Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Dbaj o żołądek

Dbaj o żołądek

Choroby i dolegliwości | 04.08.2013

Co roku w Polsce diagnozuje się ponad 5 tys. kolejnych zachorowań na raka żołądka. Ze statystyk wynika, że częściej zmagają się z nim mężczyźni. Nie powinniśmy go jednak lekceważyć bez względu na płeć. Najważniejsze to nie unikać badań, bo wczesna diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie.

Rak żołądka to jeden z najczęściej występujących w naszym kraju nowotworów złośliwych. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw pod względem liczby diagnozowanych przypadków tej choroby.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Czynniki, które wywołują raka żołądka, nie są do końca znane. Nowotwór może mieć podłoże genetyczne, jednak uznaje się że często do zachorowania przyczyniamy się my sami prowadząc niezdrowy i stresujący tryb życia. Specjaliści podkreślają, że ryzyko wystąpienia tej choroby zwiększa się przede wszystkim u palaczy i osób często pijących alkohol. Na rozwój raka żołądka wpływ może mieć także dieta, w szczególności jeśli na naszych talerzach często goszczą tłuste i ciężkostrawne dania.

– Dowiedziono, że chorobie sprzyja także spożywanie dużych ilości produktów wędzonych, konserwowanych i mocno solonych. Niebezpieczna dla naszego zdrowia jest także żywność zawierająca duże ilości saletry, bo obecne są w niej rakotwórcze azotyny – mówi dr hab. n. med. Dawid Murawa, specjalista w dziedzinie chirurgii onkologicznej z poznańskiego Szpitala Med Polonia.

Dlatego jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, powinniśmy przede wszystkim zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Do menu jak najczęściej włączajmy świeże warzywa i owoce. Zamiast smażenia wybierajmy duszenie, pieczenie w piekarniku lub gotowanie na parze. Rakowi żołądka (a także nowotworom innych części przewodu pokarmowego) pomaga zapobiegać również dieta bogata w błonnik. Dlatego w naszym menu nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych.

Wyjątkową czujność powinny też zachowywać osoby, które przeszły infekcję wywołaną bakterią Helicobacter pylori, kojarzoną przede wszystkim z chorobą wrzodową.  

– Zakażenie może wywołać przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka i doprowadzić do zainicjowania przebudowy komórek nabłonka, a w konsekwencji do powstania ognisk nowotworowych – wyjaśnia dr hab. n. med. Dawid Murawa z Med Polonii.
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player