Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Jak zwalczyć problem nadmiernej potliwości?

Jak zwalczyć problem nadmiernej potliwości?

Twoje zdrowie | 20.07.2012

Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym i bardzo organizmowi potrzebnym. Jednak, gdy jest ono tak intensywne, że staje się prawdziwą uciążliwością, może świadczyć o pewnej dysfunkcji organizmu lub być skutkiem jakiegoś schorzenia. Jak walczyć z nadmierną potliwością?

Pocenie się to naturalna czynność organizmu, która jest reakcją na takie czynniki jak podwyższona temperatura i odczuwanie ciepła, stres oraz zmęczenie wywołane wysiłkiem fizycznym. Wydzielanie przez skórę potu jest zjawiskiem potrzebnym, pozwala bowiem na dostosowywaniu się do temperatury otoczenia, ochładzania organizmu, a także regulacji jego gospodarki wodnej.

Miejscami, które pocą się w ciągu dnia najbardziej intensywnie są dłonie, stopy oraz pachy. Gdy temperatura jest wysoka lub gdy czujemy zmęczenie fizyczne, w zasadzie całe ciało zaczyna intensywniej wydzielać pot. Czasem jednak pocenie się może przybierać większe wymiary i stawać się prawdziwą uciążliwością. Stale mokre dłonie i stopy, plamy pod pachami z potu – to tylko niektóre uciążliwości wynikające z nadmiernej potliwości.

Problem ten tyczy się osób różnej płci, w różnym zakresie wiekowym. Czasem wywołany jest pewnymi zdarzeniami w życiu człowieka (np. ogromnym stresem), wtedy też zwykle zanika wraz z załagodzeniem źródła stresu. Długotrwała, nadmierna potliwość związana jest jednak z poważniejszymi przyczynami, tkwiącymi nie tyle w psychice człowieka, jak w jego fizjologii.

I tak, nadmierna potliwość najczęściej spotyka osoby otyłe, bardzo często przytrafia się kobietom w okresie menopauzy, ciąży oraz młodym osobom, które wkroczyły w wiek dojrzewania. Nadmierna potliwość może być również skutkiem poważnych schorzeń, takich jak na przykład nowotwór, cukrzyca, czy choroby hormonalne. Dlatego też problemu tego nie powinno się bagatelizować i starać się zwalczyć zarówno jego skutki, jak i dojść do jego przyczyn.

Pierwszym etapem radzenia sobie z nadmierną potliwością jest więc wizyta u specjalisty, który zaleci badania mające na celu ustalić przyczynę tego problemu. W takich sytuacjach leczenie nadmiernej potliwości polega na leczeniu przypadłości, która za nie odpowiada, najczęściej więc lekarz zaleca terapię hormonalną. W przypadkach, gdy geneza potliwości tkwi w fizjologii organizmu (np. jest skutkiem otyłości, menopauzy itp.) stosuje się leczenie farmakologiczne, dostępnymi na rynku środkami hamującymi nadmierną potliwość. Przy bardzo uciążliwym problemie, który niemal uniemożliwia normalne funkcjonowanie można także zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wstrzykiwanie botoksu w gruczoły pach, dłoni i stóp, który hamuje wydzielanie potu.

Są to jednak inwazyjne i niestety dość drogie zabiegi. Warto więc znać również sposoby walczenia sobie z potliwością dostępne dla każdego, także dla osób młodych, którym nadmierna potliwość często doskwiera wraz z wchodzeniem w wiek dojrzewania. Często bowiem problem ten jest tylko przejściowy i mija wraz z wiekiem lub wraz z zastosowaniem odpowiedniej diety, dzięki której ciało zyskuje nie tylko sprawność fizyczną i zgrabniejszą sylwetkę, ale także pozbywa się właśnie tego problemu.

Czym można sobie pomóc na własną rękę?

Przede wszystkim warto dbać o higienę, odpowiednie ubrania, dietę, stosować kosmetyki, które pomagają w walce z potem. I tak, każda osoba, którą dręczy ten problem powinna wystrzegać się potraw i napoji, które wzmagają potliwość – są nimi przede wszystkim kofeina i alkohol. Dieta powinna być lekka, bogata w świeże warzywa i owoce, pozbawiona ciężkich i ostrych przypraw, które działają drażniąco. Na nadmierne pocenie pomagają napary ziołowe, szczególnie napar z szałwii jest bardzo wskazany. Ubrania powinny być natomiast przewiewne, najlepiej wybierać te z naturalnej, przewiewnej bawełny, a unikać sztucznych materiałów takich jak np. wiskoza.

Zwykłe antyperspiranty dla osoby, której problemem jest nadmierna potliwość są zwyczajnie niewystarczające. Można stosować ochronę wewnętrzną i zewnętrzną, zażywając środki przeciw nadmiernemu poceniu, takie jak np. tabletki Perspiblock. Dodatkowo w miejsca narażone na największe pocenie warto wcierać maści oraz stosować apteczne antyperspiranty, takie jak np. Etiaxil i Antidral. Odpowiednia dbałość o swoje zdrowie jest gwarancją tego, że nadmierna potliwość szybko przestanie być problemem, który tak bardzo wpływa na dobre samopoczucie, a stanie się jedynie niewielką uciążliwością, z którą przecież musi radzić sobie każdy z nas.
 

StrefaKobiety.pl
redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player