Jesteś tu:  Zdrowie » Odżywianie i Diety » Odżywianie » Kawa czy herbata? Który napój bardziej szkodzi?

Kawa czy herbata? Który napój bardziej szkodzi?

Odżywianie | 03.07.2012

Kawa i herbata - napoje bez których nie wyobrażamy sobie naszych codziennych posiłków. Niestety, choć obydwa smakują wspaniale wypijane w sporych ilościach mogą nie sprzyjać organizmowi.

Codzienne picie kawy lub herbaty dla wielu osób stanowi prawdziwy rytuał. Obydwa te napoje mają wiele wspólnych cech, które sprawiają, że nie sposób z nich zrezygnować. Przede wszystkim są dobre w smaku, ich picie sprawia więc prawdziwą przyjemność oraz, co ważne – mają właściwości pobudzające, dzięki zawartości kofeiny. Każdy z nich ma jednak zupełnie inne walory smakowe oraz inne działanie, różne są również rodzaje kawy i herbaty. Podpowiadamy, które z nich są najzdrowsze, a na które lepiej uważać.

Pobudzająca moc kawy i herbaty

   1/5

 

Zarówno kawa, jak i herbata to napoje zawierające kofeinę, mają więc działanie pobudzające, sprzyjają również poprawie koncentracji. Działają jednak w inny sposób, kawa pobudza gwałtownie, a efekt po jej wypiciu nie jest tak długotrwały, jak w przypadku herbaty. Wypicie herbaty gwarantuje podobne pobudzenie, ale jego efekt jest dla organizmu łagodniejszy i starcza na dłużej.

Wszystko zależy oczywiście również od tego, w jaki sposób parzymy kawę czy herbatę oraz jaki jej rodzaj wybieramy. Okazuje się, że w przypadku herbaty najlepszy efekt pobudzenia gwarantuje krótkotrwałe parzenie liści herbaty czarnej (do 3 minut). Dłuższe parzenie przynosi odwrotny efekt – herbata zyskuje działanie uspokajające. W przypadku kaw najlepiej pobudza kawa sypana, gdyż w jej przypadku ziarna kawy są najmniej przetworzone i mają najbardziej pierwotną formę. Nieco słabsze działanie ma kawa rozpuszczalna oraz kawa z ekspresu.
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player