Jesteś tu:  Psychologia i seks » Seks » Psychologia » Seksoholizm. Przyjemność, czy uzależnienie?

Seksoholizm. Przyjemność, czy uzależnienie?

Początkowo zauważasz, że seks to przyjemność, której nie potrafisz sobie odmówić. Z czasem potrzebujesz go coraz więcej, widzisz w nim swoje spełnienie i sposób na szczęście. A w końcu dochodzi do ciebie, że nie jest on już tylko zwykłą przyjemnością… Dlaczego niektóre kobiety tak bardzo potrzebują seksu? Kiedy zaczyna się niebezpieczna granica między potrzebą, a uzależnieniem? 

Seksoholizm uznawany jest za chorobę i uzależnienie, podobne do alkoholizmu i narkotyzmu. To dążenie do zaspakajania swoich potrzeb seksualnych i osiągania satysfakcji, która przesłania inne potrzeby. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, nałóg ten prowadzi do zaburzeń w kontaktach z innymi oraz do niszczenia swojego życia emocjonalnego. Dlatego też w przypadkach nałogu stosuje się leczenie – terapie mającą na celu porzucenie dotychczasowego stylu życia, przemianie swoich wartości, traktowaniu seksu w sposób nie przedmiotowy. Według danych 20% uzależnionych od seksu osób to kobiety.

Niewinne początki

Każde uzależnienie ma swoje początki, które z błahych objawów przeradza się z czasem w poważny problem. W przypadku seksoholizmu jest to początkowo nadmierne zainteresowanie seksem – zarówno w teorii, jak i praktyce. Oglądanie filmów erotycznych, masturbacja, ciągłe dążenie do kontaktów seksualnych – u jednych może to oznaczać jedynie zainteresowanie seksem, u innych – pierwszy etap uzależnienia. Radość czerpana z seksu wynikająca z przeżywania obopólnej przyjemności ze swoim partnerem, to objaw miłości i porozumienia seksualnego między dwojgiem osób. Gdy seks zaczyna przypominać obsesję i najwyższą wartość, a dążenie do niego odbywa się niejednokrotnie kosztem innych spraw – wtedy mamy do czynienia z nawykiem, przeradzającym się w uzależnienie.

Seks - najwyższa wartość

Dla osoby uzależnionej seks przestaje być wynikiem bliskości dwóch osób; staje się obsesją, najważniejszą myślą i sensem. Dążenie do kontaktów seksualnych przysłania inne potrzeby i przynosi krótkotrwałą ulgę. Brak kontroli nad swoim zachowaniem i kierowanie się popędem prowadzi do utrzymywania krótkich stosunków z partnerami, a w przypadku bardziej zaawansowanego nałogu – zaspokajanie swoich potrzeb poprzez przypadkowe kontakty seksualne. Wśród osób uzależnionych bardzo częstym objawem jest także ciągłe fantazjowanie, marzenie o seksie oraz bardzo częste oglądanie pornografii.

Czy ciebie to dotyczy?

Seksoholizm to uzależnienie, które może dotknąć każdej z nas – każdej, której psychika jest na tyle słaba, że poprzez pewien nałóg dąży do odczuwania szczęścia i satysfakcji. Zwykle kobiety, dla których seks staje się nałogiem mają problemy z normalnymi kontaktami z mężczyznami, czują się odrzucone, a poprzez częste stosunki nabierają pewności siebie, które jednak z czasem przeradza się w poczucie wstydu i pretensji do samej siebie.

Dlaczego seksoholizm jest niebezpieczny?

Każde uzależnienie, nawet te najmniejsze jest dla człowieka niebezpieczne. Nałóg dominuje nad naszym życiem, zaczyna być obsesją, przesłania nasze kontakty z ludźmi i inne sprawy oraz problemy. W końcu prowadzi do niszczenia naszych związków z innymi, zaburza nasze poczucie samoakceptacji i pewności siebie. Seks staje się sprawą nadrzędną – przysłania on pracę, znajomych, rodzinę, dom. Niezrozumienie ze strony innych rujnuje życie osobiste i jeszcze mocniej pogłębia nałóg.
Uzależnienie od seksu jest niebezpieczne nie tylko pod względem psychicznym – może być groźne także dla ciała. Przypadkowe kontakty seksualne mogą prowadzić do zarażenia chorobami wenerycznymi oraz AIDS.

Leczenie seksoholizmu

Jak każde uzależnienie, seksoholizm także należy leczyć. Pomaga w tym lekarz seksuolog, którego zadaniem jest odnalezienie przyczyny nałogu i zastosowanie terapii.schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

    Get Adobe Flash player