Jesteś tu:  Ślub » Organizacja » Formalności » Ślub humanistyczny - dowiedz się, na czym polega!

Ślub humanistyczny - dowiedz się, na czym polega!

Młode pary zwykle decydują się na tradycyjne ślubne rozwiązania, czyli ślub kościelny, konkordatowy lub cywilny. Niewiele z nas bowiem wie, że istnieje jeszcze jeden rodzaj uroczystości ślubnej - ślub humanistyczny. Stanowi on wspaniałą alternatywę dla dość mało ceremonialnego ślubu cywilnego. Czym więc jest ślub humanistyczny? Jak się go wyprawia?

Ślub to niezwykle ważny moment w życiu każdej kochającej się pary. Decydując się na niego ponosimy konsekwencję naszych wyborów, zgadzając się z zasadami, które towarzyszą całej ceremonii ślubnej. Jeśli pragniemy pobrać się w kościele musimy zgadzać się wewnętrznie z zasadami kościoła i wszystkimi jego doktrynami. W zamian towarzyszy nam wspaniała atmosfera ślubu kościelnego, rzędy ławek z gośćmi i kapłan który prowadzi nasz ślub. Decydując się na ślub cywilny pozbawiamy się całej kościelnej otoczki, zyskujemy jednak to, że skupiamy się sami na sobie, a nie na religijnych przesłankach ślubu.

Dla wielu młodych par, ani jedne ani drugie rozwiązania nie jest jednak satysfakcjonujące. Osoby niewierzące lub te, które nie chcą pobierać się w kościele nie muszą jednak ograniczać się jedynie do ślubu cywilnego. Szansą dla nich na przeżycie prawdziwie wyjątkowej uroczystości jest właśnie ślub humanistyczny.

Na czym polega ślub humanistyczny?

Najważniejszą istotą ślubu humanistycznego jest zagłębienie się w umysł człowieka i w miłość łączącą dwoje pobierających się ludzi. Odrzucenie otoczki religii i sankcji prawnych pozwala na skupieniu się na uczuciach narzeczonych i dostrzeganiu piękna chwili, jaką jest ślub. Dla humanistów to właśnie człowiek jest najważniejszy – i tak samo należy postrzegać ślub humanistyczny – jako połączenie dwojga kochających się ludzi. Dla młodych par najważniejsze w tej idei ślubu jest nie tylko skupienie się na ich samych, lecz możliwość zaaranżowania uroczystości według własnego scenariusza. Narzeczeni sami mogą stworzyć swoją przysięgę ślubną, swój ślubny strój oraz wybrać miejsce, w którym chcą się pobrać.

Ślub humanistyczny - jego największe zalety

Ślub humanistyczny ma mnóstwo zalet, które na pewno zrozumie każda para młoda, decydująca się na taką uroczystość. Przede wszystkim odrzuca on w pełni względu religijne, prokreacyjne i prawne. Oznacza to, że mogą decydować się na niego pary o innych wiarach, rozwodnicy, którym nie wystarcza jedynie ślub cywilny, a także pary homoseksualne. Kolejne zalety takiego ślubu dotyczą całej jego otoczki – para młoda może bowiem wykazać się całkowitą dowolnością, jeśli chodzi o swoje stroje, wygląd oraz miejsce uroczystości. Ślub humanistyczny może być więc spełnieniem marzeń dla par, których pragnieniem jest pobranie się w sposób niekonwencjonalny, np. w parku, na plaży lub podczas lotu balonem.

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Przeprowadzaniem ślubów humanistycznych w Polsce zajmuje się organizacja humanistów - Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. A samą ceremonie prowadzi dwoje ich towarzyszów – musi być to jednak kobieta i mężczyzna. Dwoje prowadzących ślub symbolizuje bowiem równouprawnienie między dwojgiem pobierających się partnerów.

Ślub humanistyczny a polskie prawo

W pewnych krajach europejskich (np. w Norwegii i Holandii) śluby humanistyczne są tak samo ważne względem prawa, jak cywilne i kościelne. Według polskiego prawa ślub ważny jest dopiero wtedy, gdy odnotuje się go w Urzędzie Stanu Cywilnego – a więc jeśli jest to ślub cywilny lub konkordatowy. Dlatego też śluby humanistyczne ważne są szczególnie dla sfery duchowej młodej pary. Względem prawa są one niestety nieważne.schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu