Jesteś tu:  Zdrowie » Odżywianie i Diety » Diety » Dieta diecie nierówna

Dieta diecie nierówna

Diety | 10.06.2013

Chipsy, paluszki, cukierki, batony, lody – te niezdrowe przekąski uwielbia wiele dzieci. Niełatwo przekonać naszych małych podopiecznych, że lepiej zamienić je na warzywa czy owoce. Warto jednak próbować, bo jak wynika z badań aż 60 proc. Polaków nawyki żywieniowe z domu rodzinnego powiela w dorosłym życiu. Jak nauczyć pociechę zdrowego i rozsądnego odżywiania się? Z pomocą coraz częściej  przychodzi dietetyk.

Naukowcy alarmują – dzieci są coraz grubsze. Z pilotażowego badania „Peryskop” przeprowadzonego w wybranych rejonach Włoch, Polski i Danii wynika, że 15 proc. przebadanych polskich przedszkolaków ma nadwagę. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że aż 29 proc. jedenastolatków waży za dużo, a otyłość jest problemem co czwartego trzynastolatka i 16 proc. piętnastolatków.

Talerze pełne zdrowia
W pierwszych latach życia dzieci bardzo szybko rosną i rozwijają się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pożywienie jest budulcem i paliwem dla ich organizmów, dlatego dieta malucha powinna być przemyślana i pełnowartościowa. To zapewnia mu nie tylko prawidłowy rozwój, sprawność fizyczną, efektywną naukę, ale także pozwoli na uniknięcie w przyszłości wielu dolegliwości.

Otyłość, choroby serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji nieprawidłowo skonstruowanego codziennego menu.

– Do prawidłowego funkcjonowania dziecko potrzebuje różnorodnych składników odżywczych. I tak na przykład zbyt niski poziom białka, wapnia, fosforu, magnezu i witaminy D powoduje gorszy rozwój kości, a w przyszłości może przyczynić się do rozwoju osteoporozy. Niedobór żelaza oraz witaminy B12 prowadzi do niedokrwistości. Natomiast za mała ilość żelaza, jodu, cynku i witamin z grupy B negatywnie wpływa na zdolność uczenia się i rozwój intelektualny – wymienia dr n. med.  Edyta Mądry, wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.

Dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat uczyć tego, jak istotny jest zdrowy tryb życia i racjonalne odżywianie się.
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player