Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Badania i profilaktyka » Dlaczego warto badać piersi?

Dlaczego warto badać piersi?

Badanie piersi jest bezbolesne, krótkie i całkiem bezpieczne – a jednak tak niewiele z nas regularnie je wykonuje, czy to w domu, czy u specjalistów. Tymczasem wczesne wykrycie zmian w piersi to jedyny sposób, by szybko poddać się leczeniu. Nie bagatelizujmy tego – tak niewiele może pozwolić nam uniknąć raka piersi, na którego umiera wciąż zbyt wiele kobiet.

Wiele kobiet decyduje się na badania, także te mammograficzne, dopiero wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą być chore. Czas jednak zmienić swoje przyzwyczajenia i uświadomić sobie, że tylko regularne i jak najczęstsze badania mogą wykryć najwcześniejsze nawet stadium choroby i uratować nie tylko nasze zdrowie, ale także życie. Szczególną troską powinny otoczyć swoje ciała te panie, w których rodzinach występowały już przypadki zachorowań na nowotwory.

Lekarze zalecają by badać swoje piersi co rok u specjalistów, a także comiesięcznie w domu. Samodzielne badanie piersi jest bardzo proste – wystarczy, że staniesz przed lustrem i palcami zaczniesz ugniatać każdy fragment obydwóch piersi. Każde zgrubienie, które wyczujesz na biuście powinno skłonić cię do zrobienia sobie badania USG lub badania mammograficznego. Nawet jeśli zmiana okaże się nie tym, co przypuszczałaś, zyskasz pewność, że jesteś w pełni zdrowa.

Niestety, samodzielne badanie pozwala wyczuć tylko duże guzki, mające średnicę około 1 centymetra (lub niewiele mniejsze na odpowiednio mniejszych piersiach). Małe guzki, będące rozwijającymi się zmianami nowotworowymi można wykryć  jedynie podczas badania u specjalisty. Dlatego też lekarze tak bardzo wyczulają wszystkie kobiety, by poddawały się regularnym badaniom.

Częstotliwość i rodzaj badania zależy od wieku pacjentki – wszystkim zaleca się samodzielne, comiesięczne badanie piersi oraz badanie u specjalisty. Kobieta w wieku 20-30 lat powinna poddawać się mu co dwa lata, natomiast panie po 30 powinny udawać się na badania co rok. Panie, w których rodzinach występował już rak piersi powinny badać się co rok, niezależnie od wieku.

BADANIE USG

Zaleca się kobietom, które nie ukończyły jeszcze 40 roku życia, w tym paniom, które nie mają bardzo obfitego biustu. Badanie jest całkowicie bezbolesne – lekarz smaruje biust specjalnym żelem i głowicą przechodzi po piersiach, oglądając obraz pojawiający się na monitorze. Bezpośrednio w trakcie badania, lekarz diagnozuje pacjentkę, a obraz powstały na monitorze pozwala mu stwierdzić, czy w tkankach piersi występują jakieś zmiany. Koszt pojedynczego badania USG wynosi około 80 – 100 zł.

MAMMOGRAFIA

To badanie, które powinny wykonywać corocznie kobiety, które są w wieku powyżej 40 lat, lub te które mają bardziej obfity biust (piersi zbudowane w dużej mierze z tkanki tłuszczowej lepiej poddają się badaniu promieniami rentgenowskimi). Badanie polega na naświetlaniu lekko spłaszczonego przyrządzeniem biustu promieniami – nie powinno być bolesne. Lekarz od razu powie ci co zaobserwował i czy obserwuje w tkance piersi jakieś zmiany. Na mammografie należy dostać skierowanie (np. od lekarza ginekologa). Możesz wykonać je bezpłatnie lub odpłatnie (koszt badania to ok. 100 zł).

Pamiętajmy o tym, że koszt badania w skali roku to naprawdę niewiele, przy tym, jak bardzo może nam ono pomóc. Nie bójmy się lekarzy i radźmy się ich w każdej sytuacji, także profilaktycznie. Polska na tle pozostałych państw Europy cechuje się ogromną ilością zachorowań na raka piersi, przy stosunkowo niewielkiej ilości badań. Zmieńmy swoje nastawienie, zachęcajmy swoje bliskie i przyjaciółki, by także poddawały się regularnym badaniom. To tak niewiele, a tak bardzo może zmienić nasze życie i uratować zdrowie!

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player