryczna i niezdrowa żywność) oraz używki (nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów).

Dalej -> Jak zwiększyć libido?

 
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

 • chcesz zwiększyć ...
  chcesz zwiększyć libido swojego faceta? daj mu maxlong, a wspólnie przeżyjecie noc niesamowitych uniesień, my na specjalne okazje właśnie tak robimy i jesteśmy przezadowoleni!
  20-05-2013 18:04:15
  ~adaaaodpowiedz »zgłoś »


 • Mimo, ze wiekszos...
  Mimo, ze wiekszosc z nas spadk libido tlumaczy tabletkami, za jego obnizenie moze odpowiadac suchosc pochwy, a z tą przeciez latwo walczyc! http://kobiecosc.info/suchefakty/baza-wiedzy/obniza-bo-wysusza-ciemne-strony-antykoncepcji-hormonalnej/
  04-09-2013 08:50:57
  ~galkaodpowiedz »zgłoś »


Get Adobe Flash player