Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Psychologia » Różne temperamenty w łóżku – jak sobie pomóc?

Różne temperamenty w łóżku – jak sobie pomóc?

Seks | 10.09.2012
On uwielbia dynamiczny i namiętny seks, ty stawiasz na czułość i delikatność. A może jest zupełnie na odwrót? Jeśli obydwoje macie zupełnie różne potrzeby seksualne i temperamenty, może być to źródłem problemów w waszym związku. Jak do można do siebie dotrzeć w tej sferze życia, by uniknąć nieporozumień?

Seks to nieodłączny element każdego szczęśliwego związku, który pozwala odczuwać niezastąpioną bliskość z partnerem. Niestety, rzadko bywa tak, że obydwie osoby mają te same seksualne potrzeby i dopełniają się w tej kwestii idealnie. Często jest też tak, że z początku związku, gdy dwie osoby są jeszcze w fazie zakochania, nie zwracają uwagi na swoje wady i różnice między sobą, a seks jest dla nich czymś nowym i wspaniałym, niezależnie od tego, jak każdy z partnerów się w niego angażuje.

Niestety, często to właśnie życie weryfikuje, że partnerzy mogą się znacznie ze sobą w różnić, w tak ważnej kwestii wspólnego życia, jak seks. A różnice w temperamentach mogą być źródłem ogromnych rozczarowań i pretensji. Bo jak tu się porozumieć, gdy jednak osoba ma wygórowane oczekiwania, a druga wydaje się być oschła i obojętna na potrzeby partnera?

Gdy temperamenty partnerów znacząco się różnią, początkowo nie ma mowy o kompromisie. Jedna osoba oczekuje zaangażowania uczuciowego, a seks odkłada niemal na drugi plan, z kolei dla drugiej seks i wyładowanie swoich potrzeb jest niezbędne by czuć się w związku dobrze. Z tego nieporozumienia mogą rodzić się kolejne, a z nich pretensje, wzajemne oskarżenia… brzmi nieprzyjemnie, ale tak niestety często kończą się relacje, w których dwie osoby nie potrafią odnaleźć tego czego pragną przy drugiej osobie, same z kolei muszą borykać się z poczuciem winy.

Z perspektywy osoby dla której seks nie jest istotnym elementem związku, największym problemem mogą być pretensje partnera o brak zaangażowania i oziębłość. Te z kolei rodzą obawy, że partner w efekcie braku poczucia spełnienia może dopuścić się zdrady. A o kompromis ciężko, jeśli dwie osoby jasno nie powiedzą sobie czego oczekują i nie znajdą wspólnego sposobu, by problem rozwiązać.

Jak rozwiązać problem różnych temperamentów w łóżku?

Istnieje kilka sposobów tego, jak do siebie dotrzeć i wybudować wspólny kompromis. Samych temperamentów raczej nie da się zmienić, trudno bowiem od osoby, która stroni od seksu, nagle wymagać zwiększenia się libido, a od tej która ma silne potrzeby seksualnej, nagłego braku zainteresowania seksem. Ważne jest więc, by wspólnie wpływać na siebie, ale bez zbędnego nacisku, lecz przy wspólnej pracy i walce o polepszenie swoich relacji.
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player