Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Psychologia » Nie mam ochoty na seks. Dlaczego?

Nie mam ochoty na seks. Dlaczego?

Kiedyś na myśl o czekającej cię upojnej nocy ze swoim partnerem czułaś przyjemną niecierpliwość i podniecenie. Dziś myśl o seksie działa na ciebie raczej odstraszająco, niż pobudzająco… Co takiego mogło się zdarzyć w twoim życiu, że przestałaś mieć ochotę na zbliżenia? Dlaczego seks przestał sprawiać ci przyjemność?

Gdy wyobrażamy sobie życie intymne innych ludzi, mamy wrażenie, że wszyscy robią to możliwie jak najczęściej, a ich życie seksualne to pasmo sukcesów i sama przyjemność. W rzeczywistości jednak mnóstwo par ma problemy ze swoim życiem intymnym, które czasem stoją po stronie jednego z partnerów, a czasem rodzą się wtedy, gdy związek przeżywa kryzys.

Bez wątpienia jednym z problemów, które przeżywa wiele par jest brak ochoty na seks – szczególnie często występuje on ze strony kobiety. Początkowo zanik aktywności seksualnej objawia się coraz częstszym odmawianiem seksu (argumentowany bólem głowy, zmęczeniem itp.), następnie odczuciem całkowitego zniechęcenia do zbliżeń, aż w końcu para dotknięta problemem przestaje uprawiać seks w ogóle.

Za chęć do współżycia odpowiada nasze libido - czyli krótko mówiąc popęd seksualny, dzięki któremu dążymy do zbliżeń z partnerem i odczuwamy przyjemność z seksu. Gdy libido jest niskie, wtedy seksu staramy się unikać, bądź czynimy z niego jedynie partnerski obowiązek, który wypada na jakiś czas wypełnić.

Niestety, rzadko kiedy spotykamy się z sytuacją, w której obydwoje partnerów dobrowolnie rezygnuje z seksu, a bliskość zapewnia sobie na inne sposoby. Zwykle dzieje się tak, że problemy z aktywnością seksualnej partnerki rodzą w związku pewien konflikt. Mężczyzna potrzebuje zbliżeń, kobieta nie jest w stanie zapewnić ich swojemu partnerowi, więc para stopniowo odsuwa się od siebie i przestaje dążyć do jakiejkolwiek bliskości i kontaktu fizycznego.

To pociąga za sobą szereg innych problemów – partner, który kiedyś spotykał się z seksualnym zainteresowaniem swojej partnerki, nagle odczuwa pustkę, odczuwa żal, a jednocześnie zachwianie zostaje jego poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Odtrącenie ze strony partnerki może go również skłonić do szukania bliskości gdzieś indziej – a wtedy niestety już tylko krok do zdrady. Partnerka, która boryka się z brakiem popędu seksualnego, oskarża z kolei siebie o oziębłość i brak siły, na to by zmienić swoje nastawienie do seksu.

Seks jest niezwykle ważnym elementem związku, który jednoczy dwoje ludzi i tworzy między nimi intymną więź. Dlatego, gdy między dwojgiem osób przestaje się układać w sferze seksu należy poważnie zastanowić się, co jest tego przyczyną, a następnie starać się ją zwalczyć.

Kobiety zatracają swoje libido z różnych powodów, przedstawiamy najczęstsze z nich:

  • brak samoakceptacji. Kompleksy na punkcie własnego ciała mogą doprowadzić do tego, że zamiast skupić się na przyjemności związanej ze zbliżeniem, boimy się reakcji partnera na widok naszego ciała. To błędne myślenie pogłębia się z każdym kolejnym zbliżeniem, aż w końcu staje się przyczyną zatracenia ochoty na seks. Komentarze partnera na temat naszego wyglądu, które odbieramy jako krytykę mogą dodatkowo pogłębić brak samoakceptacji.
  • zaburzenia hormonalne. Hormony mają ogromny wpływ na nasze libido – w przypadku kobiet na zaburzenia z popędem seksualnym ma nieprawidłowy poziom estrogenów. Przyczyną spadku libido u kobiet dotychczas aktywnych seksualnie może być przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
  • narodziny dziecka. Co ciekawe, wiele kobiet przestaje odczuwać ochotę na seks wraz z końcem ciąży i narodzinami dziecka. Po pierwsze, ciągła opieka nad dzieckiem uniemożliwia kobiecie spontaniczne oddanie się przyjemności, po drugie – obawa o wygląd swojego ciała pogłębia brak ochoty na seks. 
  • ból związany ze zbliżeniami. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból podczas zbliżeń, który związany jest np. z infekcją dróg rodnych lub ich nieprawidłową budową. W tym przypadku zamiast rezygnować z seksu należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który zaleci leczenie. W przypadku dyskomfortu związanego np. z suchością pochwy, który sprawia ból podczas zbliżeń, należy sięgnąć po nawilżające środki farmakologiczne, które umożliwią czerpanie przyjemności z stosunku.
  • presja ze strony partnera. Nie ma nic gorszego, niż uprawiać seks pod przymusem – wtedy staje się on tak nieprzyjemny, że staramy się go unikać. Dlatego też wiele kobiet, które były przez partnerów nakłaniane do seksu, mimo braku chęci, zaczyna kojarzyć seks z presją. Jeśli macie ten problem musicie dążyć do tego, by zrozumieć siebie i nauczyć się traktować seks, jako spontaniczną przyjemność, a nie partnerski obowiązek, który należy wykonać, bo druga osoba tego oczekuje. Zmieńcie swoje nastawienie, a być może wtedy ty na nowo nauczysz się czerpać przyjemność ze zbliżeń.

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player