Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

Choroby i dolegliwości | 31.05.2012

Mało która kobieta przeżywa miesiączkę całkiem bezboleśnie. Zwykle przez te kilka dni w miesiącu towarzyszy nam gorsze samopoczucie: ból brzucha, osłabienie, a nawet w skrajnych przypadkach mdłości i omdlenia. Jak sobie pomóc w czasie bolesnej miesiączki?

Ból miesiączkowy towarzyszy większości kobiet, szczególnie podczas pierwszego oraz drugiego dnia od rozpoczęcia krwawienia. I tak, jak u niektórych kobiet miesiączka przebiega dość łagodnie, a sam ból to po prostu nieprzyjemne skurcze, tak niektóre kobiety przeżywają podczas pierwszych dni menstruacji prawdziwy koszmar. Samemu bólowi towarzyszą bowiem niestety także i osłabienie, brak apetytu, bóle głowy i mięśni, mdłości, a nawet omdlenia.

Skąd się bierze ból brzucha?

Ból brzucha związany z menstruację wynika z silnych skurczów macicy, które są jej potrzebne, by wydobyć z siebie krew miesiączkową. Ale za intensywność bólu nie odpowiadają jedynie same ruchy macicy, ale także ilość substancji, która wydobywa się wraz z krwią, a które odpowiadają między innymi za dotlenienie komórek macicy.

Na ból nie wpływają jednak same skurcze macicy. W przypadku odczuwalności dolegliwości związanych z miesiączką wpływ ma także uwarunkowanie hormonalne kobiecego ciała, a także indywidualna budowa jej organów rodnych. Krótko mówiąc, prawdopodobnie każda z nas inaczej odczuwa ból związany ze skurczami macicy, stąd też każda kobieta może mieć inne, mniejsze lub większe dolegliwości podczas miesiączki.

Czy bóle brzucha zanikają wraz z wiekiem?

Okazuje się, że najbardziej uciążliwe miesiączki przydarzają się młodym kobietom, których cykl menstruacyjny nie jest jeszcze do końca uregulowany. Zdarza się więc, że wraz z dojrzewaniem organizmu i wiekiem, miesiączki stają się coraz mniej bolesne. Momentem przełomowym dla wielu kobiet jest poród, po którym wiele kobiet raz na zawsze pozbywa się bolesnych objawów menstruacji, które dotychczas towarzyszyły im co miesiąc.

Objawy, które powinny niepokoić…

Prawda jest taka, że comiesięczny ból towarzyszący miesiączce, jest czymś zupełnie normalnym. Jeśli natomiast on i towarzyszące mu objawy są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają niemal zupełnie normalne funkcjonowanie, należy poważnie zastanowić się nad wizytą u lekarza ginekologa, który pomoże rozwiązać ten problem. Na bolesne miesiączki jest bowiem mnóstwo środków (leków, ziół), które pomagają łagodzić dolegliwości. W skrajnych przypadkach mogą się one okazać jednak zupełnie nieprzydatne i niewystarczające. Kiedy ból może świadczyć o tym, że coś jest z organizmem nie tak? Wtedy, gdy nadejście miesiączki jest jednoznaczne z uniemożliwieniem normalnego funkcjonowania, pojawiają się objawy takie jak, omdlenia, wymioty, brak apetytu, znaczne pogorszenie samopoczucia fizycznego.

Dlaczego nie wolno lekceważyć bardzo bolesnych miesiączek?

Dlatego, bo mogą one świadczyć o pewnych anomaliach i zaburzeniach, które występują w budowie lub funkcjonowaniu układu rozrodczego kobiety. Dlatego też, zbyt bolesnych miesiączek, absolutnie nie wolno bagatelizować, nawet gdy dotyczą one młodej osoby o nieunormowanym cyklu.

Bardzo bolesne i intensywne miesiączki mogą bowiem świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych
  • wadach budowy macicy (np. niedorozwoju macicy, tyłozgięcia lub przodozgięcia)
  • chorobach i infekcjach układu rozrodczego

Domowa pomoc doraźna - czyli jak sobie pomóc podczas bólu

Niewielki ból związany z miesiączką zwykle można załagodzić w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim pomagają ciepłe okłady, np. z termoforu lub ciepła kąpiel. Ciepło działa rozkurczająco, przez co skurcze macicy są łagodniejsze i mniej odczuwalne.

Pomóc można sobie również zażywając zioła lub wypijając napary ziołowe. Leczniczo działają między innymi: kozłek lekarski, melisa, rozmaryn, rumianek, czy mięta. Działają rozkurczowo i tym samym zmniejszają ból.

Jako, że nie zawsze można sobie pomóc gorącą kąpielą, czy wypiciem naparu ziołowego, każda kobieta borykająca się z bolesnymi miesiączkami powinna mieć przy sobie leki, które szybko uśmierzą ból. Przydaje się tu najpopularniejszy lek rozkurczowy – No-Spa oraz leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu oraz ibuprofenu. Warto natomiast uważać z lekami, które zawierają kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna), hamują one bowiem krzepliwość krwi, co może przyczynić się do wydłużenia czasu trwania miesiączki.

Gdy ból jest nie do wytrzymania…

Jeśli brzuch boli cię do tego stopnia, że nie jesteś w stanie wykonywać nawet najprostszych czynności (wstać, umyć się), absolutnie do niczego się nie zmuszaj. Najlepiej jeśli położysz się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, a na brzuchu położysz ciepły okład. Jeśli podczas miesiączki nie pomagają ci leki lub zioła, a ból jest nie do wytrzymania (towarzyszy mu osłabienie, wymioty) nie wahaj się przed wizytą u lekarza lub telefonem na pogotowie.

Tak bolesne oznaki miesiączkowania powinny skłonić cię do wizyty u ginekologa, która przebada cię, przeprowadzi z tobą wywiad oraz zastosuje leczenie. W przypadku skrajnie bolesnych miesiączek może być to leczenie operacyjne (jeśli wynikają one z nieprawidłowej budowy narządów rodnych) lub hormonalne. Jeśli przyczyna dolegliwości tkwi w nieuregulowanym cyklu i wynika z nieprawidłowości hormonalnych, lekarz prawdopodobnie zaproponuje leczenie środkami hormonalnymi, które załagodzą bóle miesiączkowe oraz uporządkują cykl.
  


StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player