Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Jak sobie radzić z alergią?

Jak sobie radzić z alergią?

Twoje zdrowie | 01.08.2012

Średnio co czwarta osoba cierpi na różnego rodzaju alergie. Uczulonym można być niemal na wszystko, choć największej ilości osób doskwierają takie czynniki, jak pyłki, sierść zwierząt i kurz. Alergia utrudnia codzienne życie, wpływa niekorzystnie na samopoczucie fizyczne i psychiczne, osłabia organizm. Jak sobie z nią radzić?

Dla alergika to, co dla innej osoby jest w pełni tolerowane, jest powodem prawdziwej udręki. Jego organizm wytwarza przeciwciała, które mają za zadanie chronić go przed drażniącym czynnikiem, co w efekcie powoduje takie reakcje, jak kichanie, łzawienie z oczu oraz zmiany skórne. Czynnikiem drażniącym może być niemal wszystko – począwszy od wody, poprzez pościel, czy dany produkt spożywczy. Najczęściej występujące uczulenia mają swoje źródło w pyłkach roślin, kurzu oraz sierści zwierząt.

Zwykle skłonności alergiczne przekazywane są genetycznie, jednak obecnie lekarze alarmują, że coraz więcej spotyka się alergii nabytych. Skąd biorą się te tendencje do uczuleń, tak naprawdę nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że żadnego symptomu alergii nie powinno się bagatelizować, może ona bowiem z czasem stać się dla osoby uczulonej niezwykle uciążliwa i wpływać na jego zdrowie.

Liczba alergenów, czyli substancji wywołujących uczulenie stale się zwiększa. Uczulić może już niemal wszystko, w różny sposób, zarówno poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, jak i poprzez przewód pokarmowy lub oddziałując na drogi oddechowe. Uczulić może więc jedzony pokarm, zwierzę obecne w domu, ukąszenie owada, wypranie ubrań w proszku, który posiada drażniący składnik…

Objawy alergii nie należą do przyjemnych. Zwykle przypominają przeziębienie, ale są bardziej gwałtowne i jeszcze bardziej uciążliwe. Katarowi towarzyszy bowiem ból gardła oraz nieprzyjemne łzawienie i świąd okolic spojówek. Może pojawić się osłabienie, ból głowy oraz nudności. Często tym reakcjom towarzyszą także zmiany skórne, takie jak pokrzywka lub wysypka.

Rozpoznanie źródła alergii to podstawowy krok do złagodzenia jej objawów. Warto więc obserwować swój organizm i zaistnienie reakcji alergicznych wiązać z pewnymi zdarzeniami, na przykład przebywaniem w pomieszczeniu w którym jest zwierzę, nasileniem się objawów w okresie pylenia danych roślin, czy też stosowaniem pewnych kosmetyków lub środków czystości. W dokładnym rozpoznaniu źródła uczulenia wykonuje się badania zwane testami skórnymi lub alergicznymi.

Podstawa radzenia sobie z alergią to profilaktyka. Oczywiście o ile łatwo jest omijać wszelkie miejsca w których są np. koty, których sierść wywołuje alergię, o tyle trudno jest unikać miejsc, w których następuje pylenie pewnych roślin. Jednak samo rozpoznanie źródła uczulenia pozwala wykształcić w sobie zachowanie i tryb życia, który pomaga w walce z alergią. Odpowiednia dieta, dbałość o higienę i czystość wokół siebie tylko w tym pomaga.

Jak radzić sobie z alergią?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo jest ona intensywna i jak bardzo dla pacjenta uciążliwe są jej objawy. Zwykle w przypadku, gdy objawia się ona katarem, stosuje się jedynie środki, które działają obkurczająco na błonę śluzową nosa i tym samym łagodzą objawy nieżytu. Alergicy mogą sięgać po spraye do nosa lub tabletki, np. Zyrtec, Claritine, Aleric, Lotarine. Są to leki dostępne bez recepty, przed ich zastosowaniem warto jednak zasięgnąć opinii lekarza, gdyż większość z leków na uczulenie nie powinno stosować się przed dłuższy okres czasu, niż np. 7 dni.

W problemach z swędzeniem i łzawieniem spojówek poleca się krople do oczu, które łagodzą te nieprzyjemne objawy, a tym samym umożliwiają alergikowi normalne funkcjonowanie, np. Betadrin. Na niewielkie zmiany skórne można natomiast stosować maści łagodzące, takie jak np. Iwostin, które hamują nieprzyjemny świąd.

Bardzo uciążliwe objawy alergii, takie jak np. intensywny nieżyt nosa, łzawienie z oczu, bóle układu pokarmowego lub widoczne zmiany skórne należy leczyć pod kontrolą lekarza. W takich wypadkach stosuje się leczenie odczulające przy pomocy szczepionek, tak zwane odczulanie. Zwykle stosuje się je w przypadku alergii na pyłki, która jest niemożliwa do uniknięcia w pewnych okresach czasu. Szczepionki należy przyjmować przed okresem (nigdy w trakcie) pylenia rośliny, która wywołuje uczulenie i powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza specjalisty.

 

StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player