Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Badania i profilaktyka » Jak dbać o higienę intymną?

Jak dbać o higienę intymną?

Jednym z miejsc na naszym ciele wymagającym specjalnej pielęgnacji są miejsca intymne. Odpowiednia dbałość o te kobiece sfery pozwala nam czuć się przez cały dzień świeżo i komfortowo, a przy tym uniknąć infekcji, na które narażone są nasze okolice intymne. Dowiedz się, jak należy o nie dbać i po jakie środki kosmetyczne warto sięgnąć.

Okolice intymne to niezwykle delikatna część ciała kobiety, narażona na częste infekcję oraz podrażnienia. Higiena intymna jest więc podstawą dbałości o własne ciało, szczególnie w okresie dojrzewania oraz pokwitania, a także podczas miesiączki, czy w trakcie trwania ciąży. Jednak mycie zwykłymi środkami, takimi jak mydło, czy żel pod prysznic nie jest wystarczającym elementem pielęgnacji, a wręcz przeciwnie – może zaburzać naturalne środowisko okolic intymnych.

Dlaczego higiena intymna jest tak ważna?

Pochwa kobiety ma swój naturalny, kwaśny współczynnik Ph, który jest konsekwencją występowania w niej tak zwanego kwasu mlekowego (Lactobacillius). Pozwala on ochraniać okolice intymne i hamować rozwój bakterii oraz infekcji. Gdy poziom Ph obniża się (np. po zastosowaniu zwykłego żelu pod prysznic lub mydła) pochwa staje się bardziej narażona na podrażnienia, gdyż jej mikroflora przestaje działać ochraniająco.

Różna higiena dla różnych kobiet

O higienę intymną powinna dbać każda kobieta, niezależnie od wieku. Jednak w pewnych okresach życia ciało kobiety staje się bardziej narażone na infekcję okolic intymnych, za sprawą zakłóceń hormonalnych lub osłabienia naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Przede wszystkim problem niedostatecznej higieny dotyka kobiet w okresie menopauzy, dziewczyn w okresie dojrzewania oraz kobiet w ciąży – wtedy też gospodarka hormonalna organizmu zostaje zaburzona, a okolice intymne stają się bardziej podatne na infekcję. Bardzo istotne jest stosowanie wtedy środków, które obniżają podwyższone Ph okolic intymnych.

Większa podatność pojawia się także w okresie zażywania antybiotyków, zaburzających naturalną mikroflorę antybakteryjną. Narażone na infekcję okolic intymnych są także kobiety, które chorują na cukrzycę – obecność cukru w moczu oraz jego zaleganie w pęcherzu moczowym sprzyja rozwojowi bakterii i tworzeniu się stanów zapalnych.

Higiena intymna – mycie i odpowiednie kosmetyki

Zwykłe środki do pielęgnacji ciała nie są w stanie zastąpić specjalnych środków do higieny intymnej – ich Ph jest zbyt wysokie i może niekorzystnie oddziaływać na naturalną florę antybakteryjną pochwy, sprzyjając tworzeniu się infekcji i podrażnieniom. Najbardziej optymalne jest stosowanie środków, które mają podobne Ph do tego, które występuje w okolicach intymnych kobiety – zbliżone do 4. Jest ono analogiczne do występującego w pochwie kwasu mlekowego, naturalnie chroniącego przed infekcjami i zapewniającemu odporność przed bakteriami.

Na rynku dostępnych jest wiele środków myjących do higieny intymnej, m.in. żeli, kremów oraz chusteczek, idealnie sprawdzających się poza domem. Podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem niezbędne jest podmywanie się specjalnymi środkami, których rodzaj należy dostosować do swojego trybu życia lub stanu (ciąża, miesiączka itp.). Dostępne środki mają działanie odświeżające, kojące, zapobiegające infekcjom a także nawilżające – dostosowane do preferencji każdej kobiety.

W sytuacjach, w których okolice intymne kobiety narażone są na podrażnienia mechaniczne lub chemiczne (np. po współżyciu, po kąpieli w basenie) niezbędna jest dodatkowa pielęgnacja, polegająca na oczyszczeniu pochwy środkiem antybakteryjnym, który pozwoli zapobiec ewentualnym infekcjom i rozwojowi bakterii.

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player