Jesteś tu:  Zdrowie » Odżywianie i Diety » Odżywianie » Pijesz colę? Musisz to wiedzieć!

Pijesz colę? Musisz to wiedzieć!

Odżywianie | 23.11.2012

Coca-cola i jej odpowiedniki to najpopularniejsze napoje na całym świecie. Ciemnobrązowy napój kojarzy się nie tylko ze smakiem, ale i z różnymi właściwościami, które mu się przypisuje. Coraz częściej mówi się głośno o szkodliwości wynikającej z częstego picia coli. Co warto wiedzieć o tym napoju?

Już samo powstanie coli odróżnia tej napój od wielu innych – pierwsze butelki coli powstały bowiem według receptury amerykańskiego farmaceuty Johna Pembertona i miały służyć jako… środek kojący i odprężający. Miało to miejsce niemal dwa wieku temu. Od tego czasu skład coli nieco się zmienił, ale jej smak i właściwości pozostały podobne – obecnie to najpopularniejszy na świecie napój.

Co jest przyczyną tak wielkiej popularności coli?

Trudno powiedzieć, z pewnością jednak na fakt ten składa się kilka przyczyn. Pierwsza to unikalny, słodki smak coli, nieporównywalny do żadnego innego napoju. Wiele osób ceni również właściwości coli, wymieniając ją jako najlepiej pobudzający napój, tuż obok kawy i herbaty. Ale po colę sięgamy chętnie także z innego powodu – to napój, który jak żaden inny, mocno zagłębił się w naszej kulturze, a już na pewno w kulturze społeczeństw, które czerpią wzorce z kultury zachodu. Trudno bowiem o bardziej charakterystyczny dla amerykańskiej kultury napój od właśnie coca-coli.

Być może również kontrowersje, które narastają wobec coli stymulują jej popularność na całym świecie. Coraz częściej słyszy się o tym, że cola jest po prostu niezdrowa, zbyt kaloryczna, niektórzy twierdzą wręcz, że może poważnie zagrażać zdrowiu.

To, co już na pierwszy rzut oka w coli może wydawać się niepokojące to jej skład. Wersji popularnego napoju jest oczywiście mnóstwo, jednak składy napojów są stosunkowo podobne. W każdym z nich występuje ekstrakt z liści koki oraz owoców koli (stąd zresztą pochodzi nazwa najpopularniejszej marki produkującej ten napój).

Koka to roślina, która pierwotnie służyła do produkcji… narkotyków. Do produkcji coli używa się obecnie ekstraktu pozbawionego pochodnych kokainy, nie mniej jednak składnik ten może budzić pewne obawy wśród pijących. Ekstrakt z koli również odpowiada za charakterystyczny smak napoju, a jego główną cechą są stosunkowo duże pokłady kofeiny.
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

  • Od kiedy nie piję...
    Od kiedy nie piję coli czuje się duuużo lepiej :)
    23-11-2012 19:00:15
    ~Aniaodpowiedz »zgłoś »Get Adobe Flash player