Jesteś tu:  Strefa finansów » Finanse Osobiste » Kredyty i ubezpieczenia » Ubezpieczać się, czy nie?

Ubezpieczać się, czy nie?

Ubezpieczenia są nieodzowną częścią prowadzenia domowych finansów. Niektóre z nich posiadać musimy, inne mieć możemy i wyłącznie do nas należy decyzja, czy je wykupimy. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie jakiegokolwiek ubezpieczenia, koniecznie trzeba dokładnie określić swoje potrzeby, a także przeanalizować ofertę dostępną na rynku.
Ubezpieczenia to z jednej strony bezpieczeństwo, ale również koszt i nierzadko dość znaczące obciążenie dla domowego budżetu. Jak więc odpowiednio dobierać ten rodzaj produktu finansowego, aby dawał wspomniane bezpieczeństwo, a jednocześnie nie siał spustoszenia na naszym koncie?

Ubezpieczenia, które mieć musimy

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami samochodu, musimy posiadać OC, bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie. Jeśli jednak od lat korzystamy z tego samego ubezpieczyciela, może nadszedł czas na jego zmianę?

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych bardzo dynamicznie się rozwija, szczególnie w sytuacji, gdy zmieniają się regulacje i wysokości stawek. Tylko w tym roku średnia stawka na OC wzrosła o 3 proc., a wcale nie jest powiedziane, że to koniec podwyżek.

Najlepszym i najszybszym narzędziem doboru ubezpieczeń są porównywarki internetowe. Po podaniu odpowiednich danych, można dość precyzyjnie dobrać potrzebne ubezpieczenie, choć przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak skontaktować się telefonicznie z firmą i potwierdzić warunki ubezpieczenia.

Wciąż niestety musimy płacić składki na tzw. ubezpieczenie społeczne, w tym również składkę zdrowotną. Tutaj jednak nie mamy już żadnego wyboru – to państwo decyduje za nas, nie pozostawiając nam jakiejkolwiek alternatywy.

A składka zdrowotna to aż 234 złotych miesięcznie, z których bardzo często przecież nie korzystamy. I choć system ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w Polsce do stabilnych nie należy, nic w najbliższym czasie się w tej kwestii nie zmieni.

Z drugiej strony, dowolność w kwestii opłacania składek na powyższe ubezpieczenia mogłaby być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i funkcjonowania polskich rodzin. To przecież z naszych składek finansowana jest opieka naszych dzieci, a także niezarejestrowanych bezrobotnych małżonków.  

Ubezpieczenia, które mieć powinniśmy

Tutaj lista potrzebnych, acz nieobowiązkowych ubezpieczeń jest o wiele dłuższa. Choć wszystko oczywiście zależy od aktualnego zapotrzebowania, struktury wydatków, a także od sytuacji materialnej rodziny.

Chyba najbardziej pożądanym ubezpieczeniem jest to na życie. I wcale nie jest powiedziane, że mają je posiadać wszyscy członkowie rodziny. Tutaj należy przede wszystkim dokładnie określić, kto jaki ma udział w domowych przychodach i w pierwszej kolejności ubezpieczyć osobą najwięcej zarabiającą.


Inaczej ma się sprawa w sytuacji, w której zaciągnęliśmy kredyt na zakup nieruchomości. W przeważającej większości przypadków, banki wymagają jako zabezpieczenia właśnie wykupu polisy na życie kredytobiorcy.

Jeśli już wiemy, że musimy zabezpieczyć życie jednego (a być dwóch lub więcej) członków rodziny, znów warto dokładnie przyjrzeć się proponowanym rozwiązaniom. Po pierwsze, najpierw musimy wiedzieć, jakiej sumy ubezpieczenia potrzebujemy. Będzie to podstawowy parametr określenia wysokości składki. Ta jednak znów może różnić się nawet o kilkanaście złotych rocznie, w zależności od tego, z jaką firmą podpiszemy umowę.

Znów mogą z pomocą przyjść porównywarki internetowe, które choć nie udzielą ostatecznej odpowiedzi (firma ubezpieczeniowa zawsze ma prawo do weryfikacji wniosku, informacji czy stanu zdrowia klienta), pozwolą jednak oszacować przynajmniej wstępny koszt takiej polisy.

