Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Gdy miesiączka się spóźnia…

Gdy miesiączka się spóźnia…

Twoje zdrowie | 09.08.2012

Z regularną miesiączką jest, jak ze zdrowiem – póki jest nie zwracamy na nią większej uwagi, gdy coś dzieje się nie tak, stajemy na głowie, by poznać źródło tego problemu. A przyczyny opóźniania się okresu mogą być różne, w zależności od trybu życia, diety i wieku.

Która kobieta ma idealnie regularny cykl? Tak naprawdę żadna. Parodniowe wahania miesiączki nie są zwykle niczym niepokojącym i zależą od wielu czynników, które nie wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie, ani nie mają z nim wiele wspólnego. Jeśli jednak okres spóźnia się niepokojąco długo, może to świadczyć o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego, mamy problem podłoża psychicznego lub fizjologicznego lub (o czym pewnie myśli większość współżyjących kobiet) – brak miesiączki wynika z ciąży.

Ten ostatni powód jest najczęstszą przyczyną, dla której kobiety tak bardzo boją się tego, że miesiączka się spóźnia. Szczególnie niepokojące jest to wśród kobiet, które regularnie współżyją, zdarza im się zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu lub zdecydowały się na spontaniczny seks bez zabezpieczenia. W rzeczywistości jednak brak miesiączki, a raczej jej znaczne opóźnienie może wynikać z zupełnie odmiennego faktu, jakim jest zajście w ciąże.

Ile trwa prawidłowy cykl?

Twoja miesiączka powinna mieścić się w granicy 26 – 32 dni, z założeniem, że w tym czasie nie występują u ciebie żadne plamienia. Im kobieta jest starsza, tym jej cykl miesiączkowy naturalnie się reguluje. Zatem największe wahania długości trwania cyklu występują u młodych dziewczyn, które jeszcze dojrzewają. I to właśnie one narażone są na najczęstsze opóźnienia miesiączki lub wręcz przeciwnie – przedwczesne jej wystąpienie. Z czasem cykl reguluje się, a na zaburzenie jego trwania mają wpływ w większości czynniki losowe.

Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Jeśli współżyjesz regularnie i istnieje prawdopodobieństwo, że znaczne opóźnienie miesiączki może wynikać z ciąży – nie pozostaje ci nic innego niż udanie się po test ciążowy lub do ginekologa. Jeśli ta myśl napawa cię ogromnym stresem, nie przekładaj jej, gdyż obciążenie swojego organizmu sporą dawką niepokoju, może dodatkowo wpłynąć na opóźnienie się miesiączki, a to już powoduje efekt błędnego koła.

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, że brak miesiączki wywołany jest ciążą, musisz koniecznie poznać przyczynę tego stanu rzeczy. Jak? Najprościej jest udać się do lekarza, szczególnie jeśli jesteś już dojrzałą kobietą, a opóźnienie okresu zdarza ci się nie pierwszy raz. Może ono bowiem wynikać z twoich problemów ze zdrowiem, nieprawidłowym trybem życia, a nawet złą dietą. Oto najczęstsze przyczyny opóźniania się miesiączki:
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player