Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Cukrzyca - jak sobie z nią radzić? Co jeść?

Cukrzyca - jak sobie z nią radzić? Co jeść?

Choroby i dolegliwości | 14.09.2012
Cukrzyca to choroba, która mimo tego, że nie niesie za sobą żadnych bolesnych dolegliwości, może być dla organizmu bardzo niebezpieczna. Podstawą radzenia sobie z cukrzycą jest odpowiednia dbałość o swój organizm oraz utrzymywanie zbilansowanej diety. Jak radzić sobie z cukrzycą?

Cukrzyca to choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi, wynikającej z nieprawidłowości działania trzustki, której zadaniem jest produkcja insuliny. Znane są dwie odmiany cukrzycy (typ 1 i typ 2). Pierwsza z nich charakteryzuje się całkowitym brakiem występowanie insuliny we krwi, typ drugi (znaczna większość przypadków zachorowań) polega na niewystarczającym dla organizmu poziomu wydzielania insuliny. Innymi słowy insulina jest produkowana, ale organizm albo ma problemy z jej wykorzystywaniem, albo jest jej po prostu zbyt mało, jak na potrzeby organizmu.

Do najczęstszych objawów niezdiagnozowanej cukrzycy należą m.in. bardzo obfite pragnienie (chory ma niemal ciągłą potrzebę picia), gwałtowne napady głodu, ciągłe zmęczenie, senność, bóle głowy, a także nudności. Częstym objawem lub następstwem cukrzycy jest także problem z widzeniem.

Cukrzyca może być chorobą nabytą genetycznie (szczególnie jeśli chorym był ojciec lub matka) lub zachorowanie może pojawiać się wraz z pewnym trybem życia. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby otyłe, o niewielkiej aktywności fizycznej lub nieprawidłowej diecie, chorujące na schorzenia układu krwionośnego.

Niezależnie od tego, z jakim typem cukrzycy do czynienia ma pacjent, ani jaka jest przyczyna i przebieg choroby, jest to schorzenie, które wymaga od każdego chorego ogromnej dbałości o swój organizm i ścisłego przestrzegania zasad zdrowotnych i dietetycznych. Leczenie cukrzycy pomaga łagodzić jej objawy i dosłownie uczyć się z nią żyć, tak by nie była ona w życiu żadną większą uciążliwością.

Leczenie cukrzycy to tylko jeden element walki z chorobą. Drugi – to, jak już wspomniano, dbałość o swój organizm, na który wpływa przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Największe szanse walki z chorobą mają osoby, które dbają o ustabilizowanie wagi swojego ciała, dbają o swoją kondycję fizyczną, wykonują regularne badania.

Ogromne znaczenie w walce z chorobą ma odpowiednio zbilansowana dieta. Chorym na cukrzycę zaleca się zwracanie uwagi nie tylko na kaloryczność danego produkty, ale również na jego indeks glikemiczny. Indeks glikemiczny (IG) danego produktu mówi o tym, o jaki stopień podniesie się poziom cukru we krwi po jego spożyciu. Im jest mniejszy, tym lepiej, dlatego też produkty o niskim IG są szczególnie zalecane dla diabetyków (chorych na cukrzycę).
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

  • Dobre rady dla cu...
    Dobre rady dla cukrzyków od lekarza - http://www.drogapozdrowie.pl/choroby/cukrzyca Sprawdźcie.
    24-05-2013 10:31:18
    ~tumpaodpowiedz »zgłoś »Get Adobe Flash player