Kolejnym koniecznym, choć niewymaganym ubezpieczeniem jest AC, czyli Auto Casco. W tym wypadku wydatek jest jednak dużo większy, liczony w tysiącach złotych rocznie. I podobnie jak w innych przypadkach, warto dokładnie przeanalizować przynajmniej trzy, cztery oferty. Po zmianach w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych, różnica w wysokości składki w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych potrafi wynieść nawet kilkaset złotych!

Choć AC jest drogie, warto czasem odłożyć trochę grosza i takie ubezpieczenie wykupić. Firmy ubezpieczeniowe coraz sprawniej obsługują klientów, szczególnie, gdy ewentualnej naprawy samochodu dokonujemy w autoryzowanym serwisie. AC chroni samochód również w przypadku kradzieży, choć akurat statystyki w tej kwestii poprawiają się w Polsce z roku na rok.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń? Wejdź do naszego centrum finansowego!


Czy warto ubezpieczać mieszkanie? Oczywiście. Mało tego, każdy, kto posiada własną nieruchomość, powinien to zrobić. I nie ma znaczenia, czy chodzi o dom, czy o mieszkanie w bloku. Ubezpieczenie swoich czterech kątów jest konieczne. Choćby ze względu na to, że nie jesteśmy stanie przewidzieć klęsk żywiołowych, czy choćby zachowania sąsiadów. O złodziejach nie wspominając.

 

Ostatnią grupą ubezpieczeń, których posiadanie jest więcej niż wskazane, są wszelkie te związane z wyjazdami zagranicznymi, podróżami czy wycieczkami w góry. W tych wypadkach zagrożeń jest bardzo wiele, od zgubienia bagażu począwszy, na pokryciu kosztów leczenia za granicą skończywszy.

Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej wiele przepisów dotyczących ubezpieczeń zostało ujednoliconych, jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym na całym jej terenie. Jednak podczas podróży narażeni jesteśmy na wiele innych nieprzewidzianych sytuacji, w których już gwarancji na bezpłatną pomoc nie mamy.

Prostym przykładem jest w tym wypadku np. pobłądzenie w Słowackich Tatrach. Służby ratunkowe oczywiście udzielą nam pomocy, jednak po zakończonej akcji...wystawią nam całkiem pokaźną fakturę.

Ubezpieczenia, które mieć możemy

W gąszczu ofert dostępnych ubezpieczeń warto choć na chwilę pochylić się nad prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Jest to szybko rozwijający się segment rynku, a sensu podobnym produktom przysparza trudna sytuacja państwowej służby zdrowia.

Prywatna opieka zdrowotna nie jest jednak w Polsce alternatywą dla państwowej. Jest jednak receptą na niekończące się kolejki do specjalistów w przychodniach i szpitalach, pozwala także skuteczniej, a co ważne szybciej, stosować wszelkie badania profilaktyczne.
Niestety obarczona jest dość wysokimi kosztami. Miesięczna składka dla czteroosobowej rodziny, z w miarę zbilansowanym i szerokim pakietem to od suma rzędu kilkuset złotych miesięcznie. A na to stać niestety niewielu.

Jeśli kogoś nie stać na wydatek np. czterystu złotych miesięcznie, może wykupić pakiet wyłącznie dla któregoś z członków rodziny albo zdecydować się na skromniejszą opcję. Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, również te można porównać w internecie, dobrać odpowiedni pakiet, czy obliczyć wstępną składkę.

Choć ubezpieczenia w większości przypadków są nieobowiązkowe, warto z nich korzystać. I choć wydane na składkę ubezpieczeniową pieniądze to marna inwestycja w sensie zysku, czasem cena spokoju i poczucia bezpieczeństwa warta jest więcej niż kapitałowe korzyści.Szymon Matuszyński

Bankier.pl
s.matuszynski@bankier.pl schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

   
   
  zdjęcie
  Dziś za średnią pensję kupisz o połowę większe mieszkanie niż przed kryzysem
  Za roczną pensję mieszkaniec Katowic może w swoim mieście kupić niespe...
   
  zdjęcie
  600 złotych miesięcznie za dwupokojowe mieszkanie tylko do końca roku
  Kupując 50-metrowe mieszkanie na kredyt można dostać z państwowej kasy...
   
   
  zdjęcie
  W 2012 mieszkania są tańsze, ale trudniej je kupić
  Choć cena metra kwadratowego mieszkania jest znacznie niższa niż jeszc...
   
  zdjęcie
  Czy polisy z funduszami to dobry sposób oszczędzania?
  Jeśli stawiamy sobie za cel długoterminowe oszczędzanie, warto przyjrz...