Jesteś tu:  Uroda » Pielęgnacja i zabiegi » Pielęgnacja » Pielęgnacja cery w zależności od jej rodzaju

Pielęgnacja cery w zależności od jej rodzaju

Piękny wygląd twojej twarzy to nie tylko zasługa dobrego makijażu - twoją urodę gwarantuje zdrowa i zadbana cera. Co charakteryzuje różne typy cery? Czym różni się pielęgnacja każdego z nich? Dowiedz się więcej dzięki nam.

Głównymi typami cery są: cera sucha, tłusta oraz mieszana. Każdy typ należy pielęgnować inaczej, używając odpowiednio dobranych produktów.

Cera sucha

Cechą charakterystyczną cery suchej jest jej niska wilgotność, co w efekcie sprawia, że jest matowa i dość szorstka w dotyku. Ma także tendencję do łuszczenia się. Na ogół jest dość jasna, o lekko różowym zabarwieniu, które jest wynikiem widocznych naczynek krwionośnych. 

Cera sucha jest najbardziej wrażliwa na działanie warunków atmosferycznych, takich jak zimno, silny wiatr, czy wysokie promieniowanie słoneczne. Źle znosi także klimatyzację (działa wysuszająco) oraz wodę, zwłaszcza tą chlorowaną. Na skórze suchej najszybciej pojawiają się zmarszczki – dlatego bardzo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

Pielęgnacja cery suchej opiera się głównie na jej stałym nawilżaniu i unikaniu przesuszania. Niezbędne w pielęgnacji są odpowiednio dobrane kosmetyki o właściwościach nawilżających i odżywczych, mające w składzie olejki i witaminy. Kosmetyki takie powinny zastąpić także mydło, które ma właściwości wysuszające. Przydatne w pielęgnacji będą zatem wszelkie kosmetyki przeznaczone do skóry suchej – nawilżające kremy, maseczki, balsamy, żele i mydła, których zadaniem jest nawilżanie i wygładzanie suchego naskórka. Jest to szczególnie ważne podczas zimowych mrozów oraz lata – w pierwszym przypadku na skórę działa wysuszająco zimna temperatura i suche powietrze, w drugim – silne promieniowanie UV, przed którym należy chronić skórę kremami z filtrem.

Przy stosowaniu makijażu także warto pamiętać o nawilżeniu. Warto wybrać kosmetyki w kremie, o płynnej konsystencji – dobrze sprawdzi się płynny podkład, którego bazę będzie stanowił krem.

Cera tłusta

Skóra tłusta charakteryzuje się występującym na twarzy błyszczeniem, spowodowanym wydzielanym przez nią łojem i widocznymi zaskórnikami. Towarzyszą jej zazwyczaj zmiany trądzikowe, rozszerzone pory i wągry. Skóra jest tłusta w dotyku, zwłaszcza w okolicach czoła, nosa i brody.

Ten rodzaj skóry jest znacznie bardziej odporny na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne oraz czynniki zewnętrzne (na przykład klimatyzację). Nie oznacza to jednak, że nie należy jej pielęgnować - wręcz przeciwnie – jest to rodzaj skóry, o który trzeba dbać regularnie.

Podstawową zasadą odpowiedniej pielęgnacji jest niestosowanie środków z dużą ilością alkoholu, bądź na bazie spirytusu (głównie toniki). Środki te mają wprawdzie właściwości odtłuszczające, ale działają krótkotrwale, w efekcie, czego skóra przetłuszcza się jeszcze mocniej.  Nieodpowiednie dla skóry tłustej są także kosmetyki o tłustej formule, które nasilają wydzielanie łoju.

Pielęgnacja powinna odbywać się przy udziale odpowiednio dobranych produktów, których zadaniem jest odtłuszczenie i zmatowienie skóry, a także działanie antybakteryjne. W myciu twarzy najlepiej sprawdzą się specjalne żele przeznaczone do cery tłustej, z dodatkiem substancji antybakteryjnych i przeciwtrądzikowych, które dodatkowo eliminują powstawanie niedoskonałości cery. W ciągu dnia warto przecierać twarz bezalkoholowym tonikiem, który zmniejszy błyszczenie się skóry.

Makijaż osoby o cerze tłustej powinien być lekki, pozwalający skórze oddychać. Jeśli nie chcesz rezygnować z podkładu wybierz kosmetyk przeznaczony specjalnie do tego typu cery. Błyszczenie twarzy zatuszuje dobrze lekki puder, najlepiej mineralny. Pamiętaj jednak, by nie nakładać go zbyt wiele – to zatyka pory i nie pozwala skórze oddychać. Na niedoskonałości skóry, takie jak pryszcze, warto mieć antybakteryjny krem o barwie zielonej (kosmetyk taki znajdziesz w ofercie wielu firm kosmetycznych) – leczy i dodatkowo tuszuje zaczerwienienia.

Cera mieszana

Jest to bardzo popularny rodzaj cery – ma go najwięcej z nas. Charakteryzuje się dość tłustą skórą w okolicach czoła, nosa i brody (tak zwana strefa T) i skórą suchą w okolicach policzków.

W przypadku cery mieszanej najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków odpowiednich dla dwóch rodzajów cery – tłustej i suchej. Jest to jednak dość uciążliwe, dlatego najwygodniejszym sposobem jest wybór kosmetyków do cery mieszanej, bądź normalnej (kosmetyk taki pielęgnuje cerę, bez wskazań na cerę suchą, czy tłustą).

O cerę mieszaną należy dbać podobnie, jak o inne typy cery: regularne maseczki oraz peelingi są jak najbardziej wskazane, a codzienna pielęgnacja to podstawa pięknego wyglądu skóry. Tłusty pas od linii czoła do brody warto złuszczać co jakiś czas i nakładać na niego maseczki odtłuszczające. Cała cera potrzebuje stałego nawilżenia, dlatego odpowiednie będą kosmetyki o lekkiej formule, przeznaczone do cery mieszanej, bądź normalnej.

Makijaż cery mieszanej jest najmniej problemowy, ponieważ skóra toleruje zarówno podkłady, jak i pudry. Żadnego typu cery nie można jednak zbyt mocno obciążać  - najlepszym rozwiązaniem są lekkie podkłady (bądź kremy z podkładem) nałożone na całą twarz oraz lekki puder w okolicach czoła, nosa i brody.schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player