Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Atopowe zapalenie skóry - jak sobie pomóc?

Atopowe zapalenie skóry - jak sobie pomóc?

Twoje zdrowie | 05.07.2012

Zauważasz na skórze całego ciała drażniące zmiany, zaczerwienienia, całe ciało zaczyna cię nieprzyjemnie swędzieć… Zdrowym osobom trudno jest wyobrazić sobie, jak bardzo zapalenie skóry może być bolesne. Dowiedz się, czym dokładniej jest atopowe zapalenie skóry, jakie są jego objawy i jak należy je leczyć.

Atopowe zapalenie skóry objawia się pojawieniem się na ciele suchych, zaczerwienionych plam, opuchlizn, a także sączących się ran. Zwykle towarzyszą mu także reakcje alergiczne obejmujące cały organizm. Ogół zmian powstałych na skórze powoduje, że osoba chora odczuwa ogromny ból oraz nieprzyjemne swędzenie i łuszczenie skóry, osłabienie cebulek włosów oraz ich zwiększone wypadanie. Utrudnione zostaje codzienne życie, a tak proste czynności jak kąpiel, mycie włosów, czy malowanie się sprawiają choremu trud i uciążliwość. Dodatkowo chory musi uważać na to co je (pojawia się nietolerancja na pewne produkty), a nawet na to co ubiera (chora skóra nie toleruje pewnych materiałów, np. wełny).

PRZYCZYNY

Atopowe zapalenie skóry dotyka osoby w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i osoby starsze. O ujawnieniu się choroby decyduje zaostrzenie się alergii, na którą wpływ mają czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W wyniku obrony organizmu przed alergią pojawiają się takie objawy, jak świąd, łuszczenie skóry i jej zaczerwienienie. O tym, czy dana osoba zachoruje na atopowe zapalenie skóry decydują głównie czynniki genetyczne. Środowisko, dbałość o swój organizm oraz jego odporność decydują, w którym momencie choroba się ujawni.

CHOROBA U DZIECI I DOROSŁYCH

Choroba często pojawia się w okresie niemowlęcym, szczególnie u chłopców. Ma ona zwykle miejscowy i dość gwałtowny przebieg – objawia się występowaniem suchych plam na skórze głowy, często kojarzonych także z łojotokowym zapaleniem skóry. Zwykle AZS u małych dzieci jest chwilowe, a jego objawy całkowicie zanikają przed ukończeniem przez dziecko 2 roku życia. Nieco inaczej choroba wygląda u osób dorosłych. Pierwsze objawy obserwowane są w okresie dojrzewania i wtedy też mają najgwałtowniejszy przebieg. Pojawiają się bardzo bolesne, suche, łuszczące się plamy na skórze, a także sączące się rany. Choroba zajmuje głównie górną część ciała – twarz, szyję, ręce, a w skrajnych przypadkach rozprzestrzenia się nawet na dolne partie ciała.

JAK ZARADZIĆ CHOROBIE?

Choroba ta całkowicie odmienia życie osoby dotychczas zdrowej. Wymusza zwiększoną dbałość o swój organizm, stosowanie specjalistycznych leków i maści, utrudnia codzienne czynności, takie jak ubieranie się, kąpiele, czy w przypadku kobiet malowanie się. Jednocześnie jest obciążająca dla psychiki – chory musi bowiem każdego dnia uporać się z bardzo nieprzyjemnym odczuciem swędzenia skóry, z jej bólem, które często powodują bezsenność, rozdrażnienie i rezygnacje.

Dlatego też w przypadkach zachorować na atopowe zapalenie skóry, niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty. Tylko lekarz może zastosować u chorego odpowiednie leczenie i dobrać leki – w leczeniu zapalenia stosuje się głównie sterydy, a także maści natłuszczające, które działają bezpośrednio na bolącą skórę.  Chorym oferuje się także specjalistyczne szampony do włosów (choroba wyniszcza skórę głowy, osłabia kondycję włosów), a także kosmetyki do makijażu (antybakteryjne i łagodne dla bolącej skóry).

Dla każdego chorego bardzo ważne jest także to, by zrozumieć swoją chorobę i zacząć nauczyć się nie tylko z nią żyć, ale też zwalczać ją. Całkowite załagodzenie objawów choroby i wyleczenie jej jest czasochłonne, ale możliwe.

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player