Jesteś tu:  Zdrowie » Odżywianie i Diety » Odżywianie » Dlaczego lepiej uważać na mleko?

Dlaczego lepiej uważać na mleko?

Odżywianie | 02.09.2012
 
Mleko krowie to napój, który wzbudza wiele kontrowersji. Dla jednych jest niezastąpionym składnikiem diety, inni uważają go za szkodliwy napój. Dlaczego lepiej uważać na mleko i produkty mleczne?

Produktów nabiałowych w zasadzie nie da się wyeliminować ze swojej diety, trudno bowiem wyobrazić sobie kuchnię bez mleka, jogurtów, masła, czy serów. Tym chętniej sięgamy po te produkty, bo mają powszechnie opinie zdrowych i niezbędnych w diecie. Okazuje się jednak, że nie do końca mleko jest tak zdrowym i potrzebnym człowiekowi napojem, jak przyjęło się myśleć.

Temat mleka jest o tyle kontrowersyjny, że napój ten uznawany jest albo za bardzo zdrowy i niezbędny człowiekowi w codziennej diecie albo szkodliwy. Rzadko kiedy uznaje się mleko za zupełnie neutralne dla zdrowia. Z jednej strony kompanie promujące picie mleka zachęcają nas do niego, z drugiej jednak lekarze alarmują, że mleko może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Zwolennicy picia mleka, wskazują na wiele ważnych dla zdrowia człowieka cech tego napoju. Faktycznie, mleko jest pełnowartościowym napojem, pełnym białka, węglowodanów i tłuszczy, a także witamin. Warto jednak pamiętać, że mleko, które kupujemy, jako gotowy produkt ma coraz mniej wspólnego ze świeżym, krowim mlekiem. Te, przeznaczone do powszechnej sprzedaży jest odtłuszczone, przez co zawiera mniej składników odżywczych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) od świeżego, krowiego mleka. Im więc mniej tłuste mleko, tym mniej dla organizmu korzystne.

Czy picie mleka krowiego jest naturalne?

Wiele wskazuje na to, że nie. Naturalnym jest bowiem to, że człowiek pije mleko własnej matki, czyli po pierwsze robi to w wieku niemowlęcym, a po drugie mleko, które produkuje jego matka jest przystosowane do niego pod względem wymagań organizmu. Innymi słowy według zwolenników teorii, że mleko jest szkodliwe, picie mleka obcego gatunku jest po prostu nienaturalne. Zważając na to, że między człowiekiem, a krową istnieje sporo różnic, nie trudno jest się z tym zgodzić.

Czy mleko może szkodzić?

Podstawowa różnica między mlekiem krowim a ludzkim wynika z jego składu – mleko krowie posiada o wiele większe ilości białka zwanego kazeiną od mleka ludzkiego. Kazeina z kolei posiada spore ilości wapnia, przez co wiele osób uznaje mleko za źródło zdrowia – w końcu wapń jest niezbędnym minerałem, potrzebnym do prawidłowej budowy kości  zębów. Niestety, większość osób nie trawi kazeiny zawartej w mleku krowim, przez co picie tego napoju może prowadzić do takich nieprzyjemnych objawów, jak wzdęcia, bóle brzucha i nudności. Szczególnie podatne na złe samopoczucie po wypiciu mleka są dzieci, które często reagują na mleko alergicznie.

Podobne objawy wywołuje zawarta w mleku laktoza, czy cukier mleczny. Wiąże się to z nietolerancją laktozy przez organizm ludzki, czyli innymi słowy niemożnością jej strawienia. Szacuje się, że laktozy nie trawi nawet 30% osób, przez co ryzyko zatrucia mlekiem i produktami mlecznymi jest dość spore. Objawia się ono problemami z trawieniem bólami brzucha, wzdęciami oraz biegunką.

Czy warto pić mleko?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Z pewnością nie warto rezygnować zupełnie z nabiału, szczególnie, że inne produkty mleczne, takie jak jogurty i kefiry bardzo pozytywnie wpływają na procesy trawiennie organizmu, dodatkowo są bogatym źródłem białka i tłuszczy. Lepiej jednak sięgać po nie w wersji naturalnej, to znaczy bez sztucznych barwników, ani ulepszaczy smaku, a więc wszystkim jogurtów i kefirów smakowych.

Jeśli ktoś lubi mleko, ale obawia się, że może ono szkodzić (tyczy się to także dzieci, które często mleko uczula) może sięgnąć po ten napój w wersji z obniżoną ilością laktozy. Jeśli natomiast lubimy i nie boimy się pić mleka, warto sięgnąć po mleko z zawartością tłuszczy 1,5% - 3,2%, które posiada najwięcej witamin. Mleka powinny natomiast unikać osoby (na rzecz innych produktów nabiałowych), które mają problemy z trawieniem, borykają się często z biegunkami lub cierpią na częste bóle brzucha.

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player