Jesteś tu:  Zdrowie » Odżywianie i Diety » Odchudzanie » Chirurgiczne leczenie otyłości - na czym polega?

Chirurgiczne leczenie otyłości - na czym polega?

Skrajna otyłość to nie tylko zbędne kilogramy, których warto się pozbyć, by wyglądać szczuplej i zdrowie. To przede wszystkim wielka uciążliwość, która wpływa nie tylko na zdrowie i kondycję organizmu, ale i na postrzeganie samego siebie, rodząca kompleksy. Medycyna proponuje osobom otyłym innowacyjne rozwiązanie – leczenie otyłości dzięki chirurgii bariatrycznej. Na czym ona polega?

Otyłość to problem, który dotyka coraz więcej osób na całym świecie, co gorsza, staje się także chorobą występującą wśród osób bardzo młodych, a nawet dzieci i niemowląt. Przyczyny otyłości są różnorakie, tak naprawdę nie do końca poznane. Z pewnością jednak można podzielić je na dwie grupy: wewnętrzne i zewnętrzne.

Te pierwsze, tkwią w uwarunkowaniach genetycznych, hormonalnych, a także zdrowotnych – od osoby dotkniętej tym typem otyłości jej waga zależy tak naprawdę w niewielkim stopniu, a próby odchudzania zwykle kończą się niepowodzeniem. Przyczyny zewnętrzne to po prostu, zbyt duża kaloryczność posiłków, często połączona także z brakiem dostatecznej ilości aktywności fizycznej lub mało aktywnym trybem życia. Obydwie te grupy czynników znacząco wpływają na metabolizm, który jest na tyle powolny, że nie pozwala na utrzymywanie wagi na prawidłowym poziomie.

Czym jest otyłość?

Powszechnie przyjęło się, że za osobę otyłą postrzegamy każdego, kogo sylwetka jest daleka ideału. Tymczasem otyłość to nie tylko zbędne kilogramy, to przede wszystkim ogrom nagromadzonej tkanki tłuszczowej, która obciąża nie tylko mięśnie, ale i układ krwionośny. Dlatego też, otyłość może przyczyniać się do chorób takich, jak nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa, czy też cukrzyca.

Czym jest otyłość chorobliwa (skrajna)?

Do określania współczynnika prawidłowej wagi, powszechnie przyjęło się stosowanie tak zwanego współczynnika BMI (ang. Body Mass Index), który wynika ze stosunku naszej wagi i wzrostu.

Prawidłowe BMI wynosi 18,5 – 24,9. Gdy osiąga powyżej 30 – mówimy o otyłości I stopnia. Otyłość II i II stopnia, to natomiast współczynnik wynoszący odpowiednio, powyżej 35 i powyżej 40 BMI.

Za otyłość skrajną (chorobliwą) uznaje się wagę, która posiada współczynnik BMI wyższy od 40, tym samym, jest to waga która dwukrotnie przekracza wagę prawidłową dla danej osoby. Nie trudno wyobrazić sobie, jak bardzo takie przekroczenie wskazanej wagi obciąża cały organizm. W przypadku osób skrajnie otyłych problemem stają się już nie tylko choroby wynikające z otyłości, ale także kontuzje oraz problemy z poruszaniem się, utrudnione staje się oddychanie, a jakikolwiek wysiłek sprawia ogromny problem.

Jak można leczyć otyłość?

Sposób leczenia otyłości zależny jest od jej stopnia.  W przypadku nadwagi oraz otyłości o mniejszym stopniu, zwykle zaleca się przejście na niskokaloryczną dietę, zwiększenie aktywności fizycznej oraz leczenie farmakologiczne. W przypadku otyłości wyższego stopnia, metody te zwykle nie przynoszą pożądanej efektów, w skrajnych przypadkach zastosowanie ich może wykazywać zbyt krótkotrwałe efekty. Dlatego też, osobom otyłym chorobliwie, zaleca się przede wszystkim leczenie chirurgiczne, którym zajmuje się dział chirurgii bariatrycznej.

Chirurgiczne leczenie otyłości

To sposób leczenia osób otyłych skrajnie, polegający na ingerencji w organizm pacjenta, a konkretnie jego układu pokarmowego. Warto jednak wiedzieć, że zabiegi takie nie polegają jedynie na zabiegu chirurgicznym, po którym organizm sam chudnie, a pacjent nie musi wcale już przejmować się swoją wagę. Jest niemal wręcz przeciwnie – zabieg chirurgiczny wprowadza pacjenta w nowy sposób dbałości o własne ciało, umożliwia schudnięcie jedynie wtedy, jeśli pacjent będzie współpracował, czyli stosował zalecaną dietę oraz zmienił swój tryb życia na bardziej aktywny.

Wskazania do leczenia chirurgicznego otyłości

Najistotniejszym wskazaniem jest oczywiście waga pacjenta, a konkretnie jego wskaźnik BMI wynoszący powyżej 35 – 40. Zabiegi wykonuje się u osób, których otyłość powiązana jest także z chorobami będącymi jej następstwem lub przyczyną, a więc cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami układu krążenia itp i których BMI wynosi powyżej 35, lub 40 (bez względu na choroby lub ich brak). Zabieg można wykonać tylko u osoby pełnoletniej.

Przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego otyłości

Wśród przeciwwskazań wymienia się: choroby układu pokarmowego (choroby zapalne żołądka i przełyku, chorobę refleksową żołądka), nowotwory, choroby o podłożu hormonalnym oraz układu krążenia. Nie bez znaczenia, jest także stan psychiczny pacjenta, zabiegów nie wykonuje się u osób chorujących na depresję, posiadających zaburzenia psychiczne oraz nadużywających alkoholu i/lub innych używek.

Rodzaje chirurgii bariatrycznej

Wykonywane są dwa rodzaje zabiegów – jedne polegają na bezpośrednim zmniejszaniu powierzchni żołądka, inne zmieniają jego funkcję (w efekcie, czego powierzchnia wchłaniania pokarmów jest mniejsza). Obydwie metody działają na dość podobnej zasadzie i sprowadzają się do tego, że pacjent potrzebuje mniejszych ilości pokarmu, a ten pokarm który spożyje w mniejszym stopniu zamienia się tkankę tłuszczową. Stosuje się także kombinację tych dwóch metod. Po krótce polegają one na wszczepieniu do żołądka opaski, która zmniejsza jego powierzchnie czynną, stosuje się także zabiegi wycinania i zszywania części żołądka.

Odpowiednią metodą chirurgicznego leczenia wybiera dla pacjenta lekarz prowadzący leczenie. Zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości są zgodnie z polskim prawem refundowane. Wykonywane są w kilkunastu polskich klinikach.


StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